Čtvrtek 15. duben 2021
Svátek slaví Anastázie, zítra Irena
Zataženo, déšť se sněhem 5°C

Nákaza ptačí chřipkou se dál šíří republikou. Veterináři našli další ohnisko

Autor: ČTK, pet - 
21. ledna 2017
10:50

Veterináři potvrdili první ohnisko ptačí chřipky v Olomouckém kraji. Jde o Lověšice na Přerovsku. Chovatel tam má zhruba 150 až 200 slepic a 15 kusů vodní drůbeže. Dosud mu uhynulo asi 35 slepic, u dalších ptáků jsou pozorovány známky nákazy. Chov bude vybitý v sobotu kolem poledne, následně se vyhlásí ochranné a dozorové pásmo, řekl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal. Jde tak o deváté ohnisko této nemoci v republice.

„Chovatel v pátek oznámil postupné hynutí drůbeže během dvou dnů,“ uvedl Pejchal. Vyšetření pak potvrdilo subtyp nemoci H5.

V Olomouci již dříve zjistili veterináři ptačí chřipku u uhynulé volně žijící labutě. Pokud jde o volně žijící ptactvo, ohnisko ani dozorové zóny se nevyhlašují.

Ptačí chřipka se v ČR objevila na začátku letošního roku zhruba po deseti letech. V Česku je v chovech zatím devět ohnisek, potvrzeny byly i úhyny u volně žijících ptáků, kromě Olomouce také v Praze, v Náchodě nebo v Hradci Králové. Čtyři ohniska jsou na jižní Moravě, jedno je ve Středočeském kraji a tři v jižních Čechách.

Preventivní zásah proti výskytu ptačí chřipky Preventivní zásah proti výskytu ptačí chřipky | ČTK

Chovatelé mohou dostat od státu za vybité kusy náhradu, musejí však o ni požádat do šesti týdnů od utracení zvířat. Kvůli nákaze platí zákaz pořádání výstav ptáků, komerční chovatelé nesmějí ptactvo mít ve volném výběhu, jinak jim hrozí až dvoumilionová pokuta.

Ptačí chřipka je rozšířena v mnoha evropských státech, včetně sousedního Slovenska. Tam ji veterináři od závěru loňského roku potvrdili v 19 případech. Virus typu H5N8 se snadno přenáší mezi ptáky, lidé se jím ale podle dosavadních poznatků nakazit nemohou.

 

naidka ( 21. ledna 2017 17:59 )

Kvůli deseti labutím zlikvidují desetitisíce kusů užitkové drůbeže. V tom má určitě prsty EU.

1917 ( 21. ledna 2017 17:36 )

Další důkaz o tom, že veterinární správa je na dvě věci. Na lejno a na nic. Vymlátí babkám slepice a kačeny v kurníku, holubářům chovné poštovní holuby, kteří jsou od listopadu zavřeni v holubnícícha potom se jim omluví, že byli příliš horliví a pofidérní maso z Polska a bůhví odkud jim nevadí.Přitom je nad sluce každému jasné, že ptačí chřipku roznáší divoké ptactvo, ale na to prý se zákon nevztahuje. Tak takový zákon je také na lejno!

rockyshowman ( 21. ledna 2017 12:12 )

 Chrání se volavky, je ptačí chřipka. Chrání se divoká prasata, je tady prasečí, mor, Vybíjejí se lesy, není vody. Jmelí zakázali trhat, většina stromů na severní Moravě je zničena. Pěstuje se kukuřice a řepka nejsou zemědělské plodiny. Voda patří cizincům, banky nejsou naše. Ač nejsem kuřák, lidé omezí návštěvu hospod, začnou se scházet v garážích, sklepích a odlehlých místech, aby mohli se vyjádřit k dění v této zemi. Je to jako za Švejka. Cenzura, právní stát (většina lidí nemá na právníky). To je pouze malá část naší národní tragédie. To jsme chtěli?

prycsnima ( 21. ledna 2017 12:12 )

 Ta chytrá a inteligentní příroda se chce zbavit něčeho čemu se říká lidi.Ale jednou se jí to podaří.

naidka ( 21. ledna 2017 11:15 )

Nějak tomu nerozumím. "Pokud jde o volně žijící ptactvo, ohnisko, ani dozorové zóny se nevyhlašují." Přitom se nákaza šíří od volně poletujícího divokého ptactva, tak oni namísto jeho likvidace zlikvidují lidem piplané domácí chovy, včetně papoušků, které se mezitím od volně žijících ptáků nakazily.

Zobrazit celou diskusi
Další videa