Pondělí 29. května 2023
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Polojasno 23°C

Akupunktura jako řešení neplodnosti? Experti: Může pomoci, není ale samospásná

Autor: Daniela Soukalová - 
12. prosince 2016
06:10

V České republice se podle posledních statistik potýká s neplodností 20 až 25 % párů. Pomoci jim podle odborníků i zahraničních studií může kombinace klasické medicíny s tradiční čínskou. Důležité je ale mít při tom na paměti, že například akupunktura nebo fytoterapie nejsou samospásné.

Celá řada alternativních léčebných metod může mít blahodárný vliv na poruchy plodnosti. Záleží na přístupu léčitelů, jejich zkušeností v daném oboru a především na jejich empatii. „Záleží proto na mnoha faktorech, kdy je alternativní přístup vhodný a může být prospěšný a kdy je nezbytné lékařské vyšetření a léčba, eventuálně, kdy je možný souběh obou metod,“ upřesnila vedoucí IVF centra v Ústavu péče o matku a dítě v pražském Podolí Jitka Řezáčová.

Kdo má organismus zničen špatnou životosprávou, nevhodnou stravou, stresem, má nakročeno nejen k neplodnosti, ale i k řadě civilizačních chorob. „Řada klientek se domnívá, že když si ráno zalijí vločky studeným mlékem nebo jogurtem a jedí studené zeleninové saláty, že jedí zdravě. Kdo je zdráv, může jíst prakticky vše, ale kdo má nějaký problém, měl by začít rozborem jídelníčku a úpravou stravy,“ uvedla ředitelka kliniky Repromeda Kateřina Veselá.

Akupunktura zvyšuje hladinu endorfinů v krvi

Páry, které na klinice podstupují klasickou léčbu neplodnosti, mají možnost využít i té doplňkové ve formě tradiční čínské medicíny. Nejčastěji využívají terapii dietou, fytoterapii, což je bylinná léčba, anebo akupunkturu. „Akupunktura dokáže zvýšit hladinu endorfinů v krvi. Ty následně ovlivňují sekreci steroidních hormonů a regulují menstruační cyklus i ovulaci. Akupunktura také prokrvuje dělohu a zvyšuje vnímavost děložní sliznice,“ vysvětluje Michaela Šilhavá, která se v Institutu reprodukční medicíny Unica zabývá biodynamickou psychoterapií.

Pozitivní vliv čínské medicíny na proces umělého oplodnění potvrzují i některé výzkumy. Například v roce 2002 provedl doktor Wolfgang Paulus se svým týmem v Německu výzkum, během kterého rozdělil ženy plánující podstoupit umělé oplodnění IVF nebo ICSI do dvou skupin. První před zákrokem i po něm podstoupila akupunkturu, druhá nikoliv. Výsledná úspěšnost byla 42,5 % u první skupiny a 26,3 % u druhé skupiny. 

Alternativní způsoby nejsou samospasitelné

„Komplementární medicínské metody mohou fungovat velmi dobře, je však třeba si uvědomit, že nejsou samospasitelné a že je v prvé řadě musí provádět zkušený odborník,“ upozorňuje Šilhavá s tím, že pokud se pacientka dostane do rukou laika, mohou způsobit více škody než užitku. 

Další pozitivní vliv má alternativní čínská medicína na psychiku pacientky, kterou touha po dítěti vede často ke stresu, někdy až k depresi. „Léčba pomáhá snížit hladiny stresových hormonů adrenalinu a kortizolu a ženy s nižšími hladinami těchto hormonů mají při léčbě neplodnosti vyšší šance na úspěch,“ míní Šilhavá.

Přitom psychika je při léčbě neplodnosti zásadní. Mnoho klientů ale neplodnost vnímá jako své osobní selhání a neschopnost počít dítě je pro většinu dvojic velkou zkouškou jejich vztahu a představuje pro ně intenzívní stres. S tím je ale během léčby potřeba pracovat a zvládat jej různými mechanismy.

Nejlepší prevencí stresu je včasné řešení problému s neplodností

„Někdy to klienti zvládnou vlastními silami, jindy je třeba pomoc psychoterapeuta, psychologa. Stres je současně i největším nepřítelem úspěchu v léčbě, proto je mu třeba věnovat pozornost,“ vysvětluje Veselá. Podle ní je nejlepším receptem na jeho prevenci včasné řešení problému s neplodností. 

„Vzhledem k tomu, že průměrný věk našich pacientek je takřka 37 let, pak v první řadě doporučuji, aby partneři, pokud nemohou otěhotnět rok při pravidelném pohlavním styku, vyhledali odborného lékaře a nechali se komplexně vyšetřit, tak aby následující léčba mohla být zahájena co nejdříve, byla účinná a úspěšná,“ uzavřela Řezáčová.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa