Vězení mladým strach nenažene. Agrese některé uklidňuje, varuje psycholog
Snížení trestní hranice z 15 na 13 let je podle psychologa Jana Šikla, který pracuje s problematickými pubescenty už od své maturity, populistický a nekoncepční krok. Jak uvedl pro MF Dnes, hrozba vězení třináctileté děti od trestného činu neodradí. Často prý jednají impulzivně, a někteří jedinci se skrze agresi dokonce uklidňují.
„Překvapuje mě, že o tak podstatných věcech nevzniká pořádná diskuse. Ilustruje to situaci, kam se dostala politika. Dnes se považuje za demokracii, že když ulice křičí ‚zabte hajzla‘, je úkolem politika ‚hajzla zabít‘. Vidím to opačně, úkolem politika je to neudělat,“ řekl pro MF Dnes psycholog Jan Šikl.
Více než ve snížení trestní hranice vidí smysl spíše v zaměření se na kvalitu práce s narušenou mládeží. Základem je vzdělávání pracovníků ústavu a zamyšlení společnosti, jak umí provázet své členy problematickým obdobím puberty a adolescence.
Novelu zákona, která by měla trestní odpovědnost snížit z 15 na 13 let, předložili poslanci sněmovního ústavně právního výboru v čele s jeho předsedou Jeronýmem Tejcem (ČSSD). Umožní nejen posílat 13leté vrahy do vězení, ale také zavede doživotní tresty za plánované zabití. Tejc přitom ještě donedávna váhal, zda stanovit hranici na 13, nebo na 14 let. Obecně podle návrhu zůstává pro trestní odpovědnost patnáctiletá hranice.Jak žijí dětští vrazi a mladiství zločinci ve výchovném ústavu v Boleticích?
Podívejte se:
Co jim nejvíc pomůže je poctivá práce, při které se naučí, jak těžké je vytvářet nějaké hodnoty.