Středa 12. května 2021
Svátek slaví Pankrác, zítra Servác
Polojasno 28°C

„Pan učitel měl se mnou sex,“ lžou žáci. Kyberšikanu zažil každý pátý kantor

Autor: ČTK, Marcel Mihalik - 
14. června 2016
18:12

Každý pátý učitel se stal obětí kybernetického útoku, nejčastěji na sociálních sítích, ale také prostřednictvím mobilního telefonu, e-mailu, veřejného chatu a internetových stránek. Žáci se nezřídka uchylují k pomluvám sexuálního rázu – tvrdí, že s nimi měl kantor sex, i když to není pravda. Zjistil to aktuální výzkum, kterého se zúčastnilo více než 5000 učitelů základních a středních škol z celé republiky. Jeho výsledky byly zveřejněny na úterní tiskové konferenci.

„Většinou obvinění ze sexu není pravda a dětem jde jen o poškození pověsti učitele ze msty, řekl Aha! Kamil Kopecký, který je odborníkem na prevenci kyberšikany. Ten se podílel na výzkumu při Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, z něhož vyplynulo, že útoky se odehrávaly na sociálních sítích (Facebook, Lidé.cz, Spolužáci.cz atp.), ale také prostřednictvím mobilu či e-mailu. Průzkumu se účastnilo 5136 kantorů, z nichž bylo 78 % žen.

Více než šest procent respondentů se stalo terčem kybernetického útoku v posledních 12 měsících, dalších asi 15 procent již dříve. „Mezi nejčastější formy incidentů patřily verbální útoky realizované prostřednictvím mobilního telefonu či internetu a obtěžování prostřednictvím prozvánění. Výzkum zachytil také vyhrožování učiteli či jeho zastrašování, případně šíření ponižující či zesměšňující fotografie,“ popsal Kopecký.

Útočníkům pomáhají i rodiče

Nejčastější jsou krátkodobé útoky, které trvaly maximálně týden a dále nepokračovaly. Dlouhodobé útoky byly spíše výjimečné. Každou agresi není možné považovat za kyberšikanu. „Ta probíhá opakovaně, delší dobu, je intenzivní a má na oběť prokazatelný dopad. Na základě výzkumu lze prohlásit, že skutečnou kyberšikanu v posledních 12 měsících zažilo 3,52 procenta učitelů, tedy 181 z 5136 respondentů,“ uvedl Kopecký.

Ve dvou pětinách případů byli pachateli žáci, v osmi procentech rodiče některého z žáků. U čtvrtiny útoků se pachatele nepodařilo vypátrat. Řada pedagogů útoky tají. Přibližně ve třetině případů o tom věděli jejich kolegové. Pouze 15 procent učitelů si myslí, že o tom vědělo vedení školy.

Napadení učitelé se útokům nejčastěji brání tím, že se snaží odstranit závadný obsah z internetu nebo ho zablokovat. Někteří si o incidentech pořizují záznamy. Asi 15 procent učitelů situaci ignorovalo – buď ji nepovažovali za závažnou, nebo předpokládali, že problém sám odezní.

Oči otevřel až tragický případ

Autoři výzkumu reagovali na debaty o šikaně a kyberšikaně vůči učitelům, které se rozvířily především v souvislosti s případem šikanované učitelky pražské průmyslové školy na Třebešíně. „Není to tak vážné, jak to na první pohled vypadá. To, co se zveřejňuje, jsou extrémní případy,“ dodal Kopecký.

Ministerstvo školství výsledky výzkumu využije při přípravě dalších doporučení v prevenci šikany, řekl Vladimír Sklenář z oddělení prevence. Úředníci budou také čerpat ze zjištění České školní inspekce, která by měla být zpracována na přelomu června a července.

salamander ( 15. června 2016 07:22 )

Otázkou nezodpovědnou také je, kolik ředitelů škol o šikaně svých podřízených ví, dokonce ji i podporuje, aby se zbavili "nepohodlného" učitele. I takový případ je známý z jedné (dnes již konečně zkrachovalé) soukromé školy. Šikana jako taková prováděná tou, či jinou formou by měla být trestným činem a učitel, který je takto napadán, by měl podat trestní oznámení a to se musí dotáhnout se všemi důsledky až do samotného konce - i za cenu vyloučení žáka ze školy. Virtuální připojování, připojování z cizích počítačů...to vše nahrává takovým gaunerům. Policie dnes ani nemá prostředky, jak dotyčného obvinit - klidně a drze tvrdí, že on za počítačem nebyl. Jsou to smradi, kteří si začínají diktovat namísto toho, aby znali především své povinnosti.

Zobrazit celou diskusi
Další videa