Americký konvoj je ve Vyškově. A Sobotka slíbil peníze pro armádu

Autor: tmp/čtk - 
28. 5. 2016
18:51

Konvoj amerických vojáků v sobotu se čtyřhodinovým zpožděním dorazil po přenocování v Praze do kasáren ve Vyškově. U silnice ve Vyškově je čekalo pár rodičů s dětmi, ale také asi deset odpůrců ze strany Národní demokracie. Jeden z nich chtěl konvoj zastavit tím, že se postavil před vojenské auto. Policie ho ale rychle vyvedla. Odpoledne vojáky přivítal premiér Bohuslav Sobotka, podle kterého vzrostl význam členství České republiky v NATO.

Konvoj do Česka dorazil v pátek. Noc na sobotu strávili vojáci v ruzyňských kasárnách. Od rána se přesouvali do Vyškova a menší část do Přáslavic v Olomouckém kraji. „V neděli mají na programu výcvik na trenažérech v centru simulačních technologií. Mohou si vyzkoušet trenažér bojových vozidel české armády, ať už je to Pandur, bojové vozidlo pěchoty, tank T72 nebo Tatra 810,“ uvedla mluvčí vyškovského vojenského areálu Monika Nováková. Cvičení se účastní i čeští vojáci.

„Na trenažérech budou nasimulovány různé způsoby terénu i klimatických podmínek. V rámci programu je naplánovaná i bohoslužba ve spolupráci českých a amerických kaplanů a pak ukázka techniky veřejnosti,“ řekla a dodala, že Američané si po celý pobyt připravují vlastní stravu v polní kuchyni, kterou mají postavenou v kasárnách. V pondělí se přesunou z Moravy na vojenské cvičení do Pobaltí.

Do Vyškova přijel vojáky pozdravit premiér Sobotka, který zdůraznil, že je potřeba prohloubit spolupráci spojenců. „Je nutné si uvědomit, že se zhoršila bezpečnostní situace ve světě. Máme konflikty v blízkosti Evropské unie, ať už je to zamrzlý konflikt na Ukrajině, válka v Sýrii, střety v Libyi nebo nebezpečí terorismu,“ řekl novinářům Sobotka.

Výdaje na obranu se budou zvyšovat

Podle premiéra je dobře, že Američané jedou na cvičení přes Českou republiku a že se to využije k nedělnímu společnému cvičení. „Že projíždějí přes nás, to je symbol solidarity. Máme tady spojence, se kterými můžeme počítat. Na bezpečnostní rizika nejsme sami a je vidět, že bylo správné rozhodnutí, že se Česká republika integrovala do Evropské unie a do Severoatlantické aliance,“ řekl Sobotka.

Podle premiéra je pro vládu posilování bezpečnosti jednou z priorit. „S koaličními partnery jsme se dohodli, že po letech prudce klesajících výdajů na obranu budeme postupně navyšovat rozpočet armády na 1,4 procenta HDP do roku 2020. Musíme poskytnout potřebné finanční zdroje pro modernizaci vojenské techniky i zajištění kvalitního vojenského personálu,“ dodal předseda vlády.

Odpůrců bylo asi deset

Loni Českem projížděly dva podobné konvoje americké armády. Velkou pozornost vzbudil především první z nich. Ozvalo se mnoho kritických hlasů, nakonec ale vojáky vítaly tisíce příznivců. V pátek se příjezd vojáků obešel bez velké pozornosti veřejnosti. Na trase konvoj sledovali jednotlivci nebo menší skupinky lidí. A podobně i v sobotu ve Vyškově přihlížela jen hrstka lidí. Pár dětí a dospělých lidí, kteří se přišli podívat, doplnila desítka odpůrců, která mávala na Američany různými transparenty, například s nápisem „I have a dream to destroy The United States“ (Mám sen zničit Spojené státy).

Američtí vojáci přijeli do České republiky v pátek z bavorské základny ve Vilsecku. Celkem má konvoj projíždějící Českou republikou na cvičení do Pobaltí asi 420 vojáků a 225 kusů vojenské techniky. V pátek v Praze vojáky v areálu kasáren pozdravili ministr obrany Martin Stropnický (ANO), americký velvyslanec v ČR Andrew Schapiro a náčelník Generálního štábu Josef Bečvář.

