Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Zataženo, déšť 8°C

Zvonění ve školách brutálně podraží? Obce brojí proti autorským poplatkům

Autor: ČTK, všm - 
10. srpna 2016
10:40

Starostové měst a obcí nesouhlasí se zvýšením poplatku za autorská hudební práva až o polovinu, se kterým pro příští rok počítá Ochranný svaz autorský (OSA). Svaz podle nich tím zneužívá své dominantní postavení. Podali proto stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS) a na ministerstvo kultury. Informovalo o tom Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR). Vyjádření OSA ČTK zjišťuje.

Hudbu obce pravidelně využívají na různých slavnostech, zní třeba i ve školách při zvonění nebo domovech, které obce zřizují. Sdružení souhlasí s tím, že je třeba za užití autorských děl odměny hradit, ale v přiměřené výši. Chystaný „enormní nárůst sazeb OSA“ není podle starosty Křižánek na Vysočině a místopředsedy SMS ČR Jana Sedláčka ale odůvodněný ani přiměřený. „Nerozumíme, proč by se pro příští rok měly sazby zvýšit o polovinu, když neroste inflace ani jiné ekonomické ukazatele v ČR,“ uvedl Sedláček.

Starosta Českých Heřmanic Pavel Eliáš doplnil, že sdružení vyzvalo své členy, aby do doby, než Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nebo ministerstvo kultury postup OSA schválí, neuzavírali s OSA na příští rok žádné smlouvy o placení odměn.

Sdružení má podezření, že se OSA snaží zvýšit sazby před nabytím účinnosti novely autorského zákona, která upravuje vyhlašování sazeb kolektivními správci. „Podle našeho přesvědčení si chce OSA zajistit zvýšení svých sazeb na několik let dopředu, aniž by se musel podřídit pravidlům nově obsaženým v novele autorského zákona,“ uvedlo sdružení. Novelu projednává Sněmovna.

Téměř miliardové příjmy

Ochrannému svazu autorskému, který zastupuje majitele autorských práv k hudebním dílům, loni vzrostly příjmy na 915 milionů korun. Byla to nejvyšší částka za dobu existence této organizace. Rekordních bylo i 501 milionů korun, které svaz v roce 2015 rozdělil mezi české autory a nakladatele. Nejvíc peněz, 375 milionů korun, loni přinesly do jeho pokladny poplatky z televizního, rozhlasového a on-line vysílání. Organizaci založili sami autoři v říjnu 1919. K 31. prosinci 2015 zastupovala 8819 domácích nositelů práv a statisíce nositelů autorských práv z celého světa.

OSA má i své odpůrce. Loni se v Praze například uskutečnila oslava desátého výročí Svazu nezávislých autorů (SNA), který se od svého začátku vymezuje proti kolektivním správcům autorských práv. Někteří umělci na protest proti zpoplatnění hudby umisťují své nahrávky na internet zdarma k volnému použití.

gabreta ( 10. srpna 2016 18:55 )

Tak zaplatí poplatky černo***níkům, protože práva na zvonění na zvony a zvonky patří určitě jim!

zednik ( 10. srpna 2016 18:32 )

Co kdyby tedy zvonili ve školách normálním zvonkem?

marti33 ( 10. srpna 2016 15:47 )

Autorské poplatky tady prosadilo Usa jakožto svůj kolonizační projekt. I proto se v radiích hraje jen americká hudba pořád dokola.

sosacek ( 10. srpna 2016 11:08 )

SVINĚ..

Zobrazit celou diskusi