Zvířecí záchranka si na sebe ušila bič. Chtěla peníze, teď jí hrozí konec

Autor: tmp - 
11. 6. 2016
07:00

Zvířecí záchrance hrozí po šesti letech konec, nemá peníze na další působení. Přitom právě v tomto ročním období má nejvíce práce. Lidé volají skoro každých deset minut, nejčastěji kvůli mláďatům ptáků. Záchrance hrozí ukončení činnosti paradoxně kvůli tomu, že zveřejnila výzvu o pomoc s koupí záchranného vozu. Tím, že se o ní více ví, využívá jejích služeb daleko více lidí, což ale stojí peníze.

Ve středu brzy ráno zazvonil pohotovostní telefon Pražské zvířecí záchranky s číslem 774 155 185. Paní Jaroslava z Prahy 4 našla holátko pěvce na svém balkonu. Věděla sice, že na střechu zalétávají sýkory a že tam mají pravděpodobně hnízdo, dostat se k němu ale nebylo možné. „Navíc ani nebylo jisté, zda ptáče vypadlo právě odtud. S ochránci přírody se tak domluvila, že ptáče odvezou zásahovým vozem do záchranné stanice,“ řekl šéf záchranky David Zítek.  

Ani ne půl hodiny po tomto telefonátu zavolal pan Ondřej, tentokrát z Mníšku pod Brdy. Na zahradě poskakovalo ptáče sojky. Odborník zjistil, že se jedná o zcela opeřené ptáče, okolo kterého poletují rodiče. Pána tedy ujistil, že se jedná o přirozený proces dospívání ptáků, kterým si musí každý z nich projít. Ptáče totiž před prvním dokonalým vzletem musí složit jakousi zkoušku z dospělosti, kdy musí přežít mimo hnízdo na zemi. To vše samozřejmě za dozoru rodičů. Tento případ se tedy obešel bez nutnosti výjezdu. Podobných případů teď řeší záchranáři desítky.

V poslední době záchranáři vyjíždějí nejčastěji k ptačím mláďatům.V poslední době záchranáři vyjíždějí nejčastěji k ptačím mláďatům. | 

Jde i o smutné příběhy

Počet výjezdů se navíc zvyšuje. Zvířecí záchranka totiž spustila kampaň, ve které prosí o prostředky na nový zásahový vůz, tím pádem se o její existenci více lidí dozvědělo. „S finančními problémy se potýkáme od roku 2010. Dokázali jsme však přežívat v důsledku toho, že jsme ‚osekali‘ rozpočet na minimum. Problém nastal až s automobilem, který se pořád častěji ocital v servisu. Tím se rozpočet opět navýšil o velké částky za opravy,“ vysvětlil pro Blesk.cz David Zítek. Právě proto shání celkem 320 tisíc na nový vůz. Zatím se podařilo vybrat něco málo přes 70 tisíc.

Pražská zvířecí záchranka pomáhá už 6 let. „Vyjíždíme ke všem volně žijícím, tedy divokým, zvířatům. Péči o domácí zvířata, jako jsou kočky či psi, mají na starosti útulky. Naše služba je zdarma, ale jakýkoli příspěvek nás samozřejmě potěší a pomůže nám,“ řekl Zítek. Pro něj bývají nejdramatičtější zásahy během odchytu labutí nebo srn. Občas je ale jeho práce těžká na psychiku.

„Stane se, že nemůžete zvířeti pomoct a vidíte, jak trpí. Autem poražená srna, nebo její umírající mládě. To nejsou dvakrát příjemné zážitky. V těchto chvílích je nutné udržet si profesionalitu a nepouštět do toho city. Jinak by tuto práci dělat nešlo,“ uzavírá Zítek.

Potřebujete pomoc ochránců zvířat? Volejte 24 hodin denně na linku 774 155 185. A pomoci ochráncům zvířat můžete tady.Doporučujeme
auslak ( 12. června 2016 12:59 )

Všichni by pomáhali , ale jenom za peníze. Z lásky ke zvířatům už to není to pravé ořechové. Jedna nadace vedle druhé jsou jenom na hrabání peněz.

ov21 ( 11. června 2016 20:03 )

protoze se medialne zviditelnili, tak jim tam zacalo cpat zviratka mnohem vic lidi, dokud o nich nikdo nevedel, meli vetsi klid.

1946 ( 11. června 2016 11:49 )

Za ohňostroje a jiné blbosti se vyhazují velké peníze a na auto jim magistrát nepřidá.

ov21 ( 11. června 2016 10:36 )

druh ohrozeny upecenim tady bohuzel autori po sobe clanky nectou, pak se tu holt vyskytnou takovehle perly

majojo ( 11. června 2016 08:20 )

 Mládě selátka? Co je to prosím za ohrožený druh?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa