Neděle 20. září 2020
Svátek slaví Oleg, zítra Matouš
Polojasno 20°C

Nemocnice nakoupily léky za půl miliardy bez soutěže, tvrdí sdružení

Autor: ČTK, bk - 
7. února 2017
15:50

Sedm zdravotnických zařízení nakoupilo v posledním půl roce léky a zdravotnický materiál za více než půl miliardy korun bez soutěže. Vyplývá to ze zjištění sdružení EconLab a Oživení, které v úterý prezentovali jejich zástupci. Podle nich mohou být takové nákupy nehospodárné, protože zařízení nevybírají dodavatele podle nejvýhodnější ceny. Mohou také vytvářet prostor pro korupci. Nemocnice argumentují tím, že používají výjimku ze zákona o veřejných zakázkách.

Zástupci sdružení analyzovali data z registru smluv, který funguje od loňského července a v kterém jsou zveřejňovány smlouvy nad 50 tisíc korun bez DPH. Porovnávali je s údaji ve věstníku veřejných zakázek. Z toho vyplynulo, že některá zdravotnická zařízení odebírala od jednoho dodavatele léky nebo zdravotnický materiál za více než dva miliony korun, aniž by ho podle zákona o veřejných zakázkách vybrala ve veřejné soutěži.

Nemocnice v těchto případech podle právníka ze sdružení Oživení Marka Zelenky využívají výjimky v zákoně o veřejných zakázkách, podle které zadavatelé nemusí soutěžit dodávky, pokud je jejich cena proměnlivá. Takový výklad je ale podle Zelenky v tomto případě nesprávný. Nemocnice podle něj mohou ze zkušeností z minulých let odhadnout, kolik léků či materiálu budou zhruba potřebovat. S dodavatelem vybraným ve veřejné soutěži pak mohou uzavřít rámcovou smlouvu.

„Mnohamilionové nákupy léků a zdravotnických potřeb bez soutěže přitom neprobíhají všude. Řádné rámcové smlouvy podle zákona často uzavírají například Fakultní nemocnice Brno nebo Motol, jiné nemocnice však za posledních deset let v soutěži nenakoupily jediný lék,“ uvedl Jiří Skuhrovec ze spolku EconLab.

Podle organizací hrozí, že tyto nákupy bez soutěže mohou být předražené. Navíc vytvářejí prostor pro korupci a klientelismus, protože není jasné, podle jakého kritéria byl dodavatel vybrán. Organizace proto v minulých dnech požádaly ministerstva zdravotnictví, pro místní rozvoj a také antimonopolní úřad o stanovisko na to, zda mohou nemocnice výjimku ze zákona v těchto případech používat.

victor1 ( 8. února 2017 12:32 )

Tak ono nemocnice jsou černá díra.Můžeme tam sypat kolik chcem peněz,vždy se rozpustí.Kdyby byla vůle zkontrolovat manažery a ředitele nemocnic,tak by tam nebyl žádný.Pořád prý šetření.Hov*no,stačilo by nekrást!!!Bývalý ministr zdravotnictví Němeček by mohl povídat.Třikrát předražený jakýsi přístroj za mnoho milionů.Já jim dám doplatky,parchantům.Nejlepší byli ti dva debi*lové Julínek a Heger.Ty dva parchanty bych dokázal i zabít a to bez sebemenších výčitek svědomí.Možná bych dokonce prožíval jakýsi pocit sebeuspokojení.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud