Vyhněte se skleničkám s potiskem: Mohou přispět k rakovině a poškození mozku

Jedna z nebezpečných skleniček  (Autor: Arnika.cz)
Autor: všm/čtk - 
10. srpna 2016
12:41

Dvě třetiny ze zhruba 30 druhů potištěných skleniček, které testovalo ekologické sdružení Arnika, obsahovaly vysoké koncentrace nebezpečného olova a kadmia. Oproti nedávno testovanému porcelánovému nádobí se ve skleněných potiscích našly až dvojnásobné hodnoty olova. Těžké kovy byly v barvách i na skleničkách pro děti, uvedlo ve středu sdružení na tiskové konferenci.

Běžný spotřebitel nebezpečnou látku nepozná, sdružení proto doporučuje kupovat skleničky bez potisku. Olovo působí neurotoxicky na vývoj mozku dětí a plodu, kadmium je karcinogenní. Vzorky skleniček s vyšším obsahem olova nakoupila Arnika v menších obchodech s domácími potřebami v centru Prahy a větších řetězcích. Seznam výrobců a druhů skleniček zveřejnila na webu

Zatím jsme nenarazili na české výrobce, kteří by potištěné sklo vyráběli. U nás to jsou prodejci a na ty nechceme mířit, protože ani prodejce není schopen zjistit, jestli sklo je bezpečné, či není. My jsme se v kampani orientovali na české výrobce porcelánu a s nimi komunikujeme,“ řekla vedoucí kampaně Jezme bez jedů Karolína Brabcová. Výrobci skleniček většinou pochází z Turecka, Itálie nebo Indonésie, podle Brabcové ani nelze říct, že dražší skleničky jsou kvalitnější.

Legislativní limity jsou podle Brabcové poměrně nízké a zastaralé od roku 1984. Arnika proto jedná s Evropskou komisí, aby se zpřísnily. Problémem také je, že se těžké kovy v potiscích dostávají do odpadu a zůstávají v životním prostředí. Pokud by se posuzovaly tyto skleničky podle jiné evropské legislativy, byl by limit pro olovo překročen osmdesátkrát a na trh by vůbec nesměly. Současné nařízení sice platí pro předměty, které přicházejí do kontaktu s ústy, skleniček se ale netýká.

Vyrábět lze i bez těžkých kovů, poznamenala Brabcová. Arnika prověřovala i výrobce IKEA, jehož výrobky v testech dopadly dobře.

dandova ( 10. srpna 2016 19:54 )

Jo, kde jsou časy "každý pes jiná ves".

dandova ( 10. srpna 2016 19:39 )

Já se lekla, že jde o pivní sklenice.

ivoadler ( 10. srpna 2016 13:38 )

Mám několik sad nápojových skleniček. V každé sadě 6 skleniček, jedna jako druhá. A to mě právě se re. Když grilujeme nebo doma slavíme, za chvíli se neví, kdo z které skleničky pije. Tady by pomohl nějaký potisk. Ty máš lopatičku, já mám kyblíček. Tohle si dopiju já, tohle si dopij ty. Jako děti v mateřské škole.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud