Pátek 31. března 2023
Svátek slaví Kvido, zítra Hugo
Zataženo, déšť 13°C

Vánoční trhy v Česku i za hranicemi: Kolik stojí cesta a „svařák“?

 • Autor: ula - 
  12. 11. 2016
  05:40

  Kdo nechce trávit předvánoční čas v nákupních centrech, ale raději si chce užít pořádnou atmosféru Vánoc, jako je vůně cukroví, medoviny a svařáku, vyráží na vánoční trhy. Pokud vás ty v rodném městě nemohou nijak překvapit, vyrazte i jinam. Každý vánoční trh je něčím jiný. Podívejte se, které jsou v krátké dojezdové vzdálenosti a stojí za to je navštívit. Zároveň zjistíte, za kolik se tam dostanete a co vás tam čeká.

 • 1.Praha

  Pražské vánoční trhy jsou vyhlášení po celém světě, a pokud na vás Vánoce nedolehnou v centru Prahy, tak už asi nikde. Na Václavském, Staroměstském, Tylově náměstí a také na náměstí Republiky a Míru se otevřou 26. listopadu vánoční trhy, které budou návštěvníky lákat až do 1. ledna. Při návštěvě Prahy určitě nevynechejte procházku adventní vesničkou s typickými červenými střechami, s dětmi zavítejte do Staroměstské dětské dílničky a nezapomeňte ochutnat tradiční „svařák“, který si můžete koupit ve speciálním hrníčku, který si potom jako vzpomínku odnesete domů. Ceny na trzích by měly být stejně jako minulý rok, tedy za svařák byste měli zaplatit 50 korun.


  Bližší informace o tom, zda budou letos trhy např. na Pražském hradě, budou známé až po 20. listopadu.

   

  Vánoční trhy v Praze Vánoční trhy v Praze | Karel Kopáč

   

 • 2.Plzeň

  V tomto západočeském městě najdeme nejhezčí vánoční strom v České republice. S výjimkou roku 2015, kdy byla jako nejhezčí strom vyhlášena 16 metrů vysoká douglaska na olomouckém Horním náměstí, se Plzni podařilo v této anketě vyhrát dokonce 4x po sobě, a to v letech 2011 až 2014. Tento rok Plzeň vybrala jedli a její slavnostní rozsvícení je naplánováno na první adventní neděli 27. listopadu. Stánky budou otevřeny už o dva dny dříve a při příležitosti návštěvy Plzně můžete také objevit kouzlo katedrály svatého Bartoloměje a vystoupat do její věže, odkud se naskýtá překrásný výhled na celé město. Katedrálu najdete přímo vedle vánočních stánků na tamním náměstí Republiky. Také můžete zabloudit malebnými uličkami například k překrásné Velké synagoze.

   

  Letos očekávejte na trzích ukázky tradičních řemesel a bohatý hudební program, kde vystoupí řada známých osobností. Zahájení 25. 11. doprovodí velký ohňostroj. „Novinkou letošních trhů bude Plzeňský tematický kolotoč a dřevěný ručně vyřezávaný betlém v životní velikosti, který obsahuje 70 soch,“ řekl Blesk.cz jeden z pořadatelů Jaroslav Strohschneider. Děti jistě potěší, že si budou moci pohladit oslíka či ovečku. Každý den bude v 17 a 18 hodin hlásit ze zvonice plzeňský ponocný.

   

  V Plzni bude 140 stánků, otevřené budou od 9. hodin do 19. hodiny.


  Oblíbené svařené víno vás letos vyjde na 35 korun, vybírat budete moci z červeného bílého, třešňového, borůvkového a vanilkového, čeká vás i horký punč. Pro děti jsou připraveny nealko nápoje jako horká hruška a jahoda. Vše vyjde na 35 korun za 2 dcl.

  Vánoční trhy v Plzni Vánoční trhy v Plzni | Zbyněk Schnapka

 • 3.Bratislava

  Na Slovensku se těší dlouhé tradici vánoční trhy v Bratislavě. Ty ve slovenském hlavním městě začínají už o týden dříve 18. listopadu, kdy je také naplánováno rozsvícení vánočního stromu, jenž bude stát spolu s tradičními stánky na Hlavním náměstí. Hviezdoslavovo náměstí bude patřit malým dílnám a na Františkánském náměstí si především pochutnáte. Podobně jako na českých vánočních trzích nechybí grog, svařené víno nebo punč, určitě ale musíte ochutnat pravé slovenské lokše, jak na sladký způsob s oříšky, tak na slaný se škvarky, případně se zelím. Svařené víno se pohybuje okolo 1,80 eura.


  Na výstavišti Incheba Expo Bratislava se konají Dny Vánoc (Dni Vianoc) od 1. 12. do 21. 12. 2016, minulý rok tam bylo cca 300 vystavovatelů. K dostání je nejen vánoční sortiment, ale např. šperky, bižuterie, knihy, oblečení, elektronika apod.

  Vánoční trhy v Bratislavě Vánoční trhy v Bratislavě | Jiří Nováček

 • 4.Vídeň

   Pokud jste ještě nenavštívili vánoční Vídeň, měli byste to letos rozhodně napravit. Christkindlmarkt, což je největší trh na Radničním náměstí, má otevřeno již od 12. listopadu. Oblíbenou vídeňskou atrakcí je srdíčkový strom, odkud má fotku téměř každý, kdo Vídeň v době adventu navštívil.

   


  Za návštěvu stojí i vánoční vesnička u zámku Belvedere, před jehož barokním průčelím se vyjímá majestátní vánoční strom. Vychutnat si zde můžete zpěv nejen rakouských pěveckých sborů a děti se mohou projet ve vánočním vláčku. Vídeň je opravdu bohatá na vánoční vesničky a trhy, za všechny ještě alespoň jmenujme trh u zámku Schönbrunn nebo vesničku na náměstí Maria-Theresien-Platz.

   

  Otvírací doba trhu Christkindlmarkt:

   

  Neděle–čtvrtek 10:00–21:30 a pátek–sobota 10:00–22:00, 24. 12. je otevřeno od 10:00 jen do 17:00.

   

  Vánoční strom bude slavnostně rozsvícen v sobotu 15. 11. a na svém místě bude až do 6. 1. 2017.

   

  Vánoční trhy před zámkem Schönbrunn začínají v sobotu 21. 11. a končí v sobotu 26. 12. 2016. Denně bude otevřeno od 10:00–21:00 a 24. 12. od 10:00 do 16:00 a 25. a 26. 12. od 10:00 do 18:00.

   

  Dále budou po Vídni roztroušeny menší vánoční trhy, které se nachází např. na těchto místech: Spittelberg, Freyung, Maria Theresien-Platz, Karlskirche, Belvedere, Mahlerstrasse,...

   

  Oblíbené svařené víno a punč vás ve Vídni vyjde na 4 eura, ale k tomu je třeba započítat zálohu 2 eura za hrníček. 


  Vánoční trhy ve Vídni Vánoční trhy ve Vídni | Pavel Ryšlink

 • 5.Drážďany

   

  Toto saské město se chlubí tím nejstarším vánočním trhem v celém Německu. Striezelmarkt slaví letos 582 let a jeho název je odvozen od slova Striezel, což je adventní pečivo a předchůdce dnešní pravé drážďanské štoly „Dresdner Christstollen“. 3. prosince můžete navštívit štolovou slavnost, kde slavnostně vyzdobené koňské spřežení táhne vůz s několikatunovou obří štolou až k pódiu na vánočním trhu Striezelmarkt. A pokud se do Německa opravdu vydáte, po cestě se zastavte v pevnosti Königstein, ve které na vás dýchne nevšední vánoční atmosféra v prostředí tamních kasemat s výjimečných výhledem na stolovou horu Lilienstein.

   

  Hrneček s horkým svařeným vínem přijde u většiny obchodníků na Štrýclmarktu na 2,50 eura plus záloha tj. dohromady zhruba 5,50 eura. Vyzkoušet můžete i bílé svařené víno či různé jiné speciality. Třeba jablečno-skořicové svařené víno.

  Vánoční trhy v Drážďanech Vánoční trhy v Drážďanech | David Malík

 • 6.Vlakem na trhy?

  Do všech měst se dostanete jak vlakem, tak autobusem. Většina dopravců vypravuje do měst, kde jsou trhy, speciální spoje, případně nabízí eurovíkendy a pobyty.


  „V případě vlaků pozorujeme nárůst zájmu o předvánoční cestování o 26 %, v případě autobusů pak 15 %,“ řekl Blesk.cz Aleš Ondrůj, tiskový mluvčí dopravce RegioJet.

   

  České dráhy nabízejí před Vánoci speciální akci ČD TIP Advent. „Jedná se o speciální adventní nabídku pro jednodenní výlety do Drážďan, Řezna, Vídně nebo Bratislavy,“ vysvětlil Blesk.cz Petr Štáhlavský z tiskového oddělení Českých drah.

   

  Zpáteční jízdenka ČD TIP Advent je určena k cestě vybranými ranními vlaky k našim sousedům a odpoledními nebo podvečerními spoji zpět. České dráhy je nabízejí pro relace z Prahy do Drážďan za 18 EUR (cca 497 Kč) a z Prahy do Řezna za 24 EUR (cca 662 Kč) nebo z Plzně za 14 EUR (cca 386 Kč).  Na adventní výlet do Vídně je možné vyrazit z Ostravy za 21 EUR (cca 580 Kč), z Brna za 14 EUR (cca 386 Kč) nebo z Prahy za 29 EUR (cca 800 Kč). Výlet do Bratislavy pak vyjde cestující z Brna na 12 EUR (cca 331 Kč) a z Prahy na 26 EUR (cca 718 Kč).

  Pokud vyrazíte např. z Brna do Prahy, vyjde vás jízdenka vlakem na 159 Kč, pokud jste držitelem In karty, ostatní si zaplatí 189 Kč.

   

  Z Prahy do Plzně si zaplatíte 75 korun, případně 95 korun, pokud nejste držitel In karty.

   

  Pokud hodláte vyrazit vlakem od RegioJetu, ceny budou následující:

   

  • Praha – například z Ostravy od 159 Kč, z Olomouce od 129 Kč
  • Olomouc – například z Prahy od 129 Kč
  • Košice – ceny od 280 do 380 Kč

  Vánoční trhy ve Vídni Vánoční trhy ve Vídni | Pavel Ryšlink

   

 • 7.Co takhle autobusem?

   

  Pokud vlakem jet nechcete, můžete vyrazit autobusem. RegioJet nabízí destinace s vánočními trhy v těchto cenových relacích:

   

  • Vídeň - od 380 Kč
  • Praha - například z Brna 210 Kč
  • Bratislava - ceny od 250 Kč do 340 Kč
  • Drážďany - 300 Kč
  • Berlín - od 390 Kč
  • Krakow (z Prahy v kombinaci s vlakem RJ do Ostravy a tam je přestup) - od 290 Kč
  • Budapešť - od 350 Kč

  Vánoční trhy v Drážďanech Vánoční trhy v Drážďanech | David Malík

   

 • 8.Na vánoční trhy spolujízdou?

   

  V poslední době je „in“ zkusit sdílenou ekonomiku. V případě dopravy je to spolujízda, kterou si můžete smluvit přes speciální webové portály.

   

  Pokud vyrazíte např. s BlaBlaCar, vyjde vás cesta z Plzně do Prahy na 60–80 korun. Z Brna do předvánoční Bratislavy za 90 až 100 korun. Z Brna do Vídně vás spolujízda vyjde na 90–130 korun a do Drážďan 130–160 korun. Vše záleží na domluvě s řidičem.

  Vánoční trhy v Plzni Vánoční trhy v Plzni | Karel Kopáč

sores ( 12. listopadu 2016 15:11 )

Raději dřepím na zadku, ty ceny jsou hrozný! 4 členná rodina na trhu nechá obrovské prachy. A než jet do Německa kde jsou krásné vánoční trhy a být o salámu a chlebu tak o to také nestojím. České prům.platy a důchody takové povyražení lidem neumožňuje. To je jen pro politiky a pracháče. Přitom naši sousedi Německo,Rakousko si mohou dovolit vše.

ivoadler ( 12. listopadu 2016 09:47 )

 Na nějaké rozšoupnutí v cizině to není. Ono ani v Praze. V Praze víno za 50, v Plzni za 35. Proč? A tak v cizině akorát čumím a žmoulám žemli se salámem. Maximálně koupím něco, co u nás není.

malydrace ( 12. listopadu 2016 07:26 )

Ono není známo jestli budou trhy na Hradě? Stačí se podívat třeba na fcbook. Už 20.srpna bylo jasné, že budou...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa