Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C

Koupete děti každý den? Možná jim škodíte. Stačí sprcha 1x týdně, tvrdí vědci

Autor: bru/ČTK - 
9. února 2017
10:35

Protestují vaše děti, když nastal čas ke koupání? Pak vězte, že věda jim vychází vstříc. Experti z Americké akademie dermatologie (AAD) vytvořili nová pravidla, která stanovují, jak se mají umývat děti ve věku od šesti do jedenácti let. Pokyny pro hygienu dětí jsou méně přísné: každodenní mytí není k ničemu, dokonce může působit škodlivě. Sprchování stačí jednou či dvakrát týdně a stejně je tomu u mytí vlasů - stačí jednou za deset dní.

A sprcha? Především po sportu, s výjimkou plavání. V tom případě stačí sprška vody, aby se z pleti odstranil chlór, a na vlasy balzám, aby šly rozčesat. Přísná hygiena ale platí pro ruce, které je třeba mýt v průměru osmkrát denně, hlavně před jídlem nebo po styku se zvířaty.

Problém každodenní hygieny je stále aktuálnější, protože byly prokázány ochranné funkce kožního mikrobiomu, citlivého ekosystému tvořeného mikroby, kteří sídlí na naší pokožce a chrání ji. Agresivní mýdla a šampony kožní mikrobiom ničí. Mikrobi, které pokrývají tělo, jsou u dětí nezbytné k tomu, aby budovaly silnější imunitní systém. Odstranění mikrobiotické flóry a poškození hydrolipidového filmu vytvářejí prostředí příznivé pro infekce a atopické dermatitidy.

Přehnaná čistota souvisí s alergiemi

Je nesporné, že existuje souvislost mezi přehnanou čistotou a alergiemi. Lékaři dnes mají podezření, že vznik ekzémů a infekce kůže souvisí s alergiemi dětí a dospívající mládeže na některé potraviny. Dermatologové se proto neomezují na to, že by varovali rodiče, kteří prosazují příliš přísnou hygienu, ale rovněž vysvětlují, jak se chovat, poznamenává italský deník La Repubblica.

Na začátku stojí pozorné čtení etiket. Zlaté pravidlo, že méně je někdy více, platí především pro ty nejmenší. Nejlepší mycí gely, šampony a pěny do koupele jsou ty, které obsahují co nejméně ingrediencí. Těm, které jsou příliš parfémované, barevné a plné různých přísad, je lépe se vyhnout. Pozor je ale třeba dávat i na esenciální oleje a produkty na bázi bylinek, protože mohou kůži podráždit a vyvolat svědění.

Pokud jde o mýdla, je v obchodech široký výběr. Klasická mýdla jsou určena pro ruce. Američtí dermatologové doporučují marseillské mýdlo, které se získává z olivového oleje a které se dá použít i pro mytí těla. Tekutá mýdla a sprchové gely se před použitím ředí. Jsou to směsi syntetických látek, jejich snášenlivost závisí na typu povrchově aktivních látek a na množství změkčujících látek.

Pak tady jsou koupelové pěny, kdy někteří odborníci radí používat jen dvě lžičky. Olejové koupele jsou považovány za vhodnější pro jemnou dětskou pokožku. Děti je ale potřeba dobře hlídat, protože mohou ve vaně snadno uklouznout. Když je pokožka podrážděná, může se do koupele použít rýžový a ovesný škrob.

A mimo domov? Ručky lze umýt dětem čistícími ubrousky napuštěnými roztokem jemných povrchově aktivních látek s antimikrobiálními ingrediencemi.

Podívejte se na slavné těhotné ženy a jejich ratolesti:


Josef124 ( 14. února 2019 21:16 )

My teda syna koupeme každý den a tak to i bude. Je to náš rituál a hlavně je potřeba, aby byl čistý. Máme sprchový kout, ve kterém je vysoká vanička, kterou jsme kupovali z https://www.levna-koupelna.cz/36-sprchove-vanicky , takže mu tam můžeme napustit trochu vody, aby se vycákal.

kryssa ( 25. srpna 2017 22:46 )

Každý člověk a nyní mám na mysli Evropu, má pocit že když tak říkajíc páchne tak se potřebuje umýt. No a blbci z ministerstva přišli na to že to není potřeba a stačí na to dešťová voda. Byli jste někdy na nějakém ministerstvu- Tak se tam jděte podívat. Na toalety. Jak se myjí úředníci co vám pomalu přikazují jak často se máte mýt. Šmejdi že nakopat jim *** by bylo málo.

zednik ( 9. února 2017 16:46 )

To je zas druhý extrém. Každodenní hodinové řouchání ve vaně plné pěny je nesmysl, ale rychlá sprcha na spláchnutí potu a trochu mýdla neuškodí.Kůže se přeci nepotí jen při sportu. A co intimní hygiena? Ruce si děti mají mýt a zadky, které si neumí pořádně utřít ty jen 1x týdně ?

ivoadler ( 9. února 2017 14:52 )

To není nic nového. S tím přišli Japonci už před x lety. Sprchování jednou týdně je akorát. Tělo si vytváří na kůži ochranný film, který brání infekčním chorobám. Sprchování ho ničí. Já se tím řídím. A s úspěchem. Naši mladí se sprchujou denně a jsou pořád na kopici. Pak jsou jim dědek s bábou dobrý, aby jim hlídali vnučku.

1pravda1 ( 9. února 2017 12:07 )

Takže když to nejde cestou zdražení vody, tak to půjde cestou vymývání mozků? Kdyby napsali sprchujte děti bez mýdla, tak bych to pochopila, ale víte jak musí dítě po týdnu smrdět? Pokud se člověk neumyje, tak ani nepotřebuje na špinavou zpocenou pokožku čisté prádlo, že. Takže ušetříme vodu i na praní. Super vymyšlené, strašení suchem nefunguje, tak vymyslíme jiné strašení. A spláchnout si můžeme taky jednou za týden, ne? A to už je ČR ve spotřebě vody na hranici hygienického minima! Hodně štěstí v létě v hromadné dopravě a ve školkách a školách

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud