Sobota 26. září 2020
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Zataženo, déšť 10°C

Sirény mají Čechy varovat před hrozbou. V některých oblastech ale chybí

 (Autor: Profimedia)
Autor: tmp - 
7. října 2016
06:06

Zhruba pět procent českého území není pokryto jednotným systémem varování a vyrozumění a chybí tam sirény. Informace o hrozících katastrofách by se tam tedy nedostaly. V případě ohrožení pro celé území navíc nelze najednou vysílat centrálně z jednoho místa stejné varování. Blesk.cz to potvrdilo generální ředitelství HZS ČR. 

Sirény na našem území byly budovány už v meziválečném období. „V roce 1935 byl přijat zákon č. 82/1935 Sb., o ochraně a obraně proti leteckým útokům. Na jeho základě byla ustavena organizace Civilní protiletecké ochrany, což byl základ organizování ochrany obyvatelstva v našich zemích,“ prozradil pro Blesk.cz Luboš Votípka, vedoucí oddělení ochrany obyvatelstva. 

Do systému, jaký známe dnes, měly ale prapůvodní kořeny hodně daleko. Moderní, bezdrátový a jednotný systém se začal budovat až v 90. letech. „Jednotný systém varování a vyrozumění je ovládán z vyrozumívacích center krajských ředitelství HZS. Jeho ovládání je možné i z pracoviště ministerstva vnitra – generálního ředitelství HZS ČR,“ uvedl Votípka. Celkem je v Česku více než 8000 sirén. 

Existuje hned několik typů sirén. Ty signalizují jakékoliv nebezpečí – povodně, únik chemických či radioaktivních látek nebo válečný konflikt. Ty vůbec nejmodernější, elektronické, jsou opatřené hlasovým modulem a upřesňují charakter ohrožení a vyzývají ke sledování vysílání televize a rozhlasu. Tzv. elektrické rotační pak signalizují pouze tónem – jaké konkrétní nebezpečí hrozí, ale lidé nepoznají.

Sirény nejsou všude 

Existují ovšem i oblasti České republiky, kam se žádné varování nedostane vůbec. „Existují místa, která nejsou pokryta signálem jednotného systému varování a vyrozumění, ale jedná se asi o 5 % území ČR – zejména souvislé lesní masivy, popřípadě místa bez trvalého osídlení,“ uklidnil Votípka. Podle něj ani není potřeba, aby se na celou zemi dala komunikovat v jeden okamžik stejná zpráva.

„Není předpoklad potřeby sdělování slovní informace v rámci celé ČR zároveň. I mimořádné události a krizové situace mají určitý vývoj a na ten bychom reagovali postupným předáváním potřebných varovných informací,“ uvedl Votípka. 

Aby bylo možné předávat slovní informaci v rámci celé republiky, bylo by podle něj nutné podstatně změnit současný systém, ba dokonce spíše vybudovat systém nový. „Dosud ani nebyla potřeba celoplošného vysílání varovného signálu. Vždy se jedná pouze o lokální záležitosti,“ dodal.

Zekon2 ( 28. října 2016 18:38 )

 Copak toto, ale požární poplachy ve dne v noci, to je teprve jízda...Ještě je dost míst, kde se stále vyhlašuje sirénou ať je den nebo noc. U nás jsou hasiči co jezdí po celém okrese možná i dál. Na sirenu jsou u nás lidi zvyklý,tak když se někde něco opravdu semele, tak snad to nezaspime?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud