Čtvrtek 21. října 2021
Svátek slaví Brigita, zítra Sabina
Polojasno 19°C

Průměrný Čech kontroluje mobil padesátkrát za den. Kouká do něj tři hodiny

Autor: mib/ČTK - 
30. října 2016
15:30

Každých 21 minut z bdělé části dne zkontroluje průměrný Čech v produktivním věku svůj mobilní telefon, tedy 46krát denně. Čas, který Češi průměrně stráví u mobilů, je pak dvě hodiny a 53 minut denně. Vyplývá to z analýzy společnosti truconneXion.

Zhruba 44 procent Čechů spadá do kategorie vysokofrekvenčních uživatelů, kteří od rána do noci po svém chytrém telefonu sáhnou více než padesátkrát, to znamená každých zhruba 19 minut z aktivní části dne.

Mobily už dávno neslouží jen k volání a přijímání hovorů, což byla dříve jejich primární funkce, ale pro řadu lidí představují preferované zařízení pro přístup na internet.

„V spektru nejčastějších činností vede využívání komunikátorů, jako jsou Skype, WhatsApp či Facebook Messanger, dále pak psaní zpráv a vyřizování e-mailové korespondence společně s kalendářem. Následuje využívání aplikací včetně sociálních sítí, tak sledování zpravodajství či multimédií, až po letmé zkontrolování času těmi, kteří využívají svůj mobil namísto hodinek,“ uvedl Martin Hnízdil ze společnosti truconneXion.

Psycholog připustil závislost Čechů

Chování člověka by mělo být podle psychologa Michala Waltera vědomě ovlivňováno jeho prioritami a podle nich by se měl rozhodovat, čemu bude cíleně věnovat čas a pozornost.

„U části populace nelze vyloučit vznik jakési specifické formy závislosti na mobilním telefonu spojené s jeho nutkavým používáním, respektive už zneužíváním,“ podotkl. Používání mobilního telefonu podle něj odvádí pozornost od jakékoliv činnosti, která vyžaduje intenzivní soustředění.

Problém pro zaměstnavatele

Z hlediska zaměstnavatelů je to vážný problém, protože závislost na mobilních telefonech vede k masivnímu zneužívání pracovního času v řádech až několika hodin denně. I v takovém případě je ovšem obtížné zaměstnanci toto zneužívání dokázat bez pomoci speciálního softwaru, který na firemních mobilech rozliší pracovní a mimopracovní aktivity.

Ještě větším rizikem je zneužití či únik citlivých firemních dat. Mobilní telefony jsou totiž oproti osobním počítačům v korporátním prostředí často hůře zabezpečeny.

V desetimilionovém Česku je více než 14 milionů aktivních mobilních SIM karet.

Některé telefony se při častém používání mohou neúnosně zahřát. To byl problém nejnovější mobilu od Samsungu:

salto ( 31. října 2016 09:15 )

Mobil - co to je?

tomik007 ( 30. října 2016 23:01 )

A moravane stale jesce pouzivaji hlinene tabulky

kerloss ( 30. října 2016 19:11 )

Tak to asi nejsem prumerny cech, pouziji ho jen na zavolani nebo sms a nebo kdyz nekdo vola. na internet jdu tak 1x za den. a abych kontrolovat mobil kdyz ho mam v kapse a dobre slyším nepotrebuji. prumerne pouziji mobil tak 15x a jeste vetsinou kdyz prijmu hovor. V praci pracuju a ne jako na uradech kavicka,cigarko a mobil a nic nedelani ale hlavne ze jim zas pridaj 4% na platech. Ja bych je hnal svinským krokem darmozrouty.

delviar ( 30. října 2016 18:19 )

Svatá pravd synu!!Svatá pravda!!

moiaza ( 30. října 2016 17:42 )

 Většinou ráno někde mobil položím a do večera zjišťuji kde. Bohužel, nejsem poznamenán dobou mobilového šílenství a proto mi v podstatě nechybí. Nejlépe ho najdu, když mi někdo volá. A to se stává v průměru jednou týdně.

Zobrazit celou diskusi
Další videa