Šéf cestovky přiznal: Češi se bojí jezdit na dovolenou a „lasty“ nebudou

17. 5. 2016
11:10

Trh se zájezdy se letos v Česku kvůli dopadům uprchlické krize a obavám lidí z cest do některých zemí propadne o pětinu. Pokles vyplývá i z kapacit nasmlouvaných charterových letů na léto. „Letošní letní sezóna bude první, která bude bez „last minute“ zájezdů,“ uvedl v rozhovoru pro ČTK generální ředitel CK Exim Tours Ferid Nasr.

„Trh půjde dolů, můj odhad je minimálně o 20 procent meziročně,“ řekl šéf Exim Tours Ferid Nasr. Cestovní kancelář omezila na léto nabídku dovolených do Turecka, Tuniska, Egypta a části řeckých ostrovů o 50 procent. Řada evropských destinací jako je Španělsko, zejména Mallorka, Itálie a Bulharsko přitom hlásí už nyní až 80procentní vyprodanost hotelových kapacit na hlavní sezónu. Loni to bylo v tuto část roku 40 procent.

„Last minute“ zájezdy nebudou

„Sezóna bude letos bez last minute zájezdů. Ani zájezdy 'na poslední chvíli' do Turecka či Tuniska nebudou, protože jsme omezeni kapacitou,“ dodal Nasr. Češi přitom podle něj v letošním roce s koupí zájezdů vyčkávají právě až na léto.

Exim Tours letos výrazně navýšila nabídku leteckých zájezdů do Itálie a Španělska. Desetkrát se zvýšila nabídka zájezdů vlastní dopravou do Rakouska, Itálie, Maďarska a Slovenska. „Máme obrovský nárůst poptávky u zájezdů autem. Pro nás ani pro klienta to ale není satisfakce,“ dodal ředitel. Podle Nasra je u tohoto typu zájezdů přidaná hodnota CK a tím i marže minimální. Také u klientů, kteří často již nemají jinou možnost jak se dostat na dovolenou, je spokojenost s touto dovolenou nižší.

Co s velkým letadlem?

Letecká společnost Travel Service letos rozšíří flotilu o zapůjčený dálkový letoun Airbus A330 s kapacitou téměř 350 míst. Ten bude od října nasazen na lince do Dubaje. CK sice jednala s aerolinkami o možném využití tohoto letounu na jiných trasách, podle Nasra ale tuzemský trh není schopný takto velké letadlo, na linkách např. do Karibiku, uživit. Tuzemské cestovní kanceláře prodají ročně zájezdy v hodnotě zhruba 20 miliard Kč.

Uprchlická krize a nepokoje v oblíbených českých destinacích:1080p 720p 360p
Další videa