HateFree zóny se vandalů nezalekly. Diakonii podpoří i divadelní soubor

Autor: sou - 
9. června 2016
22:00

Neznámí vandalové napadli na konci dubna hned několik míst v Praze, která spadají do projektu HateFree Zone. Nacistické symboly a nenávistné nápisy se tehdy objevily i na pražské Diakonii Českobratrské církve evangelické, která pomáhá lidem v nouzi. Ta se teď dočká sama pomoci. V neděli odehrají v Divadle v Dlouhé adaptaci románu, který přinesl světu pojem „Velký bratr“, bez nároku na honorář. Peníze ze vstupného poputují na aktivity organizace.

„Útok na organizaci, která chce být bezpečným místem pro všechny, nebereme na lehkou váhu. Je to útok na bezpečí a svobodu. Vzrůstá podpora extremismu a populismu, přibývají nenávistné projevy na sociálních sítích a roste vliv internetu, kde můžete najít jakoukoli ‚pravdu‘,“ uvedla pro HateFree Michaela Stachová z Diakonie Českobratrské církve evangelické. 

Organizace se zaměřuje na pomoc lidem v nouzi. Podpořit se jí rozhodlo i Divadlo D21, kterému poskytlo prostory Divadlo v Dlouhé. Jeho herci tam bez nároku na honorář odehrají adaptaci legendárního románu 1984, který přinesl světu pojem „Velký bratr“. Hlavní hrdina Winston Smith ví, jaké to je žít bez soukromí a svobodné volby. Ale co kdyby šlo aspoň na malou chvíli uniknout od všudypřítomné kontroly? A co když existuje naděje vymanit se navždy?

Po útocích míst zapojených do projektu přibylo 

Při dubnových vandalských útocích se na výlohách míst zapojených do programu HateFree Zone objevily kromě poškození barvou i neonacistické symboly a nápis „smrt HateFree“. Jeden z napadených obchodů dokonce ohlásil, že z programu odejde.

„Neodešli, se zónami jsme stále v kontaktu, i co se týče trestního oznámení a vyšetřování. Napsali to v nějakém prvotním šoku, a potom si to rozmysleli,“ uvedl pro Blesk.cz koordinátor projektu HateFree Lukáš Houdek.

Podle něj měl útok majitele míst zastrašit. Místo strachu a vystupování se ale do projektu začalo zapojovat více míst po celé České republice. „Momentálně budeme otevírat už 200. pobočku a další jsou v čekací lhůtě. Od útoku se nám jich přihlásilo zhruba 70, takže měl spíše ten efekt, že se k nám chtějí lidé připojit,“ míní Houdek. 

Podpůrných akcí po útocích proběhlo už více. HateFree se například ozval poskytovatel kurzů sebeobrany a nabídl napadeným tyto kurzy zdarma, aby se cítili bezpečně. Solidaritu vyjádřilo i Národní divadlo, které na své piazzettě uspořádalo happening, na kterém vystoupily baletní, operní a herecké soubory. Do čištění výloh se pak zapojila i například pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

marti33 ( 9. června 2016 22:45 )

V Německu Diakonie tvrdě afrikanizují svoje okolí a nic je nezajímá. A to není dobře. nejsou to dobří sousedi.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud