Nové ohnisko ptačí chřipky: V jižních Čechách zabijí i tisíce malých kachňat

Autor: ČTK, Mii - 
6. února 2017
10:21

Veterináři potvrdili v jižních Čechách další nákazu ptačí chřipkou. Opět je to v komerčním chovu firmy Blatenská ryba, která již na konci ledna přišla kvůli nákaze v chovu v Řitovizi o 6500 kachen, přibližně o 20 tun masa. Chov, kde je nové ohnisko, utratí veterináři v úterý. ČTK to v pondělí řekl ředitel jihočeské krajské veterinární správy František Kouba.

V chovu je podle odhadu veterinářů do 20 000 kusů drůbeže. „Máme další ohnisko ptačí chřipky, je to zase Blatenská ryba. Tentokrát to bude komplikovanější. Jsou tam výkrmové kachny, těch je přes 3000, pak nějaké zástavové, zastavujeme líheň,“ řekl Kouba s tím, že chov začnou likvidovat od úterního rána. Dodal zároveň, že chovů postižených ptačí chřipkou je v Blatné víc.

Jednatel společnosti Blatenská ryba Jiří Blaha řekl ČTK, že nové ohnisko je přímo v Blatné. Podle veterinářů jde o čtyři haly. „Kmenové a chovné kachny kolem 3600 kusů, vedle taky kolem 3000 kusů, pak sedm tisíc menších, čtrnáctidenních a pak celá líheň, kde je kolem 70.000 vajec, něco je nalíhnuté, to se včera (v neděli) stoplo. Ale ještě to nemáme spočítané, kolegové tam teď dělají místní šetření, připravujeme s legislativci nařízení a rozhodnutí,“ řekl Kouba.

Video Děsivé záběry symptomů ptačí chřipky: Ptáci se divoce točí dokola - MOS ČSO, Markéta Volfová, Lukáš Červený

O víkendu potvrdili veterináři ptačí chřipku ještě u volně žijící volavky v Třeboni. Mrtvé ptáky sbírali o víkendu také jihočeští hasiči. Šlo o volavky, kachny a labutě ve Vodňanech, Volyni, Kleci u Jindřichova Hradce i v Táboře. U těch ale není jisté, zda zahynuli kvůli ptačí chřipce.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud