V letošním roce posílá lidem finanční správa nově daňovou složenku, za kterou nemusíte platit poštovní poplatek. Pokud vám však tento způsob nevyhovuje, máte i další možnosti.

Pokud budete platit složenkou na poště, zaplatíte jen částku daně, která nebude vyšší o poplatek poště. Na složence je natištěný také QR kód, který slouží ke snazšímu uhrazení daně pomocí mobilního internetového bankovnictví. „Pokud je na dokumentu od finanční správy evidovaný přeplatek či nedoplatek, lze platbu daně snížit či zvýšit,“ radí Jana Melicharová, daňová poradkyně společnosti KODAP.

Daň z nemovitosti také můžete uhradit hotově na pokladně příslušného finančního úřadu anebo přes banku pomocí standardního platebního příkazu. Fyzické osoby se také mohly do konce ledna zaregistrovat k platbě prostřednictvím SIPO. „V takovém případě majitel nemovitosti žádnou zprávu nedostane a daň je mu automaticky stržena pomocí inkasa bez ohledu na to, zda se oproti předchozímu roku změnila její výše,“ říká daňová poradkyně.

Pokud paltíte vyšší daň, je možné ji zaplatit »nadvakrát«. „V případě, že vlastníku nemovitostí vychází daň vyšší než pět tisíc korun, lze podle zákona platbu rozdělit do dvou stejně vysokých splátek. První splátka musí být uhrazena v řádném termínu do konce května a zbývající část do konce listopadu,“ radí Jana Melicharová. Ještliže ale majitel nemovitosti nechce hradit daň nadvakrát, může ji samozřejmě také do 31. května uhradit v celé výši jednorázově.

Co když se opozdíte?

Pokud se s platbou daně opozdíte, měli byste vědět, že úrok z prodlení nabíhá počínaje pátým pracovním dnem zpoždění, což letos připadá na 7. červen. „V případě, kdy úrok z prodlení nepřesáhne hodnotu dvou set korun, finanční úřad jej nepředepíše,“ vysvětluje Jana Melicharová ze společnosti KODAP.

 

Fotogalerie
2 fotografie