Konec nasčítaných dluhů? Novela zákona pomůže, všechny pasti ale nevyřeší

Autor: Daniela Soukalová - 
30. července 2016
06:02

Velkým problém lidí žijících v sociálních lokalitách je jejich předluženost. Agentura pro sociální začleňování tak vítá schválení novely regulující nebankovní trh se spotřebitelskými úvěry. S novelou se navíc mění i zákon upravující rozhodčí doložky, které dlouhou dobu tvořily klíčový článek v obchodech s dluhy. Dlužníci jsou ale i přes tato opatření stále v nebezpečí. Kvůli mezeře v zákoně jim totiž stále hrozí dvojí postižení při exekuci.

„Novela zákona o spotřebitelském úvěru je z našeho pohledu významným krokem k větší ochraně práv spotřebitelů, v tomto případně lidí, kteří se doposud velmi snadno dostávali do takzvaných dluhových pastí, a to i díky nepřiměřeným sankcím. Ty často mnohonásobně převyšovaly původní jistinu a činily tak dluh nesplatitelným,“ uvedl ředitel Agentury pro sociální začleňování Radek Jiránek. 

Schválená novela totiž od začátku příštího roku předá dohled nad trhem nebankovních úvěrů pod správu České národní banky. Omezuje navíc i sankce a klade větší důraz na zodpovědnost věřitelů při poskytování úvěrů. Jedním z nejočekávanějších přínosů ale bude výrazná redukce lichvářských společností a tím i omezení dalšího růstu často uměle vyvolané předluženosti sociálně slabých obyvatel, který žije ve vyloučených lokalitách až 115 tisíc. 

Podle Jiránka většina nebankovních společností nebude schopna plnit přísné podmínky pro získání licence nebo trh samy postupně opustí kvůli velké regulaci. „To ovšem nestačí, nyní je potřeba pomoci i velkému množství aktuálně předlužených osob, které se staly oběťmi obchodu s dluhy v minulosti. Jednou z cest může být snížení hranice pro povolení oddlužení prostřednictvím úpravy insolvenčního zákona,“ upřesnil. 

Kvůli mezeře v zákoně ale stále může dojít k dvojitému postižení dlužníka

Soud momentálně povolí oddlužení pouze tomu, kdo je schopen splatit v průběhu let alespoň třetinu závazků, má mít stále zaměstnání a závazky alespoň u dvou věřitelů. Agentura navíc upozorňuje i na fakt, že je zapotřebí co nejrychleji ošetřit i otázku takzvaných exekučně chráněných účtů. Kvůli mezeře v zákoně totiž stále dochází k dvojímu postižení příjmů dlužníka v exekuci. Vychází přitom ze zkušeností z lokalit, kde v současnosti působí nebo kde působila v minulosti. 

Agentura pro sociální začleňování je členem Aliance proti dluhům, která dlouhodobě upozorňuje na rozbujelý obchod s dluhy a chudobou v České republice. Tomu se daří především v prostředí sociálně vyloučených lokalit. Zkušenosti z terénu v oblasti zadluženosti zařadila i do inovované vládní Strategie boje proti sociálnímu vyloučení pro období 2016–2020. Akční plán k této strategii bude vládě předložen na podzim letošního roku.

eIiska963852 ( 30. července 2016 10:43 )

Tam už jsi, tak se ničeho neboj.

deep_ass_flsting ( 30. července 2016 08:40 )

V první řadě bych vám socky sebral internet.

lesnismes ( 30. července 2016 07:36 )

Pokud budeme mit nemoralni politiky uzce napojene na kapital(proto se take vsichni do pilitiky zenou),nic se nezmeni.Politik by mel byt neplacena prestizni funkce.Jedine tak se da zbavit vsech tech bendu a kalousku a tim pedem i "deravejch" zakonu k nicemu.

lesnismes ( 30. července 2016 07:21 )

Kdo bude regulovat nenazrane ,nikym nekontrolovatelne zlocince ,soukrome exekutory????

Desterz ( 30. července 2016 07:04 )

Nenažraný moloch ČNB nejprve cíleně zlikvidoval kampeličky, ale pořád je mu to málo, chce i lichvu dostat pod svou výhradní moc, tak teď pod průhlednou záminkou záchrany dlužníků (pche!) chce vyhladit drobné finančníky. Schválně, kdo bude další na řadě? Tipněte si.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud