Budeme platit plastovými bankovkami? Špatně se padělají a déle vydrží

Autor: ČTK - 
30. listopadu 2016
10:32

Mexická padesátka, kanadská dvacka, australská pětidolarovka a britská pětilibrovka. Proč jsou jiné než třeba eura či americký dolar? Jsou totiž plastové. Výroba stojí pár centů a životnost je pětkrát delší než u klasických papírových bankovek.

Na rozdíl od eur a amerických dolarů mají tyto bankovky mírný lesk a při doteku pocit voskovaného papíru. To je proto, že do závodu vstoupily původně jako plastové kuličky, píše agentura Bloomberg.

Mark Robertshaw je generálním ředitelem firmy Innovia, největšího světového výrobce plastových peněz. Tyto bankovky sice zatím tvoří pouze tři procenta bankovek na světě, je zde však velké množství důvodů věřit tomu, že Innovia se stane významnější silou v odvětví výroby bankovek, jehož hodnota je 1,3 miliardy USD (33,2 miliardy Kč). Ze zhruba 50 miliard plastových bankovek, které jsou ve světě v oběhu, jich Innovia vyrobila více než 99 procent. Británie se díky nové pětilibrovce stala poslední ze zhruba 30 zemí, které se rozhodly přeorientovat na plastovou hotovost, jež je trvanlivější a bezpečnější alternativou pro bankovky.

„Panuje obecný názor, že hotovost mizí,“ řekl Bloombergu Robertshaw. „Statistiky to však nepotvrzují.“ Počet bankovek v oběhu roste o zhruba tři procenta ročně.

Výroba bankovek je odbornější než za doby čínských dynastií Tchang nebo Sung před více než tisíciletím nebo ve 13. století, kdy cestovatel Marco Polo přivezl do Evropy poprvé asijské bavlněné peníze. Předtím se k placení používal kov, mušle či sůl. Materiály dnes musí odolat trhlinám a skvrnám a jejich součástí je komplex stále složitějších bezpečnostních prvků, které mají bankovky ochránit před falšováním.

„Za výrobou bankovek stojí rozsáhlý vědecký výzkum, o kterém zřejmě lidé ani nevědí,“ říká hlavní pokladní britské centrální banky Bank of England Victoria Clelandová. Předtím, než Británie udělila zakázku na výrobu plastových liber firmě Innovia, její tým strávil více než pět let studiem materiálů pro novou bankovku. Zkoumal třeba, zda může být do určitého polymeru snadno začleněn hologram ověřující pravost bankovky. Prvních 440 milionů plastových pětilibrovek vypustila Británie do oběhu v září. V červnu by měla přijít nová desetilibrovka, kterou vyrobí rovněž Innovia.

Innovia má za sebou dlouhou cestu k výrobě plastových bankovek. Začínala ve 30. letech minulého století jako výrobce celofánu a v polovině století expandovala do balení cigaret a štítků na lahve se šampony, které stále vyrábí. Bankovky přidala ke svému portfoliu v 80. letech, kdy australská centrální banka hledala bankovky, které by lépe odolaly teplu u protinožců. Nyní se bankovky na celkových ročních příjmech firmy, které činí 380 milionů liber (12,1 miliardy Kč), podílejí zhruba třetinou, dodává Robertshaw.

Výroba plastové bankovky stojí několik centů, zhruba dvojnásobek toho, co výroba papírové. Její životnost je však pětkrát delší. „Můžete je vyprat v pračce. Můžete je ponořit do vína,“ upozorňuje Robertshaw. Videa na YouTube ukazují, že novou pětilibrovku lze použít jako jehlu na přehrání vinylové desky, na jiných je zase vidět, že se v ohni roztaví. „Netvrdíme, že jsou nezničitelné,“ poznamenává Robertshaw.

Proces výroby bankovky začíná roztavením malých plastových kuliček v peci při teplotě více než 194 stupňů Celsia. Za pomoci vzduchu se vytvoří obrovská bublina, čímž se plast natáhne do tenkého filmu. Tento materiál se pak pomocí válečků uhladí a protáhne až na 65násobek své původní délky. Na plast se pomocí speciálního inkoustu natisknou hologramy a další bezpečnostní prvky a rozřeže se na archy s 60 bankovkami, které se pak pošlou do tiskárny cenin De La Rue. Ta dodá bankovkám podobu.

Plast Innovie má také jedinečné chemické označení, takže skener o velikosti klíčenky, který používají obchodníci a banky, může určit, zda je bankovka pravá. Žádná měna zatím není odolná vůči falšování, cílem však je, aby padělání bankovky bylo tak těžké, že se nevyplatí, dodává designér De La Rue Steve Pond. Kanadská vláda tvrdí, že od zavedení plastových bankovek se počet falešných bankovek prudce snížil.

 

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

zdenek43 ( 30. listopadu 2016 11:51 )

Nyní se Sitta nadechuje k odvetě. Přemýšlí totiž o kandidatuře na post šéfa státní tiskárny, které mimo jiné dodává ceninové papíry na výrobu alkoholových a cigaretových kolků společnost SPM – Security Paper Mill. Proč je tato firma zajímavá? Původním názvem jde o společnost Neograph, kterou vybudoval Sittův otec a ve které v roce 2013 po zásahu státních zástupců a právníků ztratil 50procentní podíl. Současnou tiskárnu SPM ovládá podnikatel a finančník Michael B r o d a, jehož jméno zaznělo v policejních odposleších při vyšetřování kauzy Nagygate zachycujících debatu mezi Rittigem a jemu blízkým právníkem Davidem Michalem (MSB Legal) v pražském hotelu Ventana. +++++Sitta, který potvrdil možnost své kandidatury, již na konci loňského roku pro ministerstvo financí (kterému státní tiskárna patří) sepsal takzvaný byznysplán pro období od ledna 2016 do června 2017. V dokumentu, jejž má redakce k dispozici, Sitta navrhuje strategii, jakým způsobem rozvíjet podnikatelské aktivity společnosti (například nové služby sledování pohybu a originality zboží nebo takzvané chytré alkoholové kolky) a jak ušetřit v rámci hospodaření společnosti.++++++

zdenek43 ( 30. listopadu 2016 11:48 )

to vite ze budete platit..... hned jak tu technologii si osvoji??? nekdo z vyvolenych?????? .......Petr Kellner z PPF, Marek Dospiva z Penty, Patrik Tkáč z J&T, Karel Komárek z KKCG a Zdeněk Bakala z BXR.......Kmotříčci jako Roman Janoušek, Ivo Rittig, Tomáš Hrdlička, Patrik Oulický a Pavel Dvořák......Andrej Babiš, Martin Roman nebo Radovan Vítek............. ++++Vladimír Sitta-roku 2011 došla soudnímu znalci v oblasti tiskařství trpělivost a veřejně oznámil, jakým způsobem je přes výrobu jízdenek tunelován pražský dopravní podnik. Figurou, na kterou tehdy v této souvislosti Sitta ukázal, byl mocný lobbista Ivo Rittig......Sittova rodina přišla o tiskárnu Neograph. Navíc spolu se svým otcem Sitta skončil u soudu kvůli údajnému okrádání vlastní společnosti.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud