Čeští muslimové uctí památku obětí terorismu. Pietu pořádají před kostelem

Autor: Michaela Bezvodová - 
8. srpna 2016
13:11

Čeští muslimové ve středu vyjádří odpor proti terorismu pietním shromážděním před kostelem na náměstí Jiřího z Poděbrad. Demonstrací chtějí dát najevo solidaritu obětem teroristických útoků a veřejně odmítnout praktiky Islámského státu. Pořadatelka demonstrace Romana Č. si myslí, že v minulosti nebyl názor muslimů na terorismus příliš slyšet. Na akci by se rádi setkali s co největším počtem lidí, aby mohli vyvrátit mýty, které okolo islámu panují. Celou akci zahájí v 18:00 hodin v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně bohoslužba, které se muslimové zúčastní.

Proč jste se rozhodli demonstraci uspořádat?

„Uspořádali jsme ji z toho důvodu, že jsme byli šokování z teroristických útoků ve Francii a Německu. Přišly záhy po sobě. A jako „impulz“ jsme brali útok na kostel. Je to svatostánek stejného významu, jako je mešita. Vražda, navíc v kostele, je pro nás nepřijatelná. Také vzhledem k tomu, kolik obětí terorismu je v křesťanských řadách kvůli muslimům, nám přišlo vhodné se veřejně vyjádřit. V minulosti jsme tak dělali písemně nebo přes videa, což lidé přehlíželi. Snažíme se teď o to, aby na shromáždění přišlo co nejvíce lidí. Byli bychom rádi, kdyby to bylo v řádu stovek.“

Vyjadřují se veřejně muslimové dostatečně k teroristickým útokům?

„Líbí se mi nápad muslimů ve Francii, že začali navštěvovat kostely. V Itálii byl dvoutisícový protest. Jsou prázdniny a je to narychlo, takže víc lidí nemůže přijít. Často ale lidé proti terorismu protestují v Londýně, v Norsku. Před třemi lety nebyly tak časté útoky, muslimy to zaktivizovalo teď. Přijde mi, že Islámský stát cílí na to, že nás rozeštvou. Muslimové, kteří jsou proti IS, mají strach a chtějí se vydat do ulic, aby řekli ,jsme v tom spolu‘.“V minulosti jste pořádali oběd v mešitě, jak na to lidi reagovali?

„Lidi může děsit, když vyjdou muslimové do ulic, protože nemusí znát důvod pochodu. Oběd v mešitě na Košince, který jsme pořádali, nám pomohl se otevřít světu a plánujeme další akce. Bavíme se s lidmi, obě strany mají pak méně strachu. Na chystané demonstraci bude informační stánek, hodně lidí chce znát informace, chtějí nás konfrontovat, tak jim chceme dát tu šanci. Většinou se lidi hádají jen na Facebooku a uráží se, to není ta cesta, to nepomůže ani jedné straně.“

Lidé na Facebook k demonstraci už vložili pár negativně mířených příspěvků...

„Jsem správce události, schvaluju ti příspěvky, nenávistných nebylo tolik, ale asi je to tím, že akce se ještě nerozšířila. Pro lidi, kteří s islámem nesouhlasí a bojují proti nám, ať říkáme cokoli, je to lež. I když budeme protestovat proti terorismu stokrát, tak to bude marná snaha. Věříme, že většina národa je dobrá a jen někteří „nevědí“. Ale nedivím se – hledat si zdroje, materiály je časově náročné. Utváří si názor z televize, kde jsou pořád jen útoky. Kdyby třeba viděli v televizi islám z druhé strany, udělají si jiný názor. To by bylo prospěšné pro obě strany.“Nebojíte se na demonstraci střetů se svými odpůrci, jako jsou domobrany nebo odpůrci islámu?

„Stát se to může, ale na Jiřího z Poděbrad před kostelem, kde se bude tato spíš pietní akce konat, bude policie jako na všech akcích. Demonstrace, které byly pro a proti uprchlíkům, byly vyhrocenější, počítáme, že tam někdo může přijít. Bylo by nejlepší, kdyby přišli s tím, abychom spolu mohli diskutovat. Věřím, že tu žijí dobří lidé a nebudou nás napadat. Riskujeme, ale víme, že je to lepší než mlčet.

Kdo si chtěl udělat názor, tak si ho udělal. Je tu spoustu jedinců, kteří na tuhle demonstraci čekají. Někteří psali, že čekali, kdy už půjdeme ven, takže ti mohou třeba svůj názor ještě změnit nebo zlepšit mínění o nás. Bereme to jako pietní akci. Nemyslíme si, že k něčemu dojde. Hlavně křesťané to vítají, přijdou nás podpořit, takže si myslím, že reakce jsou spíš dobré než špatné. Jsme taky Češi a vím, že Češi jsou rozumní.“

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud