Omezení na novém úseku D8 se protáhne. Tři měsíce budou stabilizovat svah

Autor: ČTK, sou - 
4. 1. 2017
16:00

Omezení na nově otevřeném úseku dálnice D8 u prackovické estakády potrvá zhruba ještě tři měsíce. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chce nejprve dokončit kotvící prvky na nestabilním území. Provoz kolem estakády u Prackovic je od otevření dálnice v polovině prosince sveden do jednoho pruhu.

Ponechat v platnosti omezení doporučila na středečním zasedání rada monitoringu. ŘSD nejprve dokončí stabilizaci svahu. „Týká se to především pilotů, kterých má být 120. V tuto chvíli jich máme kolem 30 a je tam práce zhruba na tři měsíce. Podle našich zkušeností se v místě omezení netvoří kolony, nestala se žádná nehoda, tak plynulému provozu omezení nevadí. A my budeme mít stavbu, kterou potřebujeme dozajistit, úplně v klidu,“ řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

K omezení provozu ŘSD přistoupilo na základě doporučení odborníků těsně před otevřením posledního úseku, když měření ukázalo lokální posuny v podloží pravého jízdního pruhu. Doprava je do jednoho dálničního pruhu svedená na asi dvoukilometrovém úseku. „Už teď hodnoty měření ukazují, že bychom tam provoz mohli vrátit, nicméně z expertní opatrnosti a abychom nemuseli ta opatření měnit znovu, to ponecháme takto,“ vysvětlil Rýdl.

D8 se dlouhodobě potýká s nestabilitou podloží

Nestabilita u estakády se poprvé ve větší míře ukázala v říjnu. Stavbaři museli kvůli propadu podpěry mostu rozebrat část dokončené dálnice a odtěžit desítky tisíc tun náspu. Součástí úpravy bylo vybudování šestnáctimetrové odvodňovací stěny a padesátimetrové kotvy. ŘSD monitoruje dálnici i její okolí sondami, výstupy z nich má každou hodinu.

Rozestavěná dálnice D8 z Prahy přes Ústí nad Labem do Německa se dlouhodobě potýká s nestabilitou podloží. V červenci 2013 se po silných deštích utrhl svah u Litochovic na Litoměřicku. Sesuv zavalil rozestavěný úsek D8 asi v délce 200 metrů a poškodil i nedalekou železniční trať. 

Podívejte se na přelet dronu nad posledním úsekem dálnice D8 před jeho otevřením:

Video Z Prahy až do Drážďan: Tohle je poslední úsek D8, který zbývalo dodělat. - David Malík, Matěj Šrám

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Zobrazit celou diskusi
Další videa