Sobota 20. července 2024
Svátek slaví Ilja, zítra Vítězslav
Oblačno 27°C

Cena, hygiena i program: Co je důležité při výběru dětského tábora?

 • Autor: ula - 
  29. 5. 2016
  06:20

  Prázdniny se blíží, možná právě teď přemýšlíte, že pošlete své potomky na tábor. Nabídka je pestrá a výběr obtížný. Jak vybrat ten správný tábor, aby se na něm vaše dítě cítilo dobře? Jak poznáte, že můžete důvěřovat organizátorům? Máme pro vás tipy, jak zajistit, abyste si nemuseli ratolest vyzvedávat po prvním dni pobytu na táboře.

 • 1.Názor dítěte nepodceňujte  Na tábor jede vaše dítě, ne vy, proto jej nechte spolurozhodovat, který tábor je pro něj nejlepší. S pocitem, že si tábor vybralo samo, se na něj bude více těšit. „Vyberte několik možností, zejména věnujte pozornost volbě typu ubytování, programu tábora. Nabídněte dítěti několik možností, které pokládáte za přijatelné, ale finální rozhodnutí nechte na něm,“ radí Aleš Sedláček, předseda České rady dětí a mládeže.

  Názor dítěte nepodceňujte. Názor dítěte nepodceňujte. | Děti bez hranic


 • 2.Sežeňte dítěti parťáka  Jestliže vaše dítě vyráží na letní tábor poprvé, může být poněkud ustrašené. Zjistěte, na jaký tábor jedou kamarádi vašeho dítěte či spolužáci ze školy. Dítě ocení, že bude na táboře s někým, koho zná. Má-li dítě staršího sourozence, popřípadě bratrance/sestřenici, pošlete je na tábor společně. Už jen to, že bude vědět, vedle koho se posadí ve vlaku, mu dodá pocit většího bezpečí.

  Sežeňte dítěti parťáka. Sežeňte dítěti parťáka. | Ondřej Šejtka,

 • 3.Je organizátor tábora důvěryhodný?  Nejlepší je účast na táboře organizace, kde je dítě zapojeno v celoroční činnosti. Dále je určitě důležité doporučení od známých na základě vlastních zkušeností – to jsou vždy nejlepší reference. „To se ale vždy nepodaří. Rozhodně neváhejte obětovat čas na zjištění referencí o organizátorovi tábora, táborových vedoucích i místu konání tábora. Důležitým znakem důvěryhodnosti je ochota pořadatele tyto informace včas poskytnout,“ říká Sedláček.

  Je organizátor tábora důvěryhodný? Je organizátor tábora důvěryhodný? | Duha Rysi, oddíl


 • 4.Co všechno zahrnuje cena tábora?  Nechte si vyložit, co všechno zahrnuje finální cena tábora. Zajímejte se, zda je cena stanovena tak, že děti ani rodiče již nebudou mít v souvislosti s táborem a jeho programem žádné další výdaje, zda kapesné, které dítěti dáte s sebou, využije jen pro svoji vlastní potřebu a ne za nejrůznější doplatky za program. Zeptejte se, zda jsou v ceně zahrnuty případné vstupy (na koupaliště, do památek, doprava při celodenních výletech nebo půjčení potřebného vybavení atd.). Důležitá je také informace, zda je součástí ceny tábora doprava tam i zpět, nebo zda si pro dítě budete muset přijet do místa konání. Je také dobré si zjistit, zda je v ceně zahrnuto úrazové pojištění a jaký je jeho rozsah.

  Co všechno zahrnuje cena tábora? Co všechno zahrnuje cena tábora? | Veronika Benešová


 • 5.Vyhovuje tábor hygienickým předpisům?  „Všechny tábory (dle vyhlášky zotavovací akce), které jsou organizovány pro 30 dětí, musí splňovat hygienickou vyhlášku Ministerstva zdravotnictví č. 106/2001. Tento předpis stanovuje přísné hygienické podmínky. Takový tábor musí být nahlášen na příslušné okresní hygienické stanici v místě konání tábora,“ popisuje Sedláček.  Zajímejte se o počet dětí na táboře. Jestliže je tábor totiž oficiálně připravován pro méně než 30 dětí, nebude pod kontrolou hygienické stanice.

  Vyhovuje tábor hygienickým předpisům? Vyhovuje tábor hygienickým předpisům? | Martin Přibyl, Blesk


 • 6.Jaké je zázemí tábora?  Každý tábor má jiné vybavení a poskytuje jiné zázemí. Zajímejte se, jaké jsou
  typy chatek, jestli mají stany pevnou podlážku, jak je řešeno umývání a umývání v teplé vodě, zda jsou toalety oddělené pro chlapce, dívky a vedoucí, jak je zařízena kuchyně a sklad potravin.  Ale nejedná se pouze o typ ubytování či kvalitu matrací. V případě, že chcete vyslat dítě na tábor, kde se bude učit cizímu jazyku, budou pro vás zajímavé typy učebnic a výukový plán, zatímco v případě, kdy se bude dítě učit programovat nebo stříhat videa na YouTube, vás bude zajímat technické zázemí. Někdo naopak upřednostní tábory ve stanech na zelené louce, kde při zachování požadovaných hygienických standardů bude komfort záměrně minimální.

  604866:gallery:true:true

 • 7.Mají vedoucí odpovídající kvalifikaci?  Zajímejte se o personální obsazení vedení. Kolik tam bude vedoucích a praktikantů (instruktorů), kdo bude zdravotník, zda a kým je řádně proškolen, kdo bude zodpovídat za přípravu jídla. „V žádném právním předpise není v současné době zakotvena povinnost pro hlavní vedoucí ani další pracovníky tábora absolvovat jakékoli školení, výjimkou je pouze zdravotník. Ale správný tábor má kvalifikované vedoucí, co absolvovali příslušné školení nebo mají dostatek zkušeností ze své dlouhodobé práce s dětmi,“ uvedl předseda České rady dětí a mládeže.

  Mají vedoucí odpovídající kvalifikaci? Mají vedoucí odpovídající kvalifikaci? | wattsenglish.cz • 8.Bude na táboře zdravotník?

  Na každém táboře by měl být po celou dobu přítomen zdravotník, který prošel příslušným školením, a má tedy oprávnění k výkonu funkce zdravotníka na dětských zotavovacích akcích. Zdravotník má po celou dobu tábora řadu povinností, například vede zdravotní deník, do kterého zapisuje informace o veškerých zdravotních komplikacích. Zodpovědný zdravotník má také kontakt na nejbližšího lékaře, který může pomoci při závažnějších komplikacích. Pokud zdravotník bere svoji funkci opravdu vážně, bude se vás ptát na léky, které vaše dítě pravidelně užívá, a také vám po skončení tábora poskytne kompletní informace o případných zdravotních problémech vašeho dítěte. Zeptejte se také na klíšťata – může to být důležité při případném onemocnění, které se může projevit až za delší dobu po návratu z tábora.

   

  Vaší povinností je před nástupem na tábor doručit pořadateli posudek zdravotní způsobilosti dítěte k účasti na zotavovací akci. Tento posudek vystavuje praktický lékař dítěte. Obvykle bývá zpoplatněn. Ceny se pohybují od 80 do 400 Kč, záleží na ceníku lékaře. Tento posudek má platnost 1 rok. Vyžádejte si jej po skončení tábora zpět, můžete ho použít i pro další tábory nebo školy v přírodě. Dále předáváte potvrzení o bezinfekčnosti dítěte, které musí být vyplněno v den odjezdu.

  Bude na táboře zdravotník? Bude na táboře zdravotník? | wattsenglish.cz

 • 9.Jaký je program tábora?  Co budou děti celou dobu tábora dělat, kam půjdou na výlet, jaká je pro ně připravená činnost v případě deště?  Chtějte znát denní režim, jako např. časové rozvržení činností, nástupy, programové bloky, stravování apod. Je podezřelé, když na táboře vládne příliš velká benevolence. Přejte si být seznámeni s táborovým řádem, tedy co je zakázáno na tábor vozit, zda a kdy jsou povoleny návštěvy, jestli budou děti chodit na noční hlídky.  Programem dobrého tábora se prolíná celotáborová hra, jejíž motivace většinou ovlivňuje celý tábor.

  Jaký je program tábora? Jaký je program tábora? | Radka Páleníková


 • 10.Bude na táboře zajištěno kvalitní stravování?  Strava 5x denně a zajištěný pitný režim jsou samozřejmostí každého dobrého tábora.  Jídelníček by měl být dostatečně pestrý a porce dost velké pro děti. Kdyby vaše dítě nemohlo jíst určité jídlo, třeba z důvodu alergie, upozorněte na tuto skutečnost ve zdravotní dokumentaci zdravotníka či osobně hlavního vedoucího. Zajímejte se o podíl dětí na přípravě jídel i další pomocné práce v kuchyni.

  Bude na táboře zajištěno kvalitní stravování? (ilustrační foto) Bude na táboře zajištěno kvalitní stravování? (ilustrační foto) | Martin Přibyl, Blesk

 • 11.Neusilujte příliš o osobní kontakt


  Je ověřeno, že odloučení bývá pro rodiče leckdy těžší než pro děti. Proto organizátoři táborů rodičům radí své stesky a strachy překonat a rozhodně se nesnažit o osobní kontakt s dítětem. Dítě má na táboře obvykle pravidelný režim a povinnosti, i když zábavné. Je to jednoduše úplně jiný život, než když je doma. Proto mu návštěva rodičů může spíše uškodit. Dítě se může cítit zbytečně kontrolováno, ostatní táborníci se mu dokonce mohou posmívat. Nebo naopak pohledem na rodiče pocítí stesk. Kdyby se cokoli dělo, dítěti se nesnesitelně stýskalo, hlavní vedoucí by se jistě ozval a situaci s rodiči řešil. Stejné je to i s mobilními telefony, většina táborů je dokonce zakazuje. Zvonění telefonů a pípání esemesek opět narušuje režim a chod tábora.

  Neusilujte příliš o osobní kontakt. Neusilujte příliš o osobní kontakt. | archiv táborů

zlymikes ( 29. května 2016 06:57 )

Program a zkušenosti vedoucích. Pokud najdete - třeba na webu "Borovice", že nějaký organizátor tábora hledá vedoucí, tak to asi nebude dobrý tábor. Ale zažil jsem i tábory, které sloužili vedoucím pro jejich zábavu a chlastačku téměř do rozednění a ke kionci tábora už s dětmi pracovali praktikanti. Vedoucí vyspávali.

Zobrazit celou diskusi