Rozhádaná pošta: Zaměstnanci budou stávkovat. Je to nezákonné, tvrdí vedení

Pošťákům došla trpělivost a chystají stávku - ilustrační foto
Pošťákům došla trpělivost a chystají stávku - ilustrační foto  (Autor: archiv Blesku)
Autor: bru/ČTK - 
12. prosince 2016
11:43

Tři menší odborové svazy České pošty vyhlásily na 19. prosince dvouhodinovou výstražnou stávku. Protestu kvůli požadavku na zvýšení mezd o 2500 Kč měsíčně se zúčastní kolem 6000 lidí, tedy pětina zaměstnanců podniku, sdělil dnes ČTK předseda stávkového výboru Evžen Dvorský.

Protestovat bude Odborové hnutí zaměstnanců České pošty, SOS-21 a Nezávislý odborový sněm České pošty. Oznámily to dnes v dopise generálnímu řediteli České pošty Martinu Elkánovi. Na poště je celkem devět odborových organizací, ty největší se ke stávce nepřipojí.

V pondělí 19. prosince přeruší stávkující zaměstnanci práci mezi 17:00 a 19:00 hodinou. Odboráři zároveň varovali, že budou pokračovat rotující stávkou celý den 22. prosince. "Doufáme, že tímto krokem přimějeme vedení České pošty, zřizovatele ministerstvo vnitra a stát, aby se problematikou nízkých mezd svých zaměstnanců začal konstruktivně zabývat," uvedl předseda SOS-21 Petr Pohl.

Česká pošta se před třemi týdny dohodla s většinou odborových organizací, že navýší od dubna tarifní mzdy pracovníků v provozu o 2,6 procenta, tedy v průměru asi o 550 Kč. Podle Pohla je průměrná mzda v podniku 21.400 Kč, téměř 6000 Kč pod celostátním průměrem.

Prosinec představuje pro Českou poštu provozně nejexponovanější část roku, kdy počet balíkových zásilek roste až na dvojnásobek.

Pošta: Stávka je nezákonná, odbory chaotické

Česká pošta považuje stávku ohlášenou na 19. prosince za nezákonnou. Požadavky menšinových odborů přidat k tarifní mzdě 2500 Kč všem zaměstnancům jsou podle vedení podniku mimo ekonomickou realitu. ČTK to řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík. Tři menší odborové organizace dnes vyhlásily na 19. prosince dvouhodinovou stávku. V protestu chtějí pokračovat celý den 22. prosince. Ke stávce se podle odborů připojí 6000 lidí, tedy asi pětina zaměstnanců.

"Na výzvu vedení, že nebyly vyčerpány všechny možnosti, které předchází případné stávce, a že stávka by poškodila firmu, její zaměstnance a zákazníky, předseda stávkového výboru Evžen Dvorský prohlásil, že je mu to jedno. Jednání menšinových odborů je chaotické a jejich představitelé neustále mění své názory a požadavky," uvedl Vitík. Menšinové odbory podle něj nesplnily své povinnosti zejména tím, že nepředložily seznamy stávkujících a pracovišť, na kterých stávka bude.

Kdo přesně bude stávkovat? To se pošta předem nedozví

Dvorský tvrdí, že stávkový výbor požádal písemně vedení pošty o poskytnutí seznamu zaměstnanců a pracovišť pro vytvoření přehledu stávkujících, ale to mu prý podklady odmítlo vydat. Na poště je celkem devět odborových centrál, velké organizace se k protestu nepřipojí.

Vedení České pošty se s většinou odborů koncem listopadu dohodlo na navýšení mezd od dubna 2017 o 2,6 procenta, tedy v průměru zhruba 550 Kč měsíčně. "Je to maximum, které může v současné době za stávající ekonomické situace podniku vedení České pošty přidat do tarifních mezd. Za poslední tři roky přidalo vedení České pošty do tarifních mezd přes jednu miliardu korun," dodal Vitík.

Česká pošta zaměstnává přes 30.000 lidí, z toho víc než 90 procent je v provozu a obchodu. Podnik má 3200 poboček. Pošta loni zvýšila konsolidovaný zisk před zdaněním o čtvrtinu na 302 milionů korun. Zisk zvýšila kompenzace od státu za poskytování takzvané univerzální služby, tedy základních služeb v celé ČR. Podle novely zákona o poštovních službách je její maximální výše za loňský rok 700 milionů korun. Výnosy pošty za loňský rok vzrostly o téměř šest procent na 20,26 miliardy korun.

111pavel111 ( 12. prosince 2016 12:40 )

Kolego přijde socialismus a " Dělnícká třída " bude řídit tuto zem. Ta naše zem jen pokvete !! První kroky jsou již patrné.

111pavel111 ( 12. prosince 2016 11:36 )

Všem zaměstnancům přidat o 100% a ceny zboží a služeb slevnit 0 50%

agfor ( 12. prosince 2016 11:35 )

Tak si myslím, že jestli budou stávkovat den nebo týden, tak to nikdo nepozná - vzhledem k rychlosti doručování.

bobou ( 12. prosince 2016 11:30 )

To se ale zatím týká zásilek do ciziny. U nás již na jaře ke zdražení došlo.

bobou ( 12. prosince 2016 11:27 )

Tak nevím zda se mám smát, nebo plakat. Chápu ty "obyčejné" zaměstnance, kteří chtějí mít také slušný výdělek. Na druhou stranu - již přes týden čekám na doručení balíku, který se neuskutečnil z důvodu technické závady na straně pošty. A od té doby nic, ani omluva, ani doručení. Ještě, že jsem si tenkrát musel vybrat dovolenou a mohl jsem být doma, protože balík měl být dle SMS zprávy od pošty doručen v čase od 80 do 140. A ve 21:30 přišla SMS o nedoručení z důvodu již zmíněné technické závady. No možná, až se zase "vlk nažere a koza zůstane celá", bude zásilka do mých vlastních rukou třeba i doručena.

Zobrazit celou diskusi