Pátek 27. ledna 2023
Svátek slaví Ingrid, zítra Otýlie
Zataženo 0°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Vsadil 50 korun, vyhrál 60 tisíc. Kdo letos trumfne sázky na Velké pardubické?

Autor: Mii, ČTK - 
7. října 2016
12:00

Pardubice budou v neděli 9. 10. opět po roce hostit nejznámější dostihový závod Česka – Velkou pardubickou. Do perníkem provoněného města si přijede poměřit síly a zasoutěžit o pět milionů korun celkem patnáct jezdců.

Proslulý dostih Velká pardubická, pojmenovaný podle svého hlavního sponzora Velká pardubická s Českou pojišťovnou, je hřebem celého dne. Koně zde startují v 17:00. Celá akce Velká pardubická začíná už v 11:00 a zahrnuje dalších sedm závodů, takže diváci se rozhodně nemusí bát, že by nebylo na co koukat. Fanoušci se mohou těšit například na Cenu hejtmana Pardubického kraje nebo Cenu Pivovarů Staropramen.

Velká pardubická se tradičně koná druhou říjnovou neděli. Letošní ročník je již 126. Celý dostih má délku 6900 metrů a celkem 31 překážek. Nejznámější překážkou je Taxisův příkop, který je také jedním z nejtěžších skoků na světě. Najdeme zde ale i Popkovický skok, Velký anglický skok, Hadí příkop nebo Havlův skok, které rozhodně nejsou jednoduché.

Ráj pro sázkaře 

K dostihům neodmyslitelně patří i sázení. Při dostihu lze jen za pár vsazených korun vyhrát i desetitisíce. Tedy v případě, že hráč trefí černého koně dostihu. Nejpřekvapivější vítězkou Velké pardubické od roku 1994, od kdy jsou přijímány na závodišti kurzové sázky, byla v roce 2012 Orphee des Blins. Bylo to její první vítězství ze tří a do dostihu odskočila v kurzu 55:1. Loňský vítěz Ribelino měl kurz 21:1.

V loňském roce diváci prosázeli 5,8 milionů korun, z toho většinu peněz vsadili přímo na závodišti. V hlavním dostihu nejvíce tipovali favority, tedy Rabbit Wella, Universe of Gracie a Zarifa. Pořadí prvních tří koní v cíli se podařilo uhodnout jednomu sázejícímu, za 50 vsazených korun bral 60 785 korun.

A proslulí rekordmané Velké pardubické? Tím nejznámějším je zcela určitě Josef Váňa, který ve Velké pardubické zvítězil osmkrát jako jezdec, devětkrát triumfoval jako trenér. Mezi čtyřnohými rekordmany je tím největším Železník, který vyhrál pod Josefem Váňou čtyřikrát. Pozornost si zaslouží i Orphee des Blins, která je jedinou klisnou s čistým hattrickem.

Letos ale Váňa oznámil, že závod nepojede. Nebyl si jistý, jak by kůň Rabbit Hawk Wing zvládl Taxisův příkop, proto se osminásobný vítěz slavné steeplechase rozhodl nejet. „Ani to těžký nebylo. On po tvrdu skákat nechce, dělá nesmyslné chyby, přidupává si a není to ono,“ řekl Váňa ČTK.

Fakt, že letos nepojede, je ale i k něčemu dobrý. Chce si dát dohromady bolavý pravý loket. „Žilo by se mi líp, kdyby mě ruka nebrněla,“ řekl Váňa, který účast ve Velké pardubické jinak bere i jako motivaci udržovat se v kondici. „Když si na Nový rok nedám cíl, jsem schopen ztloustnout, a to bych ještě nechtěl,“ řekl Váňa.

Podívejte se, jak se letos losovala startovní čísla:

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa