Středomoří „došlo“. Na last minute letos nejlevněji už jen do Egypta a Turecka

Autor: Michaela Bezvodová - 
4. července 2016
05:40

Do Španělska nebo Bulharska se na last minute lidé už nejspíš nedostanou nebo hodně zaplatí. Díky tomu je ale zájezd na poslední chvíli vůbec nejlevnější do Egypta nebo Turecka. Částečně se tak potvrdila prognóza Asociace cestovních kanceláří, která předpovídala, že nebude z čeho vybírat. I podle cestovních kanceláří lidé po osvědčených místech sáhli včas a východní destinace tak dál ztrácí na oblibě.

„Dno cen zájezdů bylo pro odjezdy, které se týkaly červnových termínů, v červenci a srpnu už ceny budou vyšší, klesat nebudou,“ řekl pro Blesk.cz Stanislav Zíma z EximTours. Podle něj je prodanost zájezdů do Španělska letos mnohem vyšší v porovnání s ostatními destinacemi. Klíčem pro dobrý „úlovek“ zájezdu na poslední chvíli je vysledovat jejich cenu a zaplatit jej včas. Podle Zímy se tak letos lidé, kteří chtěli do Itálie, budou muset spokojit třeba s Krétou. 

„Člověk, který odložil dovolenou a nevybral si během minulých měsíců a chce příští týden odjet, tak už musí vycházet z toho, co je na trhu, a dělat kompromisy,“ upřesnil Zíma. Podle něj se dá stále do Španělska nebo Bulharka odjet, ale v nabídce jsou už jen jednotlivé pokoje, a ne celé balíčky.

Levnější Turecko a Egypt neláká

Severoafrické a východní státy, jako Turecko či Řecko jsou v hledáčku dovolenkářů stále méně. Podle informací Blesk.cz klesly ceny oproti loňskému roku pro Egypt až o 50 procent, pro Turecko o 30 procent. Zíma dodal, že ceny zájezdů jsou otázkou nabídky všech cestovek, a to včetně zahraničních zemí. Pokud někdo nabízí dovolenou často i pod skutečnou cenou, musí na to reagovat všechny cestovní kanceláře.

V případě Řecka je situace rozpolcená. Jak uvedl pro Blesk.cz Petr Šatný z cestovní kanceláře Alexadria, zájem je především o místa, kterým se vyhnula migrační vlna, jako Korfu či Zakynthos. Jejich ceny proto možná ještě porostou. Jan Bezděk z Fischer Group Blesk.cz informoval, že jsou k dostání zájezdy třeba na Kos momentálně o něco levnější než vloni.  

Simona Fischerová z eTravel varuje, že vzhledem ke zvýšené poptávce o ověřené destinace, je nejvyšší čas koupit dovolenou na červenec.

Když hrají Češi, na dovolenou se nejede

„Na ceny zájezdů měla kromě obecně známých faktorů navíc vliv i účast českých fotbalistů na Euro. Máme dlouhodobě vysledované, že pokud se čeští fotbalisté účastní ME nebo MS, zájem českých rodin cestovat v tuto dobu na dovolenou, je vždy o něco nižší. Část fanoušků chce zkrátka šampionát sledovat v klidu z domova a na dovolenou raději vyrazí až po jeho konci nebo alespoň po vypadnutí českého týmu,“ dodal Šatný. 

Šatný navíc upřesnil, že cena zájezdů je velmi závislá na celkové světové či evropské poptávce po dané destinaci a nejen na zájmu českých turistů. Zvýšenou poptávku o tyto země projevují totiž také turisté z Německa, Anglie, Ruska, Polska a mnoha dalších zemí, kterých je výrazně víc než Čechů. „Ne, že by tedy v létě nebylo vůbec co prodávat, ale výběr, zvláště u některých zemí, bude pravděpodobně omezenější a ceny mohou být o něco vyšší,“ zakončil Šatný.  

prycsnima ( 4. července 2016 08:25 )

 My trávíme dovolenou na Vysočině u původního obyvatelstva ,zde není ještě zamořeno ,,Importem".

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud