Lidí bez práce je v Česku zase méně. Nezaměstnanost klesla pod pět procent

Autor: ČTK, pet - 
8. 12. 2016
10:35

Nezaměstnanost v Česku v listopadu klesla meziměsíčně o desetinu procentního bodu na 4,9 procenta. V evidenci úřadů bylo 362 755 uchazečů o práci, nejméně od prosince 2008. Naopak volných míst zaměstnavatelé nabízeli nejvíce od listopadu 2007, bylo jich 135 300. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Úřad práce ČR. Analytici, které oslovila ČTK, odhadovali, že nezaměstnanost v listopadu zůstane na říjnových pěti procentech.

Z hlediska okresů nejnižší míru nezaměstnanosti vykázaly okresy Rychnov nad Kněžnou, Praha-východ a Benešov a nejvyšší Karvinsko a Mostecko, kde překročila deset procent. Meziměsíčně se snížila nezaměstnanost ve 47 regionech a podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr hlásí 34 regionů.

Podle úřadu práce zaměstnanost dál pozitivně ovlivňuje stav české ekonomiky a odpovídá i ročnímu období. V dalších měsících už bude s postupným ukončováním sezonních prací zřejmě stagnovat, případně mírně vzroste.

Loni v listopadu byla míra nezaměstnanosti v Česku 5,9 procenta a bez práce bylo o 68 609 více lidí než nyní. V porovnání s říjnem nezaměstnaných ubylo o 3489 a z celkového počtu lidí bez práce bylo 340 665 dosažitelných uchazečů, tedy těch, kteří mohli okamžitě nastoupit do zaměstnání. O jedno volné místo se tak nyní uchází v průměru 2,7 lidí.

Nejnižší nezaměstnanost zůstala v Plzeňském kraji, a to 3,3 procenta, naopak nejvyšší v Ústeckém kraji, kde byla koncem listopadu ve výši 7,6 procenta.

 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Bocian ( 8. prosince 2016 11:26 )

Kontrolní otázka. Kde jsou evidovaní ti nezaměstnaní, kteří byli vyřazeni z evidence ÚP ?? Nebo tam vůbec nebyli zařazeni, protože nesplňovali velmi přísné podmínky pro výplatu podpory v nezaměstnanosti ?? A těch bude možná ještě více, než těch takzvaně evidovaných. Je mnoho evidovaných uchazečů nad 55 let, u kterých se nezaměstnanost pohybuje okolo 30 % a více. Aby dostali minimální důchod, musí odpracovat alespoň 35 let. To znamená, že přes všechny zdravotní problémy a nechuť zaměstnavatelů vůbec tyto lidi zaměstnat, to mají do důchodu ještě 7 let. Kde je tedy ta logika, když zaměstnavatelé jsou jedním dechem pro zvyšování hranice odchodu do penze ale pětapadesátník výše je pro něj vyhořelé palivo. A pokud je takový padesátních přece jenom přijat, tak ho zaměstnavatel vydírá minimální mzdou - nebo nashledanou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa