Úterý 19. října 2021
Svátek slaví Michaela, zítra Vendelín
Polojasno 13°C

Skladování zakázaných min ve Vrběticích skončí bez trestu, rozhodl soud

Autor: bud, ČTK - 
27. července 2016
12:30

Soud všechny zprostil obžaloby ze skladování zakázaných výbušnin ve Vrběticích na Zlínsku. Lidem hrozily až dvanáctileté tresty, firmám Excalibur Army a Real Trade Praha i zrušení. Státní zástupce Leo Foltýn žádal pro dva obžalované podmíněné tresty a pro tři lidi tresty od tří let do 6,5 roku. Firmám navrhl peněžité tresty deset a pět milionů korun. Obhajoba vinu odmítla a žádala zproštění obžaloby. Krajský soud ve Zlíně jí ve středu dal za pravdu.

Stíhání bylo vedeno pro vývoj, výrobu a držení zakázaných bojových prostředků a porušení povinnosti v souvislosti s vydáním povolení a licence pro zahraniční obchod s vojenským materiálem.

Obžalobě čelil předseda představenstva Real Trade Praha a jednatel Excalibur Army Petr Kratochvíl, dřívější prokuristka Real Trade Praha Ivana Linhartová, bývalý místopředseda představenstva Real Trade Praha Vít Paulíček, hlavní zbrojíř Excalibur Army Roman Štika a bývalý skladník Excalibur Army ve Vrběticích, nyní starosta obce Bohuslavice nad Vláří František Machuča.

Soud: Materiál není zakázaný

Firmy podle předsedy soudu Jiřího Dufka neskladovaly miny jako takové, ale jen těla min. Materiál tak nelze považovat za zakázaný. Zakázaný je iniciátor této výbušniny, tělo miny je neutrální. Dovozem pouze těl min tak nebyl podle soudu spáchán trestný čin.

Podle obžaloby Real Trade Praha, tedy obchodní agentura propojená se zbrojařskou firmou Excalibur Army, koupila od dceřiné maďarské společnosti firmy Excalibur Army na začátku roku 2012 vojenský materiál včetně 269 min typu MON-100 a 232 min typu MON-200. Podle Foltýna jde o protipěchotní miny zakázané právními normami ČR i mezinárodněprávními normami navazujícími na Ottawskou konvenci.

Podle zmocněnce Excalibur Army Andreje Čírtka ale Ottawská úmluva nezakazuje protipěchotní miny, ale miny, které explodují přítomností, blízkostí nebo kontaktem osoby. Za zakázané je podle něj nepovažuje ani maďarský stát.

Zbrojař Jaroslav Strnad dříve u soudu odmítl, že by jeho firma Excalibur Army dovezla do skladu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku zakázaný materiál. Firma podle něj s Maďarskem obchoduje dlouhodobě, o uvedené miny podle něj firmě nešlo, koupila je v balíku s dalším materiálem.

Při explozi zahynuli dva lidé

V areálu ve Vrběticích na Zlínsku předloni v říjnu a listopadu vybuchly dva sklady s municí. Při první explozi zahynuli dva lidé. Oba vybuchlé sklady si ale pronajímala jiná společnost, ostravská firma Imex Group. Kauza skladování údajně zakázaných výbušnin s explozemi ve Vrběticích nesouvisí, miny byly nalezeny při kontrole až v prosinci roku 2014.

tredan ( 27. července 2016 16:10 )

Tak kde to ještě může beztrestně bouchat?

kukuku ( 27. července 2016 13:33 )

A ty tomu věříš, že příčinu výbuchu někdo hledá/najde a že bude souzena ?

bre-burda ( 27. července 2016 13:25 )

 Pan redaktor je demagog. Tento soud nesoudil původce či příčiny výbuchu ale jen žalobu na skladování zakázaných výbušnin, což není pravda. Příčina výbuchu ještě není vyšetřena a tedy také není souzena. Čtěte než se naprdnete!

gabreta ( 27. července 2016 13:21 )

Nepovolená munice, dnes už jen skladování "údajně" zakázaných výbušnin! Kdo měl představu, že bude někdo potrestán, tak byl hodně naivní. Vždyť všichni zbrojaři jsou kamarádi chemika Mirka Kalouska a ti jsou chráněni!!

kukuku ( 27. července 2016 13:07 )

Očekávaný závěr. Prázdné kecy z Prahy, 3,5 tisíce jako směšné odškodnění obyvatelům Vrbětic. Chudák, který koupil les za desítky milionů, ho teď může využít tak maximálně k výběru stromu, na kterém se pověsí. Zvolit místo Prahou protěžované senátorky za ČSSD Gajdůškové na protest senátorem expředsedu JZD Slušovice - to bylo asi tak všechno, co mohli místní Praze vzkázat.

Zobrazit celou diskusi
Další videa