Pondělí 25. října 2021
Svátek slaví Beáta, zítra Erik
Jasno 11°C

Nebezpečné příušnice se vrací do Česka. Útok na plodnost má odrazit očkování

Autor: bud - 
22. srpna 2016
10:20

Dosavadní pravidla očkování proti příušnicím nejsou dostatečná a infekční onemocnění se začíná stále více šířit. Hlavně mezi maturanty. Nově by se druhá dávka měla podávat později, aby imunita zbytečně nevyprchala. Informovaly o tom pondělní Hospodářské noviny (HN).

Když se příušnice včas nepodchytí, mohou u mužů vést k zánětu varlat nebo k neplodnosti. Komplikace však tato nemoc může způsobit i těhotným ženám, a propuknout dokonce může také u těch, kteří byli očkovaní.

Nemoc, u které se dlouhou dobu předpokládalo, že byla díky očkování úplně vymýcena, se vrací a postihuje hlavně mladé lidi. Epidemie přitom přichází ve vlnách, třeba v roce 2006 se nakazilo přes pět tisíc lidí, v následujících letech pak počet nemocí klesl na pár stovek. Rok 2012 pak přinesl opět skok – až 4000 nemocných. Letos už lékaři zaznamenali 1300 lidí.

Nově by proto mělo být očkování účinnější. Ministerstvo zdravotnictví připravilo vyhlášku, která prodlouží rozestup mezi dvěma očkovacími dávkami.

„Druhá dávka by se posunula mezi šestý a sedmý rok věku,“ řekla pro HN hlavní hygienička Eva Gottwaldová. To by mělo zvýšit účinnost tak, aby imunita proti příušnicím zbytečně rychle neoslabila.

e.44 ( 22. srpna 2016 12:41 )

Průšvih je, že je lidem a hlavně dětem vnucováno takové množství, mnohdy zbytečných nebo i sporných a nebezpečných očkování, že už většina lidí nevěří v jejich potřebnost a vidí za tím jen byznys farmaceutických firem. Chtělo by to očkování zredukovat na to skutečně jenom nezbytné + zbytek volitelný. Například z nebezpečné hexavakcíny (zkrátka organizmus novorozence má problém se s šesti očkovacími látkami najednou vypořádat, proto je tolik postižení po hexavakcíně) u novorozenců zrušit hepatitidu B s kterou se podle samotných pediatrů dítě nemá vůbec šanci potkat do tří let věku a do puberty je to ještě vysoce nepravděpodobné. A dávivý kašel, očkování které v hexavakcíně něco s ostatních látek potlačuje a snižuje jeho účinnost oproti dřívějšímu samostatnému účinnému a zcela neškodnému očkování.

ivoadler ( 22. srpna 2016 11:26 )

 No vidíš, zvočkovali jsme tě a ani to nebolelo.

Zobrazit celou diskusi
Další videa