Lidé věří na pálení svící v uších. Z reakce odborníků vás zabolí

14. 1. 2017
09:40

Viděli jste je nejspíš i vy. Reklamy na zázračnou proceduru, která má skvěle vyčistit uši, se objevují v Česku několik let. Stačí k tomu prý jen svíce, kterou zakoupíte za pár korun v lékárně nebo na internetu. Popisované účinky jsou tak skvělé, že by člověk očekával Nobelovu cenu za medicínu pro jejich autora. Jenže skutečnost je jiná. Místo čistého sluchu můžete skončit se spáleninou ucha nebo poškozeným ušním bubínkem.

Člověk, který má uši ucpané ušním mazem nebo ho trápí zalehlé ucho, je často ochoten zkusit cokoli, jen aby se jeho sluch vrátil do normálu a vyhnul se návštěvě lékaře. Přesně toho využívají výrobci ušních svící, kteří nabízejí okamžitou úlevu v prostředí domova. Stačí koupit svíci, strčit do ucha a zapálit. Používali je prý už starověcí Egypťané, Římané a kmen Hopi, tak musí jít o něco skvělého.

„Ušní svíčky mohou mít příznivý účinek například při bolestech v uších, dlouhotrvajících bolestech uší a hlavy, při mírných formách zánětu středního ucha, svrbení v uchu, hučení v uších, při pocitu tlaku v uších a hlavě, migréně, akutní a chronické rýmě, poruchách čichu…,“ uvádí na svých internetových stránkách jeden z výrobců svíček. Výčet zahrnuje dalších devět zdravotních účinků. A realita?

Svíce nedoporučují odborníci ani kmen z reklamy

Ušní svíce jsou bavlněné trubičky napuštěné směsí včelího vosku a parafínu. Užší trubicí se strčí do ucha a širší se zapálí. Svým tvarem a teplem mají vyvolat tzv. komínový efekt, s jehož pomocí svíce údajně odstraňují nahromaděný maz z uší. Jako důkaz výrobci poskytují fotografie mazu, který se ve vnitřku svíce po skončení procedury nahromadí.

Údajný důkaz o nahromaděném mazu ve svíčkáchÚdajný důkaz o nahromaděném mazu ve svíčkách | 

Hned u fotografie je ovšem problém. Údajný maz ve svíci není mazem, ale odpadním popelem a voskem, který při hoření vzniká a ve svíci se vytvoří, i když hoří mimo ucho. Také uváděné zdravotní účinky jsou zavádějící. Žádná vědecká studie je nepotvrdila. Studie z roku 1996 od Dr. Daniela Seelyho, Dr. Suzanne Quigleyové a Dr. Alana Langmana zjistila, že po aplikaci svíce se množství mazu v uších testovaných lidí nijak nezměnilo. Naopak v nich našli zbytky vosku ze svíce. Lidé si také stěžovali na bolest během hoření.

Stejně tak americký lékař Edzard Ernst ve svém článku z roku 2004 píše: „Neexistuje žádný důkaz, že ušní svíce něčemu pomáhají. Naopak způsobují ušní zranění. Závěr je takový, že udělají více škody než užitku. Jejich používání by mělo být zakázáno.“

Názor doplňuje studie zveřejněná v kanadském odborném časopise Canadian Family Physician: „Ušní svíce jsou velmi populární a doplněné o reklamní slogany, které lidem mohou znít vědecky. Jejich fungování ale nebylo potvrzeno a nebyl pozorován jediný pozitivní klinický efekt. Svíce jsou navíc spojeny s nejrůznějšími zraněními. Nedoporučujeme je.“

Nakonec se zástupci kmene Hopi, se kterými jsou svíce v marketingových materiálech často spojovány, proti nim ohradili. Nic podobného nepoužívají a nechtějí, aby jejich jméno bylo dáváno do této souvislosti.

Popálený zvukovod a další zranění

Že jsou ušní svíce nebezpečné, potvrzují i zkušenosti lidí. Jana Kulhánková svoji zkušenost popsala v jedné z diskusí na internetu. Poté, co svíci zkusila kvůli ušním problémům, se jí ještě zhoršily a musela vyhledat lékaře.

„Aniž bych se zmínila, okamžitě poznal, že jsem si aplikovala hořící svíci – popálila jsem si zvukovod, takže mi to ucho bude ještě pár týdnů zaléhat, dokud nezmizí povlak z popálení. Ráda používám přírodní metody léčby, ale všeho s mírou, že. Mám docela zlost, že se něco takového prezentuje v lékárnách jako bezpečný léčebný prostředek. S příštím problémem se zajdu na ORL poradit rovnou a všem známým ušní svíce rozmluvím,“ popsala Jana.

Podobnou zkušenost má i Petra. „Ušní svíčky mi poleptaly bubínek, měla jsem z nich ošklivý zánět a dlouho se to hojilo. Na ORL mi sdělili, že nejsem jediná a že jde o velmi nebezpečnou věc, která nemá žádný účinek,“ píše v diskuzi.

I přes popsaná negativní doporučení se však nacházejí zástupy lidí, kteří svícím věří. Zakázané nejsou, takže je jen na uvážení každého, zda je bude využívat, nebo ne. Odborníci ale mají jasno. Ušní svíce ne.

djaba ( 14. ledna 2017 21:49 )

Náhodou jsem to několikrát zkusil a kupodivu úspěšně .Asi to u někoho funguje , u jiného ne .

zednik ( 14. ledna 2017 16:17 )

Ne že by na ušním ucho "nějak propláchli... Oni ti ho žanetou tak vyčistí že na nějaký kysličník můžeš zapomenout. A uvidíš kolik humusu ti z ucha vyplaví.

zednik ( 14. ledna 2017 16:13 )

Mám jen nesmělý dotaz, proč tedy není v lékárnách zakázaný prodej tohoto i nebezpečného nesmylu, když prodej šííííleně nezdraveho Lipánku ve školách zakázaný bude... Ono 150 Kč není až zas tak malý peníz.

juliev ( 14. ledna 2017 14:02 )

 Sireni bludu v podobe, ze jsou telove a usni svice nesmysl, by melo byt trestne. Takze je lepsi se nechat cpat antibiotiky? Ze na neco neni studie - a to vetsinou napsana na zakazku farmaceutickymi firmami - neznamena, ze to nefunguje! Telove svice funguji!

zkratik ( 14. ledna 2017 12:41 )

sugesce

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa