Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Polojasno 22°C

Pod stromeček rakovinu? Pozor na darování karcinogenních šperků

Autor: uni, ČTK - 
7. prosince 2016
16:50

Nadlimitní obsah těžkých kovů našli inspektoři životního prostředí v dovozové bižuterii. Z 257 kontrolovaných výrobků z bižuterie obsahovalo 17 procent, tedy 43 z nich, víc těžkých kovů, než je dovoleno. Jde o karcinogenní kadmium, olovo a nikl. Česká inspekce životního prostředí uložila šest pokut za 215 000 korun. Kontroly prováděla od začátku roku. Právě nyní před Vánocemi inspektoři upozorňují veřejnost na to, aby si při nákupech dávala na nekvalitní výrobky bez atestů pozor.

Například kadmium bylo v případě jednoho typu náušnic ve tvaru sovy překročeno až 9100 krát, obsahovaly až 91 procent kadmia, který patří mezi toxické prvky, jejichž vliv na zdravotní stav lidského organismu je jednoznačně negativní. Tento výrobek objevili inspektoři letos ve vietnamské tržnici v Brně-Černovicích při běžné kontrole. Prodejce dostal pokutu 50.000 korun. U dalších dvou typů náušnic bylo kadmium také vysoké.

Dvaceti- a padesátitisícovou pokutu dostal ale i dovozce a distributor, který prodával nevyhovující náušnice ve tvaru slzy a boty v prodejně TOP TIME v OC Futurum v Hradci Králové. Prodejci musejí kromě zaplacení pokuty a stažení z prodeje jedovatou bižuterii odevzdat k ekologické likvidaci. Nejvyšší pokutu dostal centrální sklad Stoklasa textilní galanterie v Kravařích, z 25 kontrolovaných vzorků nevyhovělo šest. Například v přívěšku s řetízkem byl limit kadmia překročen více než 8000 krát.

„Je to především u dovozců ze třetích zemí, u menších dovozců, těch, kteří si sami neověřují kvalitu předmětů, které dovážejí. Snažíme se ale pokrýt celý trh, není to tak, že se zaměřujeme jen na ty menší,“ řekl vedoucí oddělení odpadového hospodářství Lukáš Kůs.

Nejrizikovější jsou levné výrobky dovezené z východní Asie prostřednictvím zahraničních e-shopů. Člověk, který si vadný výrobek zakoupil, ho může přinést prodejci a vrátit. Akreditovaná kontrola však stojí až tisíc korun, neakreditovaná kolem dvou stovek. Inspektor Martin Marko doplnil, že kvalitní výrobky mívají atesty.

Ředitel inspekce Erik Geuss upozornil na to, že šperky se nosí na těle a jejich působení, pokud jsou vyrobeny ze škodlivého materiálu, jsou tak daleko závadnější. Zavedení prodejci v kamenných obchodech si atesty hlídají, jde o reputaci, dodal.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud