Zbrojař Strnad získal po tvrdém vyjednávání Kovosvit, chce udržet výrobu

Autor: bru/ČTK - 
16. 9. 2016
17:25

Společnost Industry Innovation zbrojaře a průmyslníka Jaroslava Strnada získala firmu Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí, která má finanční problémy. Chce udržet výrobu i zaměstnance. Informuje o tom server IHNED.cz. Kovosvit MAS měla přitom převzít finanční skupina Nordic Investors, která již zadlužené firmě půjčila na výplaty.

I přes velmi obtížnou situaci firmy uděláme vše pro splnění jejích závazků vůči zaměstnancům, dodavatelům a ostatním partnerům. Stejně jako v jiných případech, i zde je naším cílem zachránit tradiční průmyslový podnik, který je významným zaměstnavatelem v jihočeském regionu,“ řekl dnes Strnad Hospodářským novinám.

Předseda podnikových odborů Kovosvitu Jiří Ryzka hodnotí situaci pozitivně, ačkoliv oficiálně zatím nic neví a informace má pouze z médií. „Každopádně jsme věděli, že jednání o koupi probíhají. Pokud je to pravda, pak je to pro Kovosvit dobře. Podnik i lidi v něm potřebují stabilizaci. Toho by nový majitel mohl dosáhnout,“ řekl Ryzka.

Kovosvit byl tématem předvolební debaty Blesku, podívejte se, co o něm řekli lídři kandidátek na jihu Čech:

Video Jak zachránit lidi v Kovosvitu bez výplat? Lídři stran z jihu Čech hledali řešení. - Blesk TV
480p 360p 240p

Mluvčí největší české zbrojařské skupiny Czechoslovak Group, která patří Strnadovi, Andrej Čírtek odmítl situaci komentovat. Společnost podle informací ČTK vydá kolem 18:00 tiskovou zprávu.

Strnad získal Kovosvit, který se pod vedením svého majitele Františka Komárka dostal do velkých finančních problémů, po tvrdém vyjednávání, píše server. Dalším zájemcem, který s Komárkem jednal, byla investorská skupina Nordic Investors, kterou vedou dva bývalí advokáti Tomáš Otruba a Jan Petřík. Skupina Nordic Investors koncem srpna Kovosvitu pomohla překlenovacím úvěrem. Kovosvit měl již zablokované účty a chyběly i peníze na výplaty pro zhruba 770 zaměstnanců.

Od konce srpna vede Kovosvit nový manažerský tým. Bývalý ředitel Blahoslav Fajmon rezignoval. Společnost momentálně dluží zhruba 700 milionů korun. Problémy jednoho z největších zaměstnavatelů na jihu Čech vyšly najevo přibližně v polovině srpna.

Kovosvit je již pátou letošní akvizicí Jaroslava Strnada. Od ledna do Czechoslovak Group přibyl český výrobce radarů firma Retia, většinový podíl ve výrobci hodinek Prim firmě Elton Hodinářská nebo mošnovské opravně letadel Job Air Technic. Na jaře také koupil od indických majitelů zkrachovalého výrobce nákladních vozů Avia, kterého se pokusí vzkřísit.

Doporučujeme
zdenek43 ( 17. září 2016 00:00 )

to co delali soudruzi po Sametaku ... PUCEM 1994.....tak stejny scenar delaji i dnes od roku 2013........ K úplné dokonalosti bylo rozkrádání dovedeno uzavíráním smluv s FNM, kdy majetek přecházel na kupujícího podpisem smlouvy a ne zaplacením kupní ceny (Nanuk, Českomoravské mrazírny, Bomeco, Jemča, Drůbežářský podnik Libuš a Xaverov komunisty Miroslava Tomana, ministra ve vládě "Zemana"). Tak se stalo, že majetek byl nakoupen na nastrčenou firmu, obratem prodán a dluh zůstal za nastrčenou firmou. Dluh později přešel do Konsolidační agentury, kde byl odkoupen stejnými mafiány, kteří jej vytvořili (samozřejmě přes nastrčené firmy), za jednotky procent původní ceny (např. Toman, Charouz, Kellner, Chrenek aj.). Dalším trikem bylo uzavírání smluv, které stát nemohl plnit, vznikla smluvní pokuta či "škoda", která přesahovala kupní cenu podniku a ten přešel na nového vlastníka zcela zdarma. Takto získal Andrej Babiš několikamiliardový majetek Chemapolu (jediného vlastníka licence na LTO). Dokonáno! Puč v roce 1994 se zdařil. Komunisté si udrželi vliv, moc a hlavně majetek. Stále jsou pány v tomto státě. Pokračuje se v kultuře papalášství, kradení, úslužnosti policie a soudů k vládnoucí třídě. PROC MYSLITE , ZE BYL KABELKOVY PREVRAT 2013???????????? - tady vidite PROC........

zdenek43 ( 16. září 2016 23:57 )

ale,ale........ je to jenom oblbovak pro LUZU .... hlavne strasit .... a pak pred ocima CECHU ten PODNIK ????? ocistit?? od dluhu..... ty samo zaplati ??? taaaaa LUZAAAAAAAA........ a podnik pojede vesele dal a prachy poplynou tomu spravnemu ????? je to stejne jako v OKD........ ty dluhy zaplatite vy vsichni......... ocistite ty podniky od dluhu , ktere nasekali ti majitele - majitele se NAOKO VYMENI????? , no a pojede se vesele dal , ale ZISKY pujdou tem VYVOLENYM...........

snehulak ( 16. září 2016 19:58 )

To je poslední dobou politika, nechat podnik padnout a pak ho levně prodat. Zbrojaři se pakují,

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa