Letošní chřipková sezona? Přijde explozivní epidemie, hlásí laboratoře

Autor: Daniela Soukalová - 
20. října 2016
12:20

V České republice zemřou na následky chřipky každoročně až dva tisíce lidí. Poměrně rizikovou skupinou jsou nejen děti, ale i lidé v seniorském věku nebo ti, kdo trpí základním chronickým onemocněním. Podle vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační onemocnění Martiny Havlíčkové by v tomto roce mohl být opět dominantním kmenem chřipky A H3N1, který bývá spjat s explozivní epidemií. 

„Ohroženy jsou hlavně okrajové věkové skupiny lidí. Poměrně rizikovou skupinou jsou tam děti do dvou let věku a osoby nad pětašedesát let a vůbec takový ten seniorský věk a samozřejmě i řada pacientů se základním chronickým onemocněním,“ uvedla pro Blesk.cz vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění Státního zdravotnického ústavu Martina Havlíčková. 

Podle ní se nedá dopředu určit, jaký bude mít chřipková sezona průběh. „Já někdy říkám, že bych potřebovala kouli a kocoura. Na podkladě toho, jak byl vývoj na jižní polokouli, jaké jsou indicie z toho podzimního období, jestli už začínají nějaká lokální ohniska ve světě, tak se dá udělat jistá rezervovaná predikce,“ vysvětluje Havlíčková s tím, že se s ní ale musí zacházet velice opatrně, protože se nemusí naplnit. Vývoj chřipkové sezony totiž může být velice překvapivý a jít i například proti těmto předpokladům.

Tento rok může být dominující kmen chřipky A H3N1

Osobně se ale domnívá, že by letos měla být dominujícím epidemickým typem kmene chřipka A H3N1. „Loni cirkulovala zcela minoritně a je to subtyp, který se na delší dobu neupozadí, takže předpokládám, že se uplatní,“ opatrně předvídá Havlíčková. Tento typ historicky vzato bývá spjat s explozivními epidemiemi, které nemusí být příliš rozsáhlé. „Ani bych si netroufla tvrdit, že musí být větší množství těžkých případů. Bývá spojován s větší explozivitou, ale ty ostatní údaje jsou velmi proměnné,“ upřesnila Havlíčková.

Minulé chřipkové období trvalo zhruba deset týdnů. „Ta délka epidemií se také vlastně nedá úplně přesně naplánovat, jak se uvádí 4 až 6 týdnů, to jsou takové průměry. Měli jsme i sezony, které byly téměř neepidemické, kde sice chřipka cirkulovala, ale místo té exploze byly ty případy spíše rozředěny v čase, takže se například vyskytovala v mírné míře po dobu několika měsíců,“ vysvětluje Havlíčková. 

Největší propad nemocných je každoročně v období Vánoc

Největší propady jsou ale každoročně zaznamenány v období Vánoc. Podle Havlíčkové to ale neznamená, že by lidé v tomto období nebyli nemocní. „Myslím si, že toto období je podhlášené, a to proto, že lidé chodí daleko méně k lékaři a využívají dovolené a vánočních prázdnin, že pokud je už něco sklátí, tak jsou jednoduše doma. Tyto případy tak zcela utečou statistice a není to jen fenomén český, ale celoevropský,“ informuje Havlíčková.

Otálení s návštěvou lékaře by ale rozhodně nedoporučovala u malých dětí, u kterých se objeví vysoké teploty. „Tam si myslím, že je vždy na místě, když to dítě vidí pediatr, a čím mladší, tím bych na to více apelovala. U dospělých pacientů je to na nás, jak to řešíme. Dneska už není výjimkou, že zaměstnavatelé nabízejí určitý počet takzvaných sick days, kdy prostě mohu zůstat pár dní doma. Každopádně si myslím, že v tom akutním období, je-li to opravdu epidemická chřipka, je potřeba tělu dopřát trošku klidu,“ uzavřela Havlíčková.

Roman_Koblizek ( 7. listopadu 2016 14:01 )

Chřipka udeřila v plné síle, vidím to na okolí. Já se zatím držím asi protože chodím do sauny a pravda je, že od doby co se pravidelně očkuji jsem chřipku neměl, na vakcínu mi přispěje moje pojišťovna ozp a stejně tak proplatí doplňky stravy a vitamíny.

hejhej ( 20. října 2016 14:21 )

Je to propaganda. Potřebují se zbavit vakcín k očkování. Už jsme takové strašení slyšeli, když byla, naštěstí, krátkou dobu MZ Jurásková.

dandova ( 20. října 2016 14:05 )

Ne, tu vakcínu si stejně nekoupím.

Zobrazit celou diskusi