Úterý 19. leden 2021
Svátek slaví Doubravka, zítra Ilona
Zataženo, sněžení 1°C

Uvidí někdy poškození miliardy Viktora Koženého? Akcionáři: Po insolvenci těžko

Autor: všm/čtk - 
16. prosince 2016
18:01

Pražské soudy opět řeší kauzu Harvardského průmyslového holdingu (HPH), bývalé společnosti Viktora Koženého. Likvidátor Zdeněk Častorál, který ve společnosti působí od roku 2000, podal znovu návrh na insolvenci, kterou mu původně soud zamítl. Podle vyjádření akcionáře holdingu Milana Behra by insolvence znamenala definitivní konec nadějí pro podílníky na navrácení majetku, který v 90. letech vytuneloval Viktor Kožený a Boris Vostrý.

„Insolvencí by se případ dostal do stavu, kdy by nároky původních akcionářů vzali za své. Přitom podle účetních závěrek z minulých let měl majetek HPH činit 24 miliard korun. Z dřívějších informací likvidátora vyplývá, že majetek holdingu spočívá především v zástavních smlouvách a směnkách za Koženého firmami,“ uvedl Milan Behro. 

Jde například asi 400 milionů korun za někdejší Koženého chatu v Aspenu. Ale i o další desítky a stovky milionů korun. Za 16 let se likvidátorovi podařilo získat zpátky kolem 130 milionů korun, veškeré prostředky skončily podle Behra v nákladech na další soudy. 

Postup likvidátora se dlouhodobě nelíbí akcionářům i orgánům společnosti. Proto teď někteří z nich požadují soudní cestou, aby byli k Častorálovi jmenováni další dva likvidátoři, kteří by akcionářům umožnili lepší kontrolu a zrychlili ukončení likvidace. 

Akcionáři doufají, že kdyby byli do společnosti dojmenováni odborníci, což tento likvidátor není, tak by třeba zjistili, že insolvence není nutná a že je třeba problém možné vyřešit jiným způsobem,“ nastínila Evelyna Lojdová, advokátka akcionáře, který návrh soudu podával a k němuž se pak přidali další poškození akcionáři i dozorčí rada a představenstvo společnosti. 

O případných nových likvidátorech bude soud rozhodovat v pondělí 19.12. 2016 od 12.00 na Vrchním soudě v Praze. 

Likvidátor: Jde o poplatky

Častorál, který je likvidátorem HPH 16 let, podal první návrh 2. listopadu. Podle něj je ztíženo vymáhání majetku ve prospěch akcionářů holdingu mimo jiné tím, že již ve dvou případech soudy neosvobodily HPH od soudních poplatků, které činí mnohamilionové částky. V případě insolvence by ale byl insolvenční správce od poplatků osvobozen. Po uspokojení věřitelů v insolvenčním řízení by se podle Častorála společnost vrátila do likvidace a formou likvidačního zůstatku by uspokojila akcionáře.

HPH, původně Harvardské privatizační fondy založené Viktorem Koženým, byl podle Častorála v 90. letech v Česku napaden ekonomickou kriminalitou. Za tuto trestnou činnost byli pravomocným rozsudkem Vrchního soudu v Praze z října 2012 odsouzeni Kožený a pozdější likvidátor fondů Boris Vostrý. Soud jim uložil tresty deset a devět let vězení. Muži podváděli při obchodech s cennými papíry a HPH způsobili podle verdiktu škodu přes deset miliard korun. Oba jsou stíháni jako uprchlí, škodu mají nahradit. Kožený měl zaplatit zhruba 8,3 miliardy a úroky, Vostrý přes 2,2 miliardy a úroky. Kožený žije na Bahamských ostrovech, Vostrý zřejmě ve střední Americe.

velka_0 ( 17. prosince 2016 08:06 )

Kdyby ti nenažranci ve státních (ČP) a polostátních (ČEZ) organizacích, jejichž platy hradíme my, občané, ze svých daní, brali mnohonásobně méně, do 100 000 Kč, což si ani nezaslouží, nic nedělají, vše za ně vykonají jejich podřízení, tak by měli ti chudáci pod nimi, dříči, jako jsou např. pošťáci, ale i prodavačky nejen v privátním = holandském Aholdu (vládnoucí gauneři z ODS, TOP, ČSSD a KDU neměli 26 let "prodávat" továrny), nenuzné mzdy ! Bože, kdy svrhneme ty mega-tuneláře, zloděje, které živíme a jež 27 let kryly vlády ODS, ČSSD, TOP + KDU ?! Volme Babišovo ANO, Okamurovo SPD a slušnější jsou i ti mnoha lidmi zatracovaní komunisti ! Sledujeme je. Spojte se, vy 3 strany, jinak tu všude roztaženou pavučinu výše uvedených stran není možné porazit. Mají za téměř 30 let ve všech sférách, ministerstvech, úřadech, firmách apod., zejména ve vedení, své lidi.

tomik007 ( 16. prosince 2016 18:15 )

 To by museli rozparat kikinovi slamnik

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud