Generál Pavel: Rusové zřejmě nezaútočí, problémem jsou spíš terorismus a migrace

Autor: bud, ČTK - 
20. 6. 2016
13:13

Rozsáhlá ruská agrese není na pořadu dne, nelze ale vyloučit, že Rusko použije v Pobaltí podobný scénář jako na Krymu nebo na východě Ukrajiny. V Praze to řekl šéf Vojenského výboru NATO Petr Pavel. Aliance podle něj neuvažuje o tom, že by do Pobaltí nebo obecně na svou východní hranici přesunula nějaké významné vojenské síly.

Generál Petr Pavel zdůraznil, že to neodpovídá stále platné dohodě s Ruskem, ale ani aliančním principům. „Aliance zdůrazňuje, že opatření, která přijímá, budou adekvátní situaci a budou vždy mít obranný charakter,“ řekl.

„Není cílem aliance vytvořit na východě vojenskou hráz proti rozsáhlé ruské agresi, protože taková agrese není na pořadu dne a veškerá zpravodajská hodnocení nic takového nenaznačují,“ dodal. Na druhou stranu ale podle něj nelze vyloučit, že by Ruská federace mohla k destabilizaci některých pobaltských zemí použít scénář podobný z Krymu nebo východní Ukrajiny.

Hybridní hrozba je aktuální

„Tady se bavíme spíše o tom, co my nazýváme hybridní hrozbou,“ dodal. Pro odstrašení takové případné aktivity je zamýšleno rozmístění čtyř mnohonárodních praporů, které mají zamířit do pobaltských zemí a Polska. Ty mají být podle Pavla spíše politickým než vojenským odstrašením.

Petr Pavel: Rozsáhlá ruská agrese není na pořadu dne.Petr Pavel: Rozsáhlá ruská agrese není na pořadu dne. | 

Migranti jsou problém

Další hrozbou podle něj jsou extremismus, terorismus a slabé a nestabilní státy na jih od hranic aliance, se kterými je spojena migrační vlna. „Nejlepším způsobem, jak řešit problémy jihu, nejsou vojenská intervence a vojenské řešení, ale je to komplexní řešení, které obsáhne jak vojenské a vnitřně bezpečnostní, tak ekonomické a další oblasti,“ poznamenal Pavel. K tomu podle něj bude zapotřebí intenzivní spolupráce mezi NATO a Evropskou unií.

Vývoj bezpečnostní situace na východě Ukrajiny je podle generála spíše negativní a počet porušení dohody o zastavení palby roste. Řešením je podle něj vytváření většího tlaku na obě strany konfliktu k mírovému řešení a intenzivní politická a diplomatická aktivita k naplnění dohod z Minsku. Vojenskou intervenci vyloučil. Zároveň řekl, že NATO bude pokračovat v podpoře Ukrajiny formou dodávky nesmrtícího vojenského materiálu, výcvikem ozbrojených sil a finanční podporou.

Doporučujeme
tomik007 ( 22. června 2016 16:15 )

Ten uz si urcite pripravuje burku.

balika ( 21. června 2016 07:18 )

To jste si spletla s "vyvážením demokracie" ušáků, Majdany a Arabskými jary.

salamander ( 21. června 2016 07:06 )

Plesnivá "zelenina" - tak to dopadne, když se někdo z funkce zblázní. A "zelenina" Pavel je učebnicovým příkladem totálního bezmozku. Tem mu zplesnivěl.

santikxauz ( 21. června 2016 03:42 )

Nebýt USA,tak migrace neexistuje.

balin ( 21. června 2016 01:01 )

čo je to vlastne "nesmrtiaca vojenská technika" - gumipušky? vankúšová/polštářová vojna? náčiňovů hadrů po ušách?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa