Najít práci se škraloupem v rejstříku? Skoro nemožné, říká neziskovka

Autor: sou - 
16. 5. 2016
18:14

Ze 13 tisíc každoročně propuštěných vězňů o práci stojí zhruba třetina. Jen 10 % z nich se ale podaří pracovní místo skutečně získat. Podle neziskové organizace Rubikon je hlavní problém v tom, že téměř dvě třetiny firem požadují čistý trestní rejstřík i u pozic, které nepožadují vysokou kvalifikaci. Nápomocný pro lidi „se škraloupem“ v trestním rejstříku se snaží být i úřad práce, který nabízí potencionálním zaměstnavatelům nejen spolupráci, ale i finanční podporu.

Podle statistik je průměrně každý rok propuštěno přes 13 tisíc vězňů, ze kterých chce zhruba 30 % pracovat. Z těchto 30 % má šanci získat práci zhruba jen 10 %. „U těch lidí, kteří opravdu chtějí a třeba se s námi i spojí a spolupracují s námi, tak my je pak můžeme doporučit zaměstnavatelům, se kterými spolupracujeme, se to daří, ale u lidí, kteří nedostanou pomocnou ruku se to často ani nezvládne i přesto, že byl motivovaný,“ uvedla pro Blesk.cz ředitelka PR neziskové organizace Rubikon, která se zaměřuje na pomoc lidem s kriminální minulostí při získání pracovního místa, Anita Beganyová.

Až dvě třetiny firem vyžadují čistý trestní rejstřík 

Překážkou při hledání práce ale často bývá požadavek firem na čistý trestní rejstřík. Podle výzkumu společnosti LMC z loňského roku ho požadují více než dvě třetiny firem. „U některých pozic to ukládá sám zákon, jako je veřejná služba, zdravotníci a podobně. Problém je ale v tom, že zaměstnavatelé ho vyžadují paušálně například i u pozic, které nepožadují vysokou kvalifikaci,“ ředitelka PR pracovní agentury Rubikon, která se zaměřuje na pomoc lidem s kriminální minulostí při získání pracovního místa.

V praxi to pak dopadá i tak, že člověk, který zaviní autonehodu a má škraloup v trestním rejstříku, se nemůže stát ani skladníkem. „Naší novou kampaní se snažíme upozornit na to, že trestní rejstřík není životopis,“ upřesňuje s tím, že v postoji firem začínají vnímat změny, ale jsou to podle ní jen mravenčí krůčky. Na druhou stranu zaměstnavatelé, kteří se rozhodli dát lidem se záznamem druhou šanci, vědí, že nejde pouze o dobrý skutek, ale také o dobrou investici. „Zdůrazňují jejich vděk, pracovitost a loajalitu, díky které se jim daří snížit fluktuaci,“ upřesnila.  

Úřady práce zaměstnavatelům nabízejí finanční podporu

Nápomocný pro lidi „se škraloupem“ v trestním rejstříku se snaží být i úřad práce. „Naším úkolem je především vytipování vhodných uchazečů a zájemců o zaměstnání a následné oslovení zaměstnavatelů s nabídkou spolupráce a finanční podpory v případě, že takového člověka zaměstnají,“ říká generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková. 

Jedná se především o příspěvky na zřízení a provoz společensky účelných pracovních míst (SÚPM) a veřejně prospěšných prací, na které konkrétní firma přijme klienta s trestní minulostí. Zpravidla se jedná o dobu půl až jednoho roku a měsíčně může takový zaměstnavatel dostat maximálně 15 tisíc Kč. 

Péče se dostává ale i zaměstnancům

V případě, že zaměstnají v rámci SÚPM uchazeče nad 55 roků, osobu se zdravotním postižením, a jsou-li tito lidé v evidenci ÚP ČR déle než 24 měsíců, může se částka vyšplhat až na 24 tisíc Kč. Maximální výše obou příspěvků stanovuje centrálně Generální ředitelství ÚP ČR. Jednotlivé krajské pobočky ÚP ČR je mohou upravit podle konkrétní situace na konkrétním trhu práce.  

Zvýšené péče a poradenství se dostává i samotným uchazečům. Úřad práce jim například nabízí z široké nabídky rekvalifikačních kurzů. Klienti se dozvědí, jaké jsou jejich možnosti uplatnění na trhu práce či informace z oblasti nepojistných dávek. „Obdobná spolupráce s neziskovými organizacemi nebo přímo vězeňskou službou probíhá v řadě dalších míst České republiky. Například v Rakovníku tamní kontaktní pracoviště už několik let spolupracuje s Vězeňskou službou ČR - Věznicí v Oráčově,“ upřesnila mluvčí ÚP ČR Kateřina Beranková.

Doporučujeme
lesnismes ( 17. května 2016 07:50 )

Az ti bude padesat, muzeme si o tom devce pohovorit.Co jako ma clovek co nema praci a je mu 50 delat?? Praci po padesatce v moralnre perverzni czechii maj problem sehnat i lide s akademickym vzdelanim .A jasne ze to ani nema logiku leda logiku mladejch truhliku jako jsi ty sama.Argumenty o nevykonosti a nemocnosti ci ceho je totalni blbostpokod naepracuji jako lesenari ci jinou tezkou manualni profesi.Jejich zkusenosti ,nadhled a moudrost se u vas mladejch najit zatim neda ,takze tito pracovnici jsou obrovskym prinosem.A mozna to nechapes ale vsichni proste nemuzou byt a nejsou uspesni podnikatele ci bankeri a politici.Ale asi skoda slov,vid ty rozumbrado.

anka ( 17. května 2016 01:04 )

se tvarite tak, jak kdybyste ve 40 nevedel, ze se vam to muze stat??? Co jste delal od 40, aby jste v po 50 tento problem nemel? Proc vinite spolecnost a ne sam sebe???? Jinak preju hodne stesti, aby se vam brzy podarilo praci najit. Jednoduche to neni.

lesnismes ( 16. května 2016 21:55 )

Nedostanou praci ani tam kde je vyzado vano nizsi vzdelani? Jaka to troufalost!Takze jinak receno ti co nemaji vyssi vzdelani jsou neco jako kriminalnici a nemelo by jim vadit a mel by se mezi zlodeji a vrahy citit jako doma ,ze?Id-iotska posedlost v mnoha pripadech naprosto bezcenym a v praxi i zivote nevyuzitelnym vzdelanim v zemi ,kde si snad tituly printujou i na hajzl-papir je proste uchylna!!!Nikde jinde na svete to neni !!!V zaostale czechii jsou lide kategorizovani s uplnou uchylnosti,napr:ma "jen " zakladni vzdelani,byl pred sto lety v pionyru,proboha je mu uz padesat,je duchodce!!!!!Abyste se ceschisti n-eposral

agfor ( 16. května 2016 19:15 )

Nemusíte mít škraloup v rejstříku. Ti, co jim je víc než 50, jsou na tom stejně. Poctivý padesátník je postaven na roveň zloděje.

tomik007 ( 16. května 2016 18:26 )

ANO - zlodeji nechteji byt okradani.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa