Úterý 20. duben 2021
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Oblačno, déšť 14°C

Čech vyvinul unikátní baterii. Z průlomu můžou těžit i nové elektromobily

Autor: bkr - 
19. prosince 2016
11:05

Česko má zaděláno na průlom v oblasti skladování energie. Vědec Jan Procházka vynalezl baterii, která dokáže sloužit jako energetická banka pro skladování velkého množství energie za nízkou cenu. Zároveň ale při vysoké bezpečnosti. Vynález začala v pondělí vyrábět společnost HE3DA v Praze.

Slavnostní otevření výrobní linky proběhlo v pondělí. Realizace nápadu nebyla pro vědce Procházku přitom vůbec snadná. Řadu let trvalo, než sehnal potřebný kapitál. Nakonec se to povedlo díky spojení s investory a založení společnosti HE3DA. Hlavním mecenášem vynálezu se stal podnikatel Radomír Prus.

Společnost vyvinula dva základní typy baterií. Robustnější, se silnějšími elektrodami a delším nabíjením, která bude sloužit jako energetická banka pro skladování velkého množství energie za co nejnižší cenu. Druhý typ, se slabšími elektrodami, umožňí mnohem rychlejší nabíjení a vybíjení a bude mít využití v elektromobilech nebo v energetice jako zásobárna velmi rychle dostupné energie.

Baterie mimo jiné představuje čistý zdroj energie pro automobily, které se z velké části podílejí na znečištění ovzduší. Kromě toho je baterie ideálním prostředkem pro uložení energie z obnovitelných zdrojů, například solárních elektráren. Tím by se mohly odstranit hlavní nedostatky alternativních zdrojů: nárazové přetěžování energetické sítě, a to, že často vyrábějí energii v jiný čas, než ji spotřebitelé potřebují. Česká baterie navíc díky internímu chlazení elektrolytem zabere pouhý zlomek prostoru oproti nyní používaným systémům.

I když se dá baterie vyrábět sériově, firma se chce zaměřit na řešení šitá na míru klientům. Ti budou moct specifikovat své požadavky na baterii, a ta bude dovyvinuta podle jejich přání.

Zobrazit celou diskusi
Další videa