Čeští diplomaté na Blízkém východě: Před útoky je ochrání tuzemské komando

Autor: mb - 
6. července 2016
08:50

Elitní policisté z Útvaru rychlého nasazení budou nadále sloužit v Libanonu, kde chrání diplomatickou misi ČR. Na místě působí od září loňského roku a na prodloužení mise se dohodlo ministerstvo zahraničních věcí spolu s ministerstvem vnitra. Daňové poplatníky nasazení českých policistů vyjde na 3 miliony korun.

„Nemůžeme si dovolit nic nedělat, to bychom byli zločinci. Opatření jsou v souladu se zahraničně politickými a bezpečnostními zájmy České republiky,“ prozradil deníku Právo ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (59).

V Bejrútu, hlavním městě Libanonu, dle Zaorálka panuje zhoršená bezpečnostní situace. Ostatně – stačí si vzpomenout na případ pětice Čechů, kteří byli loni v Libanonu uneseni a na svobodu se dostali až letos v únoru.

Libanon byl naštěstí uchráněn vlivu Islámského státu na rozdíl od sousední Sýrie, ale s občanskou válkou má trpké zkušenosti z 80. let minulého století.

Útvar rychlého nasazení (URNA) je speciální jednotka policie, která je využívána při zatýkání zvlášť nebezpečných pachatelů v boji proti teroristům apod.

Kromě Bejrútu působí elitní policisté také v syrském Damašku, kde chrání české diplomaty.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud