Úterý 21. března 2023
Svátek slaví Radek, zítra Leona
Oblačno 13°C

Chřipka v Česku dál zabíjí. Na Vysočině, Olomoucku i v Praze

Autor: ČTK, ula - 
9. ledna 2017
11:55

Na Vysočině zemřelo kvůli chřipce už šest lidí, v Olomouci dva, chřipka už si vyžádala jednu oběť i v hlavním městě.  V Česku jsou kvůli epidemii zakázány návštěvy v nemocnicích, domovech pro seniory a také v ústavech sociální péče. Odborníci radí lidem, aby se vyhýbali prostorám s větší koncentrací osob a myli si ruce. Na očkování už je pozdě.

Na Vysočině zemřelo kvůli chřipce už šest lidí. Počet pacientů postižených akutním respiračním onemocněním se na Vysočině kraji blíží hranici epidemie. Lékaři evidují 1660 nemocných v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.

Většina nemocnic, domovů pro seniory a ústavů sociální péče zakázala návštěvy. Od začátku zvýšené nemocnosti před Vánocemi evidují lékaři osm komplikovaných případů vyžadujících hospitalizaci s umělou plicní ventilací. Z toho šest lidí chřipce podlehlo, tři z nich na konci minulého roku.

V minulém týdnu zemřeli na chřipku další tři senioři, dva muži ročníků narození 1934 a 1947 z Jihlavska a žena narozená v roce 1924 z Třebíčska.

Na očkování je pozdě a vrchol epidemie teprve přijde

Pro návštěvy byly až do odvolání uzavřeny všechny nemocnice v kraji s výjimkou Nového Města na Moravě a většina domovů pro seniory a ústavů sociální péče. Informace zjistí zájemci na webu. „Očkování už není úplně na pořadu dne, lidé by se měli vyhýbat prostorám s větší koncentrací osob, dbát na mytí rukou,“ doporučila Alena Dvořáková z Krajské hygienické stanice v Jihlavě.

Hranice epidemie 1700 nemocných v přepočtu na 100 000 obyvatel byla v minulém týdnu překročena na Havlíčkobrodsku a Třebíčsku, blíží se k ní Jihlavsko a zároveň i celý kraj. „Vysočina patří s Jihomoravským a Moravskoslezským krajem k nejzasaženějším regionům v celé republice,“ uvedla Dvořáková. Epidemie podle ní zřejmě stále ještě není na vrcholu.

Nemocných lidí s akutními respiračními chorobami v Olomouckém kraji během týdne po svátcích významně přibylo. Hygienici evidují 1619 nemocných na 100 000 obyvatel, což je o 530 lidí více než v předchozím týdnu. Vyplývá to z informací Krajské hygienické stanice v Olomouci. Podle odborníků je to však jen špička ledovce. V řadě nemocnic již kvůli tomu zakázali návštěvy. 

Případy úmrtí máme u starších ročníků, šlo o pacienty ve věku 69 a 88 let. Bylo to v důsledku chřipky, která zkomplikovala převládající komplex chronických onemocnění,“ doplnila epidemioložka Růžena Haliřová z olomoucké krajské hygienické stanice.

Nemocné jsou děti i mladí lidé

Počet nemocných vzrostl v Olomouckém kraji ve všech věkových kategoriích, nejvíce nemocných přibylo mezi pacienty ve věku 15 až 24 let, kde vyhledalo lékaře dvojnásobně více lidí než předchozí týden. Nejvíce nemocné jsou však především nejmenší děti. V kategorii předškolních dětí hygienici zaznamenali 3590 případů na 100 000 obyvatel, v kategorii školáků jde o 2062 případů na 100 000 obyvatel.

Vsetínská nemocnice vyhlásila zákaz návštěv na všech lůžkových odděleních. Zákaz začne platit v úterý. Ve Zlínském kraji je chřipková epidemie, ostatní nemocnice v kraji se pro zákaz návštěv na doporučení hygieniků rozhodly již v pátek, většinou platí ode dneška, v Uherském Hradišti od soboty.

Počet nemocných chřipkou se na konci minulého týdne oproti předchozímu ztrojnásobil. Lidí s akutními respiračními chorobami bylo o 81 procent více, stonalo 1522 ze 100 000 obyvatel. Hygienici však na konci týdne neevidovali žádný závažný případ onemocnění chřipkou. Nemocnost ale podle nich v tomto týdnu ještě poroste.

Doporučení hygieniků o omezení návštěv se týká všech lůžkových zařízení, tedy i domovů seniorů. O zákazu návštěv rozhodují ředitelé daných zařízení.
Při minulé zimě bylo v kraji 15 závažných případů chřipky, z toho deset lidí zemřelo. Nejvíce lidí stonalo v únoru, kdy respirační choroby trápily 1621 ze 100 000 lidí. Nemocnice loni v únoru také vyhlásily zákaz návštěv.

Zákaz návštěv v nemocnicích v Pardubickém kraji

Všech pět nemocnic Pardubického kraje, tedy v Pardubicích, Chrudimi, Ústí nad Orlicí, Litomyšli a Svitavách, bude kvůli počínající chřipkové epidemii od úterý uzavřeno pro návštěvy. Zákaz bude platit až do odvolání. Uzavřena budou všechna oddělení.

Minulý rok, kdy výskyt akutních respiračních chorob včetně chřipky v regionu nebyl tak vysoký, nemocnice z preventivních důvodů zakázaly návštěvy jen na pracovištích ARO, jednotkách intenzivní péče a odděleních onkologie, infekčních a novorozeneckých. Uzavřeny byly i Hamzova odborná léčebna v Luži – Košumberku na Chrudimsku a Léčebna dlouhodobě nemocných v Rybitví na Pardubicku.

krabicak ( 17. ledna 2017 17:25 )

Důležitá je prevence, já se nechávám očkovat a chřipku jsem neměl ani nepamatuju. Pojišťovna mi to hradí, jsem u oborové a jsem u ní spokojený, vyhovuje mi v benefitech, přispívá mi i na vitamíny, bazén, saunu atd. atd.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa