Půl milionu Čechů neslaví Vánoce, co je znechutilo?

Autor: bru/ČTK - 
14. prosince 2016
11:32

Dvě procenta Čechů neslaví Vánoce vůbec, tři procenta jen občas. Většinou jde o seniory. Na půlnoční mši letos plánuje jít 31 procent lidí. Mezi zvyky, které lidé dodržují v době vánočních svátků nejvíce, patří především návštěva příbuzných, zdobení vánočního stromečku nebo zpívání vánočních koled. Více než 10.000 korun plánuje utratit za dárky osm procent lidí. Vyplývá to z průzkumu společnosti GfK.

Vánoce tak v ČR slaví pravidelně 95 procent lidí. Lidé, kteří Vánoce neslaví, jsou nejčastěji rozvedení či ovdovělí. Z převážné většiny žijí v Praze a nejvíce jich je ve věkové kategorii od 60 do 69 let.

Ve srovnání s tím, jaké zvyky Češi dodržovali v dětství v době vánočního času, a tím, co plánují letos, se některé zvyky nezměnily vůbec – setkání s rodinou a přáteli, kupování dárků a zdobení stromečku. Lidé naopak budou posílat daleko méně pohlednic než dříve. V dětství je posílalo 72 procent lidí, nyní jen 28 procent. Menší účast budou mít i letošní bohoslužby v kostele během vánočního času, zúčastní se jich jen 15 procent lidí.

Podívejte se, jak vypadá usazování vánočního stromu na Staroměstském náměstí:

Video V Praze už stojí vánoční strom: Noční akci jsme zrychlili do jedné minuty, podívejte se. - David Malík

Češi se o Vánocích těší hlavně na čas s rodinou, vadí jim tloustnutí

Češi se podle výsledků průzkumu na Vánoce těší zejména proto, že mohou trávit čas s rodinou nebo přáteli (73 procent). Druhým nejčastěji zmiňovaným důvodem je atmosféra, kterou Vánoce díky výzdobě, písním a vánočním programům vysílaným v televizi vytvářejí. Více než polovina lidí zmiňuje jídlo, které jim činí velkou radost během vánočních svátků, a téměř polovina respondentů se raduje z volna, odpočinku a také z dárků.

Naopak na vánočních svátcích lidem nejvíce vadí přeplněné obchody, stres z přípravy Vánoc, komerce, finanční náročnost a nakupování vánočních dárků. Mezi deseti negativními důvody respondenti uváděli i přírůstek hmotnosti během svátků. Nejméně se těší na čas strávený s nejbližšími příbuznými během vánočního času věková skupina od 15 do 19 let.

Více než pětina (22 procent) lidí plánuje utratit za Vánoce částku v rozmezí mezi 5000 a 10.000 Kč. Dva z deseti Čechů pak utratí 4000 Kč až 5000 Kč. Více než 10.000 Kč dá za dárky osm procent lidí. Pouze čtyři procenta oslovených neplánují letos vůbec nic nakupovat.

Praha žije Vánocemi, podívejte se na fotky:

Hunt ( 15. prosince 2016 08:07 )

krakonos 00:Gumo,zase ti syfilida leze na tvůj pidimozeček!

1912 ( 15. prosince 2016 06:03 )

tomik007 ( 15. prosince 2016 05:18 )

To by bylo pjekne v konecniku

LordHoror ( 15. prosince 2016 00:34 )

Lépe bych to neřekl.čas je spravedlivý ke všem stejně a kdo byl ponížen bude povisen a naopak však to známe a život na zemi je jen zkouška duše. voda už se vaří

anka ( 14. prosince 2016 23:56 )

Vanocni svatky jsou jedny z nejkrasnejsich. Vsechno je nazdobeno, kazdy si udela cas na setkani s prateli a rodiny jeste pred novym rokem, porad se oslavuje.....krasne vanocni svatky vam vsem.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud