Za popelnice si možná připlatíme. Zákon o odpadech přitvrzuje pravidla

Autor: ČTK, val - 
10. září 2016
14:36

Poplatek za popelnice možná v dohledné době vzroste. Může za to nový zákon o odpadech, který počítá se zvyšováním poplatku obcí a firem za skládku. Pokud se tak stane, možná na to doplatí obyvatelé obcí. Projednávání normy, která přináší zásadní změny v nakládání s odpady a jiná pravidla pro firmy, obce a občany, v pátek přerušila legislativní rada vlády.

Jedním z cílů zákona je připravit stát do roku 2024 na zákaz skládkování vybraných odpadů. Norma počítá s budoucím postupným zvyšováním poplatku za ukládání odpadu na skládku, který platí obce i firmy. Pokud by se zvedl poplatek za skládkování, jenž platí za své občany obce, měnily by se možná i poplatky za popelnice tam, kde se převážně skládkuje a málo třídí. Ministerstvo životního prostředí jako předkladatel zákona ale počítá s tím, že směsného odpadu bude spíše ubývat.

Zákon také upřesňuje povolení k provozu zařízením, která nakládají s odpady. Ta budou muset procházet revizí a žádat každých pět let o povolení provozu u krajského úřadu. Obec, na jejímž území takové zařízení bude, se stane součástí správního řízení o udělení provozu. Zákon by měl rovněž omezit zřízení a provozování mobilních zařízení ke sběru odpadů, protože doposud podle ministerstva životního prostředí nebylo možné zkontrolovat, zda jeho provozovatel nakládal s odpady legálně.

Doposud nemusely mít souhlas od krajských úřadů například hutě, sklárny a papírny, které zpracovávaly odpad jako druhotnou surovinu. Ministerstvo chce v novém zákoně vymezit, jaké firmy mohou mít volnější režim, ale i ty budou muset respektovat pravidla a ohlašovat do odpadové evidence na ministerstvu. Povinně by se mělo pro firmy, které nakládají s odpady, zavést také pojištění odpovědnosti za škodu na životním prostředí.

Na zavedená omezení výkupu kovů od občanů mají navázat další změny pro sběrny. Pokud návrh projde, budou se muset vybavit kamerami, uchovávat i záznam o výkupu po dobu tří let a na vyžádání ho poskytnout kontrole. Zpřísnit by se také měla pravidla na technické zabezpečení skládek. A to kvůli tomu, že některé firmy zákon obcházely a ukládaly odpady na skládky jako materiál, nemusely obci a státu za ostatní i nebezpečný odpad platit. Norma už nemá vyměřovat poplatek za komunální odpad. Ten bude jen v zákoně o místních poplatcích.

djaba ( 12. září 2016 21:51 )

Dnešní popelnice mají objem 110 litrů , za komárů byla o nějakých 20 litrů větší .Za 52 svozů u nás platíme 2 800 Kč ročně .Za to že slušně třídím , platím za nepříliš plnou popelnici dosti velkou částku .Když něco odvezu do sběrného dvora již podruhé a víckrát , tak platím pokaždé 80 Kč .Dříve město na jaře a na podzim přistavovalo velké kontejnery a vždy byly pokaždé přeplněné .Teď zavedlo u oněch kontejnerů hlídače z techn. služeb a lidé nepřivezli ani čtvrtinu .Mám obavu , že odpad skončil někde v černých skládkách .

Frenki ( 10. září 2016 21:30 )

 Co za ***a to vymyslelo za paskvil mám dojem že cim vic vytriduju tak vice platim tem zebrakum hamty hamty

noacojezase ( 10. září 2016 19:35 )

Má pravdu předsedo.

zab_haz ( 10. září 2016 17:44 )

Přestože v současnosti poplatek za komunální odpad již zahrnuje: sběr, přepravu, odstraňování a TŘÍDĚNÍ(!) , nenažraný stát chce za NETŘÍDĚNÍ platit znovu navíc??!! Chudáci třídiči. Myslí si, jak nejsou ekologicky uvědomělí, a přitom jen dávají zadarmo svoje peníze obcím.

balika ( 10. září 2016 17:40 )

Odpad se musí třídit, petky nekupuji, konzervy nekupuji, igelitových pytlíků mám tak svazek na půl roku , papír do sběru, slupky ze zeleniny a brambor do kompostu na zahrádku, jídlo zásadně nevyhazuji, starý chleba usuším a dám sousedovi pro slepice, v popelnici mám tak akorát trochu smetí z vysavače.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud