Za odtahovku na dálnici dáte i desítky tisíc navíc. U Ťoka se hájí rychlostí

Autor: Matěj Smlsal - 
12. 5. 2016
05:40

Pokud bouráte na dálnici, zpravidla potřebujete odtahovku. Ta vás ale může vyjít pořádně draho. Jak upozornil portál Kverulant.org, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) má na každý úsek nasmlouvanou odtahovou firmu. A vy si často ani nemůžete zavolat vlastní, která by vyšla mnohem levněji. Podle ministerstva dopravy vedeného Danem Ťokem (za ANO) má ŘSD ze zákona povinnost zprůjezdnit úsek co nejrychleji, proto vytvořila síť odtahovek. A to se promítá do vyšší ceny.

Kverulant.org upozornil, že ŘSD rozdělilo dálnice na několik úseků a pro každou část podepsalo bez výběrového řízení smlouvu s odtahovou službou. „Ta má pro daný úsek od ŘSD zajištěn faktický monopol. Problém spočívá v tom, že tyto odtahové služby jsou výrazně předražené,“ píše portál.

A přidává příklady. Odtažení do vzdálenosti 50 kilometrů vyšlo určitého motoristu na 10 tisíc korun, ačkoliv asistenční služba garantovaná pojišťovnou požaduje za totéž 3500 korun.

Navíc řidič podle portálu od policisty slyšel, že si nemůže zavolat vlastní odtah, protože vozidlo se musí z dálnice odstranit urychleně. A to přitom provozu nepřekáželo.

Překvapený byl i dopravce, který dostal fakturu za odtah nákladního auta na 130 tisíc korun bez DPH. Přitom odtahovka na místě odhadla cenu za vyproštění na 40 tisíc korun, a i to se řidiči zdálo moc.

„Česká kancelář pojistitelů si kvůli tomuto nešvaru zadala průzkum, z něhož vyplynulo, že společnosti, které mají od ŘSD monopol na dálnicích, mají odtahy předražené průměrně o 200 procent oproti ostatním firmám. To pojišťovna zcela logicky hradit nemůže a rozdíl zaplatí nešťastný motorista,“ píše Kverulant.org.

Ministerstvo: ŘSD musí odtahovat rychle, proto je dražší

Ministerstvo dopravy ale tvrdí, že ŘSD provádí odtahy pouze u vozidel, která policie označí jako překážku silničního provozu.

„Pokud dopravě na dálnici nebrání, může si řidič zvolit jakou chce odtahovou službu. Povinnost ŘSD na zprůjezdnění dálnice znamená, že do 30 minut se musí zahájit odstranění vozidla nebo jeho vyprošťování. Z toho plyne, že taková služba musí mít takovou síť stanovišť, aby byla schopna v tomto čase celou dálnici obsloužit. A to se pochopitelně promítá do ceny takové odtahové služby,“ řekl Blesk.cz mluvčí resortu dopravy Tomáš Neřold.

Transparentní výběrové řízení, nebo kartel?

ŘSD v polovině loňského roku vypsalo výběrové řízení na firmy, které budou odtahy nově provádět. Podle portálu Kverulant.org ale bylo napsáno na míru několika firmám. „Pro každý dálniční úsek předložila nabídku vždy jen jedna firma. Kverulant.org to považuje za výsledek kartelové dohody a připravuje podnět k antimonopolnímu úřadu,“ píše se na portálu.

Tvrzení o kartelu ale rozčílilo mluvčího ŘSD Jana Rýdla. „Pokud se pan Kverulant domnívá, že má v ruce nějaké důkazy, ať je podá na policii. Nicméně speciálně toto výběrové řízení bylo pod trvalou kontrolou jak ministerstva dopravy, tak Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Chystá se k nám teď na hloubkovou kontrolu Nejvyšší kontrolní úřad. Pokud má jistotu, že tam došlo ke špatnému jednání, může podat podnět třeba na policii, ale reagovat na to nebudeme. Je to hluboko pod naši úroveň,“ sdělil Blesk.cz Rýdl.

Ministerstvo dopravy dodalo, že výběrové řízení ještě běží, a proto se k němu nemůže vyjadřovat.

Doporučujeme
petram11 ( 12. května 2016 16:30 )

Neříkla takhle náhodou Ťok, že tu chce být pro řidiče? A Babiš, že bude lépe? Nějak to těm chlapcům z Ano nevychází...

dylina ( 12. května 2016 11:34 )

Máš pravdu.Hnusnej,zkorumpovanej podnik,kde si kámoši podávají ruku! "Já na bráchu,brácha na mne". Co je to za sviňárnu,aby mi v případě nehody nějakej sráč vnucoval jeho kšefty?

kerloss ( 12. května 2016 11:14 )

transparentni a levna Jak rekl Tok. on je opravdu nemocnej na hlavu.

lesnismes ( 12. května 2016 07:34 )

"Reagovat na to nebudem,je to hluboko pod nasi uroven" . Verte ze tohle se muze stavat jenom!!! v zkorumpovanych post-komunistickych zemich .Ne o 200procent (vuci kupni sile obyvatel ,duchod 10 000 ,prumerny celostatni plat 16 000 kc,ale o 1000 procent. Je opravdu bozi trest zit v takovejch zemich,co? Chudaci lidi.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa