Pátek 23. února 2024
Svátek slaví Svatopluk, zítra Matěj
Zataženo, déšť 8°C

Češi dostanou na hlasování v referendu dva dny. Zvýší se tristní účast?

Autor: ČTK - 
20. srpna 2016
11:25

Místní a krajská referenda by mohla být dvoudenní, pokud se budou konat společně s volbami. Vláda na středečním zasedání patrně podpoří senátní návrh, jenž by mohl zvýšit účast. O novele, která zachovává jednodenní referenda konaná mimo volební dny, rozhodnou zákonodárci.

Kabinet jim doporučí provést v předloze jen technické legislativní úpravy, stojí v předběžném stanovisku pro ministry.

V případě souběžného konání referenda a parlamentních, krajských, obecních nebo prezidentských voleb by se podle návrhu mělo hlasovat ve společné volební místnosti do jedné volební urny. Hlasovací obálky by ale musely být rozlišeny podobně jako při souběhu senátních voleb s krajskými nebo obecními.

Sčítací komise by byly společné pro volby i pro referendum. V komisi by mohl být zástupce přípravného výboru, na jehož podnět by se referendum konalo.

Předloha také upravuje financování. Základní náklady, tedy hlavně na vybavení volební místnosti, by nesl stát. Obec nebo kraj by hradily náklady související se samotným referendem, tedy zejména na tisk příslušných lístků a na obálky. Výdaje státu se podle důvodové zprávy nezvýší, obce a kraje ušetří. V případě souběhu krajského a místního referenda by základní náklady hradil kraj.

Politici si od toho zřejmě slibují vyšší účast. K řadě lokálních referend totiž obvykle nedorazí potřebný počet voličů. 

V referendu se rozhodovalo například o vstupu do EU: 

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

ivoadler ( 20. srpna 2016 13:43 )

Zatím se v těch referendech rozhoduje o hownu. Proto lidi nechodí. Zkuste takhle referendum o zrušení senátu.

gabreta ( 20. srpna 2016 12:40 )

Není nic, co by tahle sebranka, co si říká "dmokratická", nezmanipulovala! Krásně to předvedli Rakušáci s volbou prezidenta! Ta holota si vždy udělá,co chce. V referendu se rozhodovalo například o vstupu do EU. Kde bylo referendum o vstupu do NATO? A to Veškrna vyřvával na Letný, že už nikdy nevstoupíme do žádnýho vojenskýho paktu! Lhal o budoucnosti ČR, kde mohl!!

moiaza ( 20. srpna 2016 11:51 )

Odpovědět lze jedním slovem. "Nezvýší". Proč? To dobře vědí sami politici. Jen jim to tak nějak nevadí. On mají své jisté i kdyby přišli volit jen oni sami.

Zobrazit celou diskusi