Pondělí 23. května 2022
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno 23°C

Sára (15) a Ester (20) mají nové plíce. Zákrok jim zachránil a zkvalitnil život

Autor: Iva Dvořáková - 
7. června 2016
16:45

Jsou mladé, život před sebou, ale přesto už si dost prožily. Dvě mladé dívky, Sára (15) a Ester (20), v nedávné době prodělaly transplantaci plic. 

Obě jsou v péči profesora MUDr. Roberta Lischkeho, šéfa transplantačního týmu FN Motol. Podle něj se počet pacientů, kteří v motolské nemocnici prodělali transplantaci plic, v posledních letech rapidně zvyšuje. „Od roku 2014 provedeme více než 30 těchto zákroků ročně. Tím zvýšíme pacientům šanci na prodloužení a zkvalitnění života,“ uvedl profesor Lischke.

Sára Galeková ze Zdic

Drobná křehká žákyně základní školy je dva měsíce po transplantaci plic. Od narození trpěla cystickou fibrózou, což je vážná nemoc, která postihuje převážně dýchací a trávicí soustavu. „Před nedávnem se mi velmi zhoršily plicní funkce a fungovala jsem pouze na kyslíku. Nemohla jsem chodit ani do školy,“ vypráví Sára.

Lékaři rozhodli, že jediným řešením je transplantace plic. Na čekací listině byla dívka půl roku a pak se nalezl vhodný dárce. Operace se podařila. „Sice budu muset kvůli své nemoci opakovat devátou třídu, ale konečně mohu trochu sportovat a moc se těším, že letos pojedeme s rodinou konečně k moři,“ svěřuje se Sára.  

Ester Lammelová z Prahy

Ester na své nové plíce čekala rok a půl. Její zdravotní potíže byly podobné těm Sářiným. Také od malička trpěla cystickou fibrózou, v patnácti letech dostala zápal plic a její obtíže se výrazně zhoršily. Musela ve dne i v noci dýchat pomocí kyslíkové bombičky, brát léky a být stále pod kontrolou lékařů.

„Když jsem byla zařazena na čekací listinu, ulevilo se mi. Zákroku jsem se nebála, naopak. Věřila jsem lékařům a těšila se, že se mi uleví,“ říká Ester. A to se také stalo. Po operaci, která trvala 8 hodin, trpělivě rehabilitovala a podstupovala dechové terapie. Nyní je jí výrazně líp. Musela sice přerušit studium na vysoké škole, ale plánuje školu dokončit. Velkou oporu má ve své rodině a příteli. 

Komu se plíce transplantují?

Těm pacientům, kteří se nachází v konečném stadiu závažných plicních onemocnění a všechny jiné léčebné možnosti jsou už vyčerpány. Tito pacienti jsou závislí na kyslíku a kvalita jejich života extrémně klesá. Utrpení těchto nemocných považují lékaři za jedno z největších. Bez transplantace by přežili maximálně tak rok a půl. 

Zajímavá fakta:

  • Jednostranná transplantace plic byla ve světě poprvé provedena v roce 1983
  • O tři roky později byla provedena úspěšná oboustranná transplantace.
  • Ročně podstoupí tento zákrok asi čtyři tisíce pacientů na světě.
  • FN Motol je jediným pracovištěm u nás, kde se tento složitý zákrok provádí od roku 1997. Jako první ji provedl tým pod vedením profesora Pavla Pafka.
  • Ročně v Motole provedou více než 30 transplantací plic a počet stále stoupá. Letos se předpokládá, že počet transplantací dosáhne hranice 50 odoperovaných pacientů. Celkově tu provedli už 300 plicních transplantací.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa