Zabiják oxid uhelnatý už má na kontě první oběti: Jak se mu bránit?

Autor: ula - 
16. října 2016
07:42

Topná sezona začala a už si vyžádala první oběti. Sedm lidí se otrávilo oxidem uhelnatým. Mezi oběťmi byly dvě děti, jedno dítě skončilo s matkou v nemocnici a s nimi další dva muži. Přiotrávil se i zasahující policista. Riziko otravy oxidem uhelnatým, kterému se přezdívá tichý zabiják, v těchto dnech stoupá. Ročně se otráví oxidem uhelnatým stovky lidí. Jak tuto smutnou bilanci nezvyšovat?

V rodinném domě, kde došlo k tragické události, zasahovali záchranáři, hasiči i policisté několik hodin. Zdravotníci spolu s policisty všechny z domu vynesli. U dvou dětí ale došlo k selhání základních životních funkcí. „Zdravotníci zahájili okamžitě resuscitaci. Přes veškerou snahu se nepodařilo děti oživit. Třetí dítě bylo napojeno na plicní ventilaci. Ve stabilizovaném stavu skončilo na jednotce intenzivní péče,“ uvedla mluvčí záchranky Petra Kafková. Při zásahu se lehce přiotrávil také jeden z policistů.

Čištění komína ze zákona

V těchto dnech začínají domácnosti topit a mnoho lidí zapomíná, že by si měli provést kontrolu svého vytápěcího systému. Podle Společenstva kominíků České republiky špatně udržované komíny každoročně způsobí na 1000 požárů a desítky až stovky otrav.

Pokud jste si ještě nenechali zkontrolovat krb, kotel nebo kamna, máte nejvyšší čas a navíc to nařizuje zákon. „Kontroly a čištění spalinové cesty jsou od letošního roku povinné ze zákona, za nedodržení této povinnosti vám dokonce hrozí i sankce. Ovšem je potřeba si uvědomit, proč služby kominíka vlastně potřebujete. Určitě ne kvůli úřadu, ale kvůli vlastní bezpečnosti. Těch pár stovek ročně vám opravdu nestojí za to, abyste vystavili domácnost či dokonce její členy nebezpečí požáru či otravy oxidem uhelnatým,“ říká prezident Společenstva kominíků České republiky Jaroslav Schön.

Pozor na karmy

Nejzákeřnější jsou ovšem spotřebiče na plyn, protože ty produkují na rozdíl od kamen minimum sazí a vy si kvůli tomu nemusíte všimnout, že spaliny se vrací do místnosti. Pokud topíte tuhým palivem a spaliny se vracejí, poznáte to právě díky zvýšenému množství sazí. Proto byste si měli na spotřebiče na plyn zavolat kromě kominíka také revizního technika.

Neviditelný zabiják

„Oxid uhelnatý je velmi nebezpečný plyn. Je bez barvy a zápachu, takže je lidskými smysly nezaznamenatelný. Váže se na červené krevní barvivo hemoglobin asi 220krát ochotněji než kyslík a při vysokých koncentracích může zabíjet velmi rychle,“ řekl Blesk.cz mluvčí Společenstva kominíků Petr Dušek.

Jeho únik lze rozeznat několika způsoby: Prvním je například změna zabarvení plamene ve spotřebiči na žlutý, druhým jsou stopy znečištění na stěně nebo na stropě. V okolí spotřebiče může docházet k zamlžení zrcadel a jiných studených ploch.

Příznaky otravy

Otrava oxidem uhelnatým má tři stupně.

  • Během lehké otravy přicházejí bolesti hlavy, závratě, nevolnost, porucha soustředění, zčervenání obličeje. Objevit se může i lehké rozjaření a zvláštní euforie. Dále je to zrychlení srdečního tepu a dýchání.
  • Středně těžká otrava se projevuje rovněž zmateností, zvracením, ospalostí (člověk není schopný ze zamořené místnosti odejít a již upadá do bezvědomí, protože do mozku se nedostává kyslík).
  • Těžká otrava způsobuje křeče, hluboké bezvědomí, poruchy dechu a šokový stav. U těžkých stavů má pacient rty, tváře i jiné části těla světle červené.

Jak zabránit úniku oxidu uhelnatého?

  • Revize spotřebičů by měla probíhat 2x ročně, vždy s výměnou letního a zimního času. Spotřebič by měl zkontrolovat školený servisní technik. V bytových domech-činžácích jsou za revizi plynových spotřebičů zodpovědní nájemci! Za rozvody plynu a komín majitel domu.
  • Pokud to lze, vyměňte karmu za jiný způsob ohřevu vody.
  • Kromě kotle a karmy nechte zkontrolovat i komíny. Je důležité, aby spalinové a komínové cesty byly průchodné.
  • Místnost, kde máte karmu, by měla být dobře odvětrávaná. Pokud se naložíte do vany, nechte si pootevřené dveře, světlík nebo okno.
  • Pořiďte si detektor spalin, můžete ho umístit do jakékoliv místnosti s plynovým spotřebičem. Jejich cena začíná kolem čtyř set.

orsajo ( 19. dubna 2017 13:58 )

V dnešní době, kdy se dá pořídit kvalitní detektor CO do 1.500,- s baterií a zárukou na 10 let, nechápu jak může být pořád tolik otrav oxidem uhelnatým. Detektor tak vyjde na méně než 150,- Kč ročně a to je zanedbatelná částka za záchranu života.Revize komínů jsou povinné,ale měli dát spíše povinnost do každé domácnosti s plynovým spotřebičem umístit detektor na CO. Nespoléhal bych na čínské výrobky,ale pokud jde o ochranu života,tak určitě nějakou spolehlivou značku. Např.: http://www.kidde.cz/detektory-oxidu-uhelnateho

muscula ( 16. října 2016 08:09 )

Nařízené revize komínů a kotlů státem lidi připraví o tisíce. Dříve stačilo vymetení a prohlídka kominíkem za 500k. Kominík Vám provoz komína mohl zakázat do provedení opravy.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud