Vysoké školy chtějí devět miliard navíc. A rektor Bek zmínil školné nebo zápisné

Autor: jer, ČTK - 
20. 11. 2016
15:40

Česká konference rektorů chce více peněz od státu do rozpočtů vysokých škol. Řekl to v nedělních Otázkách Václava Moravce její místopředseda a rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Podle ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) je zvýšení možné, záleží však i na jiných faktorech.

Rozpočet vysokých škol by se od roku 2020 měl zvýšit na 30 miliard korun ročně. Nyní mají k dispozici zhruba 21 miliard korun ročně a podobný rozpočet mají i ve výhledu na příští tři roky. Podle ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) je zvýšení možné. Záležet však bude na tom, zda bude růst rozpočet celého resortu.

Bek má za to, že je rozpočet vysokých škol dlouhodobě v deficitu, který zakrývají evropské dotace. Peníze se podle něj musejí najít, protože se za tři roky tok evropských peněz zastaví.

Valachová to vidí reálně na pět miliard navíc

Podle Valachové se zatím podařilo to, že se rozpočet vysokých škol na příští tři roky stabilizuje. Ideální stav by podle ministryně byl, kdyby vysoké školy dostávaly 18 procent z rozpočtu celého ministerstva. „Abychom toho dosáhli, tak bychom potřebovali navíc 4,5 miliardy,“ uvedla Valachová. V příštím roce ministerstvo školství bez evropských peněz rozdělí zhruba 148 miliard korun.

Růst rozpočtu na 30 miliard, které požaduje Bek, označila za radikální. „Je důležité si říct, že těch priorit ve školství je celá řada. Je možné se na to dostat,“ řekla Valachová. Podle jejích představ je v tuto chvíli reálnější jednat ve výhledech rozpočtů na příští roky o nárůstu z 21 na 26 miliard korun.

Rektor vrátil do hry školné nebo zápisné

Podle Beka však nemusejí peníze pocházet jen z veřejných zdrojů. „Já si myslím, že nezbude než zvýšit participaci studentů, zavést nějaké zápisné nebo školné, které je v mnoha evropských zemích, byť v různé výši,“ podotkl Bek. Dodal, že se k této myšlence budou muset příští vlády vrátit, protože jinak se může stát, že by na vysokých školách mohlo studovat 10 až 15 procent maturantů. Nyní to je kolem poloviny.

Rektor Masarykovy univerzity Mikoláš Bek se v Praze účastnil oslav 17. listopadu. Podívejte se, co řekl:

Video Rektor Masarykovy univerzity: 17. listopad je pro studenty nejvýznamnější svátek. - Blesk.cz - Zuzana Štíchová

Ze začátku roku 2016 podle údajů ministerstva školství v Česku na vysoký školách studovalo téměř 327 tisíc lidí. V roce 2015 vysoké školy opustilo přes 82 tisíc absolventů, o rok dříve to bylo přes 88 tisíc.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

1912 ( 21. listopadu 2016 05:59 )

ano u nás studují ZADARMO a všechny ty mozky pak utečou do zahraníčí či JE NALÁKAJÍ NA US UNIVERZITY !!!TO SE JIM TO STUDUJE ZADARMO PROTO AT SI TY VYSOKÉ PLATÍ A BASTA !!!!!!!!!!!!!

pomooc-hori ( 20. listopadu 2016 17:50 )

Za jaké školné vystudoval rektor blBek?

HahaBimbi ( 20. listopadu 2016 17:30 )

driv kdyz studenti dokoncili skolu byli na x let vazani k zamestnani.....pry se o nejake uprave pocita u lekarske fakulty, myslim, ze je spravne pozadovat odvedeni pace, kdyz studuji zadaco....proc podporovat lidi co po studiu zdrhnou za hranice ze statni kasy....bud odpracovat cenu studia a nebo zaplatit, to by bylo fer. 

gnr54 ( 20. listopadu 2016 17:15 )

 Nic bych jím nedala,protože když dostudují,tak nakonec jdou do zahraničí. Ať si jdou dělat školy do Tibetu,když je tak milují a ne za peníze daňových poplatníku.Jinde si taky musí platit školu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa