Velitel vzdušných sil Armády ČR: Naše letectvo má 4300 mužů a žen v uniformě
Velitel vzdušných sil české armády brigádní generál Jaromír Šebesta stručně charakterizoval poslání a strukturu našeho letectva. Prozradil také, zda mají Češi zájem o profesi vojenského pilota.
Kolik lidí »ve zbrani« má naše vojenské letectvo?
„Vzdušné síly Armády ČR mají v současnosti přibližně 4300 mužů a žen v uniformě.“
A jakými stroji jsou vzdušné síly vybaveny?
„Disponujeme letouny JAS-39 Gripen, bitevníky L-159 ALCA a cvičnými letouny L-39. Dále vrtulníky Mi-17, Mi-171Š, Mi-8 S/P, W-3A Sokol a Mi 24/35. Z dopravních strojů Airbus, Challenger, JAK-40, L-410 a CASA. Důležitou součást také tvoří protiletadlové raketové systémy a radiolokační technika.“
Co je hlavním úkolem vojenského letectva v mírových podmínkách?
„K hlavním úkolům patří nepřetržité střežení vzdušného prostoru České republiky v rámci pohotovostního systému Severoatlantické aliance NATINAMDS (NATO Integrated Air and Missile Defence System) a dále zabezpečení ochrany citlivých objektů v rámci Národního systému protivzdušné obrany ČR.“
Jakých misí v rámci NATO se účastní české letectvo?
„Letouny JAS-39 Gripen byly již dvakrát nasazeny v pobaltských zemích jako součást ochrany vzdušného prostoru v rámci NATO a stejně tak dvakrát zajišťovaly střežení vzdušného prostoru nad Islandem. České letectvo má také své příslušníky v jednotce NATO AWACS, která slouží mimo jiné k monitorování vzdušného prostoru a k řízení vojenských operací ze vzduchu.“
Účastní se naši vojáci protiteroristických operací, např. v Sýrii a Iráku?
„Od srpna tohoto roku je v Iráku český letecký poradní tým, jehož úkolem je odborná asistence iráckému letectvu se zavedením typu L-159 do výzbroje a operačního použití. Tým tří desítek vojáků působí na základně Balád.“
Jak velký zájem je mezi mladými muži o profesi vojenského pilota?
„Mezi mladými muži a ženami je zatím dostatečný zájem o profesi vojenského pilota. Výcvik a vzdělání získávají v rámci magisterského studia na Univerzitě obrany v Brně. Pro přijetí ke studiu je nutné ukončené středoškolské vzdělání s maturitou, znalost angličtiny, výborný zdravotní stav, tělesná kondice, silná motivace, a hlavně spousta pevné vůle.“
Předpokládám, že vzhledem ke zdravotnímu stavu mladé generace asi není snadné vybrat dostatečný počet adeptů této náročné profese?
„Předpokládáte správně. Bohužel ne každý zájemce o profesi vojenského pilota projde náročnými zdravotními, psychologickými a fyzickými testy.“
Proti ruským okupantům je to žalostně málo!!!!