S blížícím se koncem roku začaly pojišťovny sčítat, kolik podvodů se jim podařilo odhalit. I letos šlo v součtu o milionové částky. Nejvíc Češi podváděli v pojištění osob, pozadu nezůstaly ani podvody v pojištění motorových vozidel. Pojišťovny se shodly v tom, že nejvíc podvádějí lidé v Praze a že často jde o organizované skupiny.
Nejvíc se podvádí v Praze, shodly se pojišťovny. Řekly, co na ně lidé zkouší
1.Praha jako podvodníků ráj
Česká pojišťovna zatím odhalila podvody za 405 milionů korun, což je o 44 milionů více než v předchozím roce. Podvody za 183 milionů odhalili v Praze, daleko za ní se umístil Plzeňský kraj s podvody za 31 milionů. Nejklidněji je podle České pojišťovny na Vysočině a v Olomouckém a Zlínském kraji.
Detektivové Allianz pojišťovny odhalili podvody za 242 milionů korun. I jim stoupla tato částka oproti minulému roku o 36 milionů. Nejvíce se podvádělo opět v Praze, v závěsu je Jihomoravský kraj.
Nárůst pojistných podvodů potvrdila i Kooperativa, která odhalila 670 pojistných podvodů za 170 milionů korun. Vloni touto dobou jich odhalila 516 za 140 milionů. Na rozdíl od dvou předchozích pojišťoven klienti Kooperativy nejvíce podváděli v Ústeckém kraji.
2.Podvod jako kolektivní sport
„Nejvíce podvodů generovalo životní a úrazové pojištění,“ uvedl Vojtěch Stavný, vedoucí bezpečnostního odboru v Kooperativě. Většinu z nich měla na svědomí organizovaná skupina, která se na podvody v úrazovém pojištění specializovala a která působila hlavně v Ústeckém a Olomouckém kraji.
„V praxi platí, že pouze menšina pojistných podvodů je od začátku promyšleným činem. Lidé si většinou nesjednávají pojištění s úmyslem spáchat pojistný podvod,“ popisuje situaci Michael Maierl, ředitel útvaru vyšetřování a interní bezpečnosti České pojišťovny, a upřesňuje: „O promyšlené činy se jedná u zločineckých skupin, které páchají organizovanou trestnou činnost. Těch sice není tolik, ale v jejich případě se samozřejmě jedná o velké objemy peněz.“
S organizovanými skupinami se pojišťovny setkávají poměrně často. Takovou skupinu odhalila i pojišťovna MetLife. „V nedávné době jsme řešili zajímavý případ z Moravskoslezského kraje. Během relativně krátké doby jsme u 8 pojištěných osob evidovali dohromady téměř 20 nahlášených úrazových pojistných událostí, ke kterým mělo dojít při „běžných“ aktivitách – pád z kola, pád na kolečkových bruslích, zranění při hodině tělesné výchovy, pád ze schodů atd. Pojistné plnění za všechny tyto úrazy mělo být poukázáno na shodný bankovní účet. Při bližším zkoumání jsme zjistili, že toto číslo účtu patří sportovnímu klubu a všichni dotyční jsou jeho členy,“ řekla Blesk.cz Tereza Kůželová, tisková mluvčí MetLife. Pojišťovna zjistila, že členové klubu se hromadně pojišťovali i u dalších pojišťoven.
3.Falešná nemocnice v Egyptě
„Nejčastěji lidé podvádějí s motorovými vozidly, s odpovědnostním pojištěním a v poslední době se objevují také případy v oblasti životního pojištění, kdy klientům často asistují lékaři,“ říká Václav Bálek, tiskový mluvčí Allianz pojišťovny.
Jiří Cívka z pojišťovny Generali uvádí, že z roku na rok se zdvojnásobil počet podvodů právě v oblasti pojištění motorových vozidel, nejvíce v případě fingovaných odcizení vozu.
„V letním období stoupl počet pokusů o podvody v pojištění majetku v kontextu se živly, jako jsou kroupy, povodně či záplavy,“ řekla Blesk.cz Nikola Kužílková ze Slavia pojišťovny.
Lidé už začínají podvádět i v cestovním pojištění, kdy předkládají falešné doklady za neprovedená ošetření, nebo dokonce operace.
„Šlo o případy zejména z Egypta, kde skupina podnikavců „vytvořila“ imaginární zdravotní zařízení, které vydávalo falešná potvrzení o zdravotních potížích našich klientů. Ti se pak snažili získat pojistné plnění. Šetřením jsme zjistili, že žádné takové zařízení v Egyptě neexistuje,“ odhaluje letní zkušenost Stavný z Kooperativy.
4.Vězení za smyšlený úraz
Pachatelé pojistných podvodů si podle odborníků často neuvědomují, že se jedná o trestný čin s horní hranicí sazby nepodmíněného odnětí svobody až na 10 let. Navíc vám může soud uložit zaplacení náhrady škody v plné výši. Své o tom ví klientka Generali, která si nechala vyplatit za úraz zápěstí 22 tisíc korun a o tři měsíce později 32 tisíc za vymknutý kotník. V obou případech žena lhala a musela peníze vrátit.
5.Díly z vrakoviště a (ne)ukradený tahač
Podle Kužílkové jsou lidé ochotni riskovat odhalení pro mnohem menší částky než v minulých letech. Některým jde o miliony, jiní hodlají riskovat třeba pro částku šest tisíc. Vynalézavost někdy nezná mezí, často se poškození domlouvají mezi sebou, jak tomu bylo u ERV Evropské pojišťovny.
„Dva klienti se domluvili a předstírali, že k úrazu klientky došlo po srážce s pojištěným,“ uvedl Vlastimil Divoký a dodal: „Pak jsme zjistili, že k úrazu došlo při bobování na dráze.“
Dalším případem byl klient, který si nárokoval vysokou cenu za opravu kola. Pracovníci pojišťovny ale zjistili, že náhradní díly byly nakoupeny na vrakovišti a prodávající se zřejmě s klientem předem na podvodu domluvil.
Klient České pojišťovny si koupil skútr na splátky, bohužel zjistil, že nemá prostředky na splácení. Když zjistil, že mu rodiče platí úrazové pojištění, předložil pojišťovně falešnou lékařskou zprávu. Na skútru už si nezajezdí, protože byl odsouzen za pojistný podvod.
Pojišťovně byla nahlášena krádež tahače s mrazírenským návěsem za 1,5 milionu korun. V průběhu šetření se ukázalo, že se jedná o smyšlenou událost.
To snad ani nemůže nikoho překvapit.