Stropnický prohlásil, že průjezd konvoje je významný jak politicky, tak z hlediska spolupráce armád členských zemí NATO. „V Evropě jsme si zvykli, že mír je automatismus a že je takříkajíc zadarmo. Bohužel, bezpečnostní situace se změnila,“ uvedl ministr.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

flesch2z ( 29. května 2016 14:20 )

Jsou to okupanti, jinak bychom neplatili. SOBOTKA JE VLASTIZRÁDCE!! Totéž platí pro BUREŠE A ZEMANA!! Kdyby byl Zeman vlastenec, tak už loni v létě by rozpustil vládu a vyhlásil by referendum o Czexit.

hejhej ( 29. května 2016 08:46 )

Američané začínají okupoat Evropu. Nestačí, že vyvolávají války v afrických zemích. Chtějí ovládnout celý svět a vyprovokovat Rusy, aby byla třetí světová válka.

zdenek43 ( 29. května 2016 01:19 )

Kauza Gripen soudruh-pritel CSSD Jan Kavan měl zvláštní roli v tzv. kauze Gripen kolem zakázek britské zbrojovky BAE Systems. Kavana do kauzy Gripen vtáhla švédská televize SvT. Exministr jim v rozhovoru natočeném skrytou kamerou řekl, že při obchodu s bojovými letadly typu Saab JAS-39 Gripen dostala úplatky řada vysokých českých politiků. Na otázku, kolik lidí v parlamentu bylo uplaceno, doslova použil anglické slovo dozens, tedy "tucty"......... 14.12.2001.....Pondelkové rozhodnutie českej vlády o nákupe 24 viacúčelových stíhačiek Gripen britsko-švédskeho konzorcia BAE Systems/Saab vyvoláva na českej scéne rozporné reakcie. Lietadlá budú stáť 50 mld. Kč a ďalších 15 mld. pohltia úroky. Ani kabinet Miloša Zemana nebol pri rozhodovaní jednotný -- Poslanec ČSSD Petr Šulák, zlými jazyky nazývaný „Zemanův poskok", svým návrhem zajistil zkrácení projednávání zákona na 30 dnů. Vstříc vládě tehdy vyšli jak poslanci KDU-ČSL či KSČM, tak i někteří poslanci US. Korupci vyšetřují švédské úřady. Firmy Saab a BAe měly na úplatcích rozdat až tři miliardy korun. ČR prodej zrušila a letadla později pronajala. červen 2004 - vláda Spidli se rozhodla pro pronájem 14 gripenů na deset let za 20 miliard korun.........

eda22 ( 29. května 2016 01:11 )

Národní demokracie, to je ten lidský odpad v čele s Bartošem, ne?

zdenek43 ( 29. května 2016 01:00 )

ale, zase nam soudruh-pritel z CSSD Bohuslav SOBOTKA LZE,rika POLOPRAVDU ........ ....Známý fakt: při vstupu do NATO jsme se zavázali, že budeme na obranu dávat dvě procenta HDP. Nyní je armádní rozpočet takřka poloviční, činí 1,08 procenta HDP. Dvě procenta jsme dali naposledy v roce 2005 (část z nich ale byla zřejmě rozkradena při podivných armádních zakázkách). Od té doby výdaje klesají..... Vláda Miloše Zemana (22.07.1998 - 12.07.2002) Vláda Vladimíra Špidly (15.07.2002 - 04.08.2004) --Mgr. Bohuslav Sobotka - ministr financí (od 30. 10. 2003 místopředseda vlády) (15. 7. 2002 - 4. 8. 2004) Vláda Stanislava Grosse (04.08.2004 - 25.04.2005) --Mgr. Bohuslav Sobotka - ministr financí (4. 8. 2004 - 25. 4. 2005) Vláda Jiřího Paroubka (25.04.2005 - 04.09.2006) --Mgr. Bohuslav Sobotka - 1. místopředseda vlády a ministr financí (25. 4. 2005 - 16. 8. 2006)

Zobrazit celou diskusi
Další videa