Nespasí vás „cídění“ ani hygiena. Svrab si můžete dovézt i z hotelu

Autor: ČTK, ula - 
23. září 2016
06:31

Kateřina vyrazila se spolužáky na vysoké škole na povinnou pětidenní exkurzi. Asi tři neděle po návratu, během zkouškového období, ji začalo strašně svědit tělo. Nepovažovala to nejdříve za nic nenormálního, protože trpí atopickým ekzémem od narození. Raději si ale zašla k lékaři. Ten jí sdělil, že tentokrát to vypadá na svrab. S tím se nedávno potýkala i posádka dopravce RegioJet. Co svrab způsobuje a jak se léčí?

„Vzhledem k tomu, že mám atopický ekzém, tak to bylo těžké rozpoznat, ale lékař si byl celkem jistý,“ vzpomíná Kateřina pro Blesk.cz a dodává: „Hrozně jsem se styděla. Matně jsem si vybavovala, že tahle nemoc je spojená se špatnou hygienou, nic víc jsem o ní do té doby neslyšela. Neustále jsem přemýšlela, kde jsem mohla svrab chytit.“

Následovala třídenní léčba, kdy jí doktor předepsal speciální emulzi, kterou si Kateřina musela aplikovat na celé tělo. Léčbu musel preventivně podstoupit i její přítel, který s ní bydlel, i když u něj se kožní nemoc neobjevila. „Bylo to peklo. Gel neuvěřitelně pálil, nicméně svědění pak ustávalo,“ popisuje Kateřina. Navíc celý byt musel projít kompletním úklidem. Pár musel vyprat všechny ručníky, peřiny, nechat vyčistit matrace i vyčistit koberce.

Nákaza z ložního prádla

Pak Kateřina zjistila, že její spolužačka oznámila na studijním oddělení ve škole, že dostala svrab. Na rozdíl od ní se nestyděla. Měla podezření, že se nakazila na ubytovně, kde se spolužáky při exkurzi bydleli. Nakonec se přihlásilo dalších pět studentů, kteří svrab také měli.

„Zřejmě jsme se vážně nakazili na ubytovně, z jejich ložního prádla,“ uzavírá Kateřina nepříjemnou zkušenost. Podle ní ale ubytovna nepůsobila zanedbaným dojmem. Škola nakonec vrátila svým studentům peníze, které za ubytování zaplatili. Mladá žena je od té doby opatrná a pokud cestuje do neprověřených hotelů a ubytoven, raději si bere svůj spacák nebo povlečení, případně používá pouze svůj vlastní ručník.

Přenos z lůžkovin a matrací

Infekční nemoc svrab způsobuje parazit s názvem zákožka svrabová. Ta se přenáší zejména přímým kontaktem a dlouhodobým kontaktem s nakaženým, ale také se řadí mezi pohlavně přenosné choroby. Přenést se může nepřímo, tedy přes lůžkoviny nebo ručníky, ve kterých spal někdo před vámi a následně nebyly dostatečně vyprány. Proto často dochází k epidemiím svrabu v kolektivech (domovy seniorů apod.) a i člověk, který dodržuje hygienu, si může svrab odnést právě z hotelu či ubytovny.

Podobný problém měli zaměstnanci železničního dopravce RegioJet. Jeden ze zaměstnanců poslal Blesku informaci o špatném hygienickém stavu míst, kde posádky přespávají. „Na to jsme okamžitě reagovali a nechali ve všech městech byty hloubkově vyčistit. Byli jsme v kontaktu i s hygieniky a dbali jejich doporučení. Hygiena je pro nás prioritou, proto jsme přijali i opatření, která nebyla nezbytná,“ řekla mluvčí Radka Štávová.

Od minulého týdne je úklid bytů intenzivnější a nyní je denní, pravidelně se obměňují například matrace. „Všichni stevardi mají standardně povinnost si při každém přenocování ve služebním bytě vyzvednout čisté lůžkoviny nebo si mohou přinést vlastní, aby dodrželi všechny hygienické standardy,“ uvedla Šťávová. Přísnější hygienu musí dodržovat i členové posádky ve vlaku.

Nesnesitelné svědění

„Zákožka svrabová vytváří v kůži člověka chodbičky, ve kterých klade vajíčka, ze kterých se vyvíjí další zákožky, kterým chutná rohová vrstva kůže, kterou požírají a tím se posouvají cca o centimetr. Tím pádem je pro svrab typické, že se najdou na kůži dva pupínky, říkáme jim papuly, které jsou propojeny viditelnou chodbičkou,“ popisuje Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FN Královské Vinohrady.

Působení zákožek se na zdravé kůži dá snadno identifikovat. „Pokud ale máte více kožních projevů, tak je třeba udělat louhový preparát, kdy se kápne koncentrace louhu do rohové vrstvy na kůži a po určité době působení, kdy rohová vrstva změkne, tak jí vydloubnete a pod mikroskopem tak můžete identifikovat zákožky,“ přibližuje lékař.

„Zákožce se daří tam, kde je měkká kůže, tedy mezi prsty, může se vyskytnout na loktech, na zápěstí, v podpaží, okolo prsních dvorců, v tříslech, ale i na genitáliích,“ vyjmenovává kožní lékařka Michaela Konečná z polikliniky Medicon.

Obvykle se svrab projevuje nesnesitelným svěděním a to hlavně v noci, když se nemocný přikryje peřinou a zahřeje se. V teple se totiž zákožce daří nejlépe.

Ohrožený personál nemocnic

Základem prevence  je hygiena, ale svrabem se můžete nakazit, i když ji dodržujete, právě pobytem v penzionech, někdy můžete svrab chytit i ve společných sprchách.

„Rozhodně se nemůžete nakazit tím, že si po nakaženém sednete např. na židli,“ upřesňuje Konečná.

Výjimku tvoří druh svrabu s názevm scabies norvegica. „Je typický např. u bezdomovců, kteří se nemohou osprchovat. Těm se odlupuje kůže a ta je samozřejmě infekční. Nákazou jsou tedy ohroženi ti, co přijdou s těmito lidmi do styku, např. personál v nemocnicích nebo záchranáři,“ řekl Blesk.cz Arenberger.

Léčba během jednoho dne

Pokud máte v rodině někoho, u koho se zjistil svrab, musíte přistoupit k řadě opatření. Je třeba vyprat povlečení a ručníky na vysokou teplotu, stejně tak je lepší je následně vyžehlit. Měli byste vyprat i oblečení, které jste nosili, vyčistit matrace a řádně vyluxovat koberce.

Dnes už je podle lékařů možné vyléčit svrab během jednoho dne.

„Někdy je ale třeba aplikovat třídenní léčbu pomocí sírové vazelíny, kdy může být pacient i hospitalizován, týká se to zejména právě atopiků a také těhotných žen, protože se jedná o šetrnější postup,“ přibližuje lékař vhodné postupy léčby.

 

Další videa
Články odjinud