Pátek 31. května 2024
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Oblačno, déšť 21°C

Ministerstvo: Ať nás ošetřují lékaři z ciziny. Chcete to také?

Autor: Daniela Soukalová - 
19. prosince 2016
20:27

Zatímco Česká lékařská komora se novely o vzdělávání lékařů bojí, protože podle ní otevře dveře nekvalifikovaným lékařům ze zahraničí, podle ministerstva zdravotnictví současný systém ani případné prosazení jmenovaného zákona k obavám vůbec žádný důvod nedává. Navíc už nyní je v nemocnicch přes dva a půl tisíce zahraničních lékařů, ze kterých většinu tvoří Slováci. 

„Je v zájmu našeho zdravotnictví nezavírat dveře šikovným lékařům, byť by pocházeli z ciziny. Právě proto, aby si veškerá poskytovaná péče včetně komunikace s pacientem za všech okolností udržela svou v Čechách zaběhnutou vysokou kvalitu a úroveň, musí cizí zájemci o provozování lékařské praxe v dané lhůtě vykonat aprobační zkoušku, doložit své medicínské vzdělání a také prokázat dostatečnou schopnost komunikovat v češtině,“ upřesnil resort.

Anketa
Vadilo by vám, kdyby vás ošetřoval v české nemocnici lékař ze zahraničí?
počet hlasujících: 354
Anketa
Vadilo by vám, kdyby vás ošetřoval v české nemocnici lékař ze zahraničí?
Ano
87 %
Ne
13 %
počet hlasujících: 354

Po danou dobu již mohou (a musí) lékařskou práci vykonávat, nikoliv však samostatně – tedy vždy pod dozorem zkušeného atestovaného českého lékaře. Samostatnou práci mohou takoví lékaři vykonávat až po vykonání jmenovaných zkoušek a nostrifikaci svého lékařského diplomu. „Stejná pravidla platí i pro praxi cizích studentů českých lékařských fakult ve fakultních nemocnicích – protože medici ještě nemají dokončené vzdělání a česky se teprve učí, pracují vždy pod dozorem a pod kontrolou zkušených vedoucích lékařů,“ upřesňuje ministerstvo.

Zrychlení ano, zjednodušení ne

Se začleňováním cizinců mají zkušenost i například ve Fakultní nemocnici v Olomouci, kde zahraniční lékaři tvoří něco málo přes 10 % celkového počtu. „Téměř ve všech případech to jsou lékaři ze Slovenska. Dost často jsou to také lékaři, kteří vystudují v České republice, ale je tam i vzájemné uznávání mezi Slováky a Čechy, což znamená, že když studují na Slovensku, tak ten proces, kdy mohou nastoupit v naší nemocnici, je poměrně jednoduchý vzhledem k těm dohodám mezi oběma státy,“ uvedl pro Blesk.cz mluvčí FNO Egon Havrlant.

V jednotkách případů se už ale setkali s tím, co vše obnáší přijetí například lékaře z Ukrajiny. „Je to opravdu proces, který je administrativně velmi složitý a trvá velice dlouho. Jeho určité urychlení bychom určitě přivítali. Záměrně neříkám zjednodušení, protože je nutné, aby sem byli opravdu přijímaní lékaři, kteří prokazatelně mají potřebnou kvalifikaci a mohou se o naše pacienty starat adekvátně tak, jak naši lékaři nebo právě kolegové ze Slovenska,“ upřesnil Havrlant.

V českých nemocnicích pracuje přes dva a půl tisíce cizinců

V českých nemocnicích pracuje přes dva a půl tisíce cizinců, což je pětkrát víc než v roce 1989. Zatím většinu tvoří Slováci, ale rozdíl v platech mezi Českem a Slovenskem už je minimální, takže zájem Slováků klesá. Ředitelé proto shánějí lékaře na Ukrajině, v Rusku či Kazachstánu. Na rozdíl od českých lékařských fakult, které splňují přísné vzdělávací standardy, je lékařské školy v těchto zemích podle Kubka většinou nesplňují.

„Ne že by žádný cizinec neuměl medicínu, ale vždy je tu určitá pochybnost o jejich kvalitách,“ poznamenal před časem předseda ČLK s tím, že pro lékaře z těchto zemí je Česko jen přestupní stanicí, pokud jsou schopní, složí aprobační zkoušky a odjedou za prací do západní Evropy. 

moiaza ( 19. prosince 2016 22:08 )

Měl jsem tu čest poznat jednoho primáře v nemocnici ve F-M a můžu s klidným svědomím říci, že každý doktor by byl lepší než on. Jeho chování neslo známky výchovy řeznického psa pod vojenským dozorem. Ješitný,

prezny ( 19. prosince 2016 20:50 )

No ony i ty zdravotní ségry z Ukrajiny, Polska i Rusky jsou snaživější jak mnohá naše kometa co se vidí makat v Německu. Východní jsou u nás na Západě a nenapadne je se šklebit a bejt líný.

prezny ( 19. prosince 2016 20:48 )

p. doktor

prezny ( 19. prosince 2016 20:46 )

ANO - česky pdoktor píše lépe jak tomik

a-rak ( 19. prosince 2016 20:44 )

my měli ve velkoměstě vietnamku rok a pak odešla léčit "svoje" lidi,duhý doktor byyl čech kotrba 87 let!!!!!!!!! sláva že vyšla řada u ní, seznámila se dokonale s celým zdravím,až s chřipkou tak vyšetřila /překvápko! / i konečník. To naši by se štítili.Fakt byla dobrá, na kontrolu jsem vyšel na kotrbu , 5 hodin než jsem byl na řadě a za minutu venku s dalším termínem Vietnamka když tu uspěje, tak musí být už hodně dobrá,atestace atd.!

Zobrazit celou diskusi