Ptačí chřipka stopla vývoz: V zahraničí nechtějí českou drůbež ani vejce

Autor: bru/ČTK - 
2. února 2017
16:39

Kvůli ptačí chřipce zakázalo několik států mimo Evropskou unii dovoz drůbežího masa nebo živé drůbeže z České republiky. Jde o Rusko, Ukrajinu, Srbsko, Mexiko, Izrael a Hongkong. Potvrdila to mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková. Zákaz většinou platí pro zboží z krajů, kde se chřipka v chovech vyskytla.

„Vzhledem k těmto restrikcím bohužel nelze vyloučit určitý pokles vývozu do zmíněných teritorií,“ dodala Ježková.

Hongkong stopl české drůbeží maso, Rusko nechce ani vejce

Rusko zakázalo dovoz živé drůbeže, násadbových vajec, drůbežího masa i krmiv a přísad do krmiv ze Středočeského, Jihočeského a Jihomoravského kraje. Například vajec se za 12 měsíců do konce loňského listopadu vyvezlo do Ruska z ČR za půl miliardy korun.

Ukrajina zakázala dovoz drůbeže, drůbežích produktů a surovin z Jihomoravského a Středočeského kraje. Výjimku má produkce, která byla zpracována tak, aby chřipkové viry byly zničeny. Srbsko omezilo dovoz z 50 kilometrů od ohnisek nemoci, Mexiko dovoz mladých kuřat do tří dnů od narození z Jihomoravského kraje a z Vysočiny.

Takhle se projevuje ptačí chřipka, podívejte se na děsivé záběry ornitologů:

Video Děsivé záběry symptomů ptačí chřipky: Ptáci se divoce točí dokola - MOS ČSO, Markéta Volfová, Lukáš Červený

Zákazy vývozu drůbeže a masa z ní do Hongkongu a Izraele platí celorepublikově. „Určité problémy při exportu pro chovatele drůbeže výskyt ptačí chřipky přináší, hlavně z okolí ohnisek,“ řekla předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá.

Drůbežáři doufají, že se virus už nebude dál šířit

Problémy jsou spíše regionálního charakteru. „Situaci sledujeme a přejeme si zastavení šíření nákazy, ať jsou ekonomické dopady minimální,“ dodala.

Například na Ukrajinu se za 12 měsíců končících loňským listopadem vyvezla podle Českého statistického úřadu drůbež za 41 milionů korun. Do Ruska za zhruba sedm milionů. Loni se za tři čtvrtletí do Ruska vyvezlo agrární zboží za 1,9 miliardy korun, na Ukrajinu za 450 milionů.

V Česku je 15 ohnisek ptačí chřipky, zatím bylo v republice utraceno zhruba 40.000 ptáků. Nemoc se v ČR objevila začátkem roku po deseti letech. Nejprve byla potvrzena ohniska na jižní Moravě, následně se rozšířila do velké části státu.

Podívejte se, jak kvůli nemoci zasahují veterináři:

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

kiwi65 ( 2. února 2017 19:09 )

 Ok,takže my tady nesmíme nic vyvážet kvůli ptačí chřipce.Z EU se sem běžně vozí výsekový maso(sami by ho použili tak do kozerv pro psy) tady se prodává za plnou cenu.To ani nemluvím o zkažených,nepoživatelných potravinách z Polska.Není už na čase poslat celou slavnou EU do pi.č e a začít se starat sami o sebe??

agfor ( 2. února 2017 18:05 )

nevadí, aspoň zbyde víc na imigranty.

santikxauz ( 2. února 2017 17:15 )

Takže budou brzy u nás akce v supermarketech.

PETR_50 ( 2. února 2017 16:58 )

Kvůli ptačí chřipce zakázalo několik států mimo Evropskou unii dovoz drůbežího masa nebo živé drůbeže z České republiky. Z toho tedy vyplývá, že Ptačí chřipka je pouze,nebo hlavně u nás v ČR??? PROČ NE V JINÝCH STÁTECH?????? Fakt se moc divím

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